ZD/415-194-29/05 - Przekazanie prezentu kontrahentowi zagranicznemu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 września 2005 r. Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w Bydgoszczy ZD/415-194-29/05 Przekazanie prezentu kontrahentowi zagranicznemu.

"(...) W przedmiotowej sprawie znajdują zastosowanie przepisy art. 42a ust. 1 (...) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Nagroda przyznana kontrahentowi nie będącemu pracownikiem świadczeniodawcy, w trybie promocji, stanowi przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy - przychody z innych źródeł. W myśl przepisów art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Dokonanie więc świadczenia w formie nagrody na rzecz osoby niebędącej związaną ze świadczeniodawcą stosunkiem pracy ani stosunkiem cywilnoprawnym skutkuje brakiem obowiązku naliczenia i pobrania oraz odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy (jednostka nie jest płatnikiem).

W tym stanie faktycznym świadczeniodawca ma obowiązek sporządzenia informacji według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (PIT-8C).

Przytoczone wyżej przepisy jednoznacznie stanowią, że sam obowiązek sporządzenia takiej informacji nie jest zależny od statusu rezydencji świadczeniobiorcy.

Przepisy te rozróżniają jednak naczelnika urzędu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania osób krajowych i osób zagranicznych.

Informację o dokonanym świadczeniu na rzecz osoby zagranicznej, nie posiadającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, należy przesłać w ustawowym terminie do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2006/1/29