ZD-2/443-88-24/07 - Odliczenie podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do samochodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 czerwca 2007 r. Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w Bydgoszczy ZD-2/443-88-24/07 Odliczenie podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do samochodu.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, po analizie wniosku z 27 marca 2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2007 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), uzupełniony pismem z dnia 21 maja 2007 r.

Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny.

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej strona wykorzystuje samochody spełniające wymagania określone w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Samochody służą wykonywaniu czynności opodatkowanych. Dodatkowe badania techniczne w celu uzyskania zaświadczenia potwierdzającego uprawnienie do odliczania podatku VAT przy zakupie paliwa do tych pojazdów zostało przeprowadzone kilkanaście tygodni później niż nabycie tych samochodów. Badania potwierdziły, iż wyżej wymienione pojazdy zalicza się do kategorii wyszczególnionej w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Od dnia nabycia ww. samochodów do dnia uzyskania ww. zaświadczenia i wpisania o nim adnotacji do dowodu rejestracyjnego strona nie odlicza podatku naliczonego przy zakupie paliwa do tych samochodów. Ponadto kopie zaświadczeń, o których mowa w art. 86 ust. 5a zostały dostarczone do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego.

W związku z powyższym Jednostka wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego i wpisanie o nim adnotacji do dowodu rejestracyjnego, dokonane średnio kilkanaście tygodni później od dnia nabycia samochodu powoduje, że strona nie może pomniejszyć podatku należnego o podatek VAT naliczony od nabytego w międzyczasie (tj. przed uzyskaniem zaświadczenia potwierdzającego uprawnienie do odliczania podatku VAT przy zakupie paliwa do pojazdu i wpisaniu o nim adnotacji do dowodu rejestracyjnego) paliwa wykorzystywanego do ww. samochodów.

Zdaniem Jednostki, przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego i wpisanie o nim adnotacji do dowodu rejestracyjnego, dokonane średnio kilkanaście tygodni później od dnia nabycia samochodu w sytuacji, kiedy dodatkowe badanie techniczne potwierdziło, że samochody zaliczają się do jednej z kategorii wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy, nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu tego samochodu, w okresie od dnia nabycia samochodu do momentu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego i wpisania o nim adnotacji do dowodu rejestracyjnego.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tutejszy Organ stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) zmieniła brzmienie art. 86 ust. 3 i w związku z tym od dnia 22 sierpnia 2005 r. w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca - nie więcej jednak niż 6000 zł.

Zatem art. 86 ust. 3 odnosi się do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Przepis ten nie dotyczy jednak pojazdów samochodowych wymienionych w art. 86 ust. 4. Przepis art. 86 ust. 4 wskazuje, że zasady związane z ograniczeniem prawa do odliczenia podatku naliczonego nie dotyczy kategorii pojazdów wymienionych w pkt 1-7 tego ustępu.

Zgodnie z art. 86 ust. 5 spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego właściwą adnotację.

A więc w stosunku do pojazdu samochodowego, który spełnia wymagania wskazane w art. 86 ust. 4 pkt 1-7 (spełnienie wymagań w stosunku do pojazdów wymienionych w pkt 1-4 stwierdza zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz dowód rejestracyjny pojazdu zawierający właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań) kwotę podatku naliczonego stanowi cała kwota podatku wskazana na fakturze, która podlega odliczeniu według ogólnych zasad określonych w przepisach ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 5a, kopię zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.

Reasumując, prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa przysługuje, jeżeli jest to paliwo wykorzystywane do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony lub do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony jeżeli pojazdy spełniają wymagania określone w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT.

Odnosząc powołane powyżej przepisy do stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu należy stwierdzić, iż dysponując zaświadczeniem wydanym przez okręgową stację diagnostyczną, potwierdzającym że wykorzystywany dla celów prowadzonej działalności samochód spełnia wymagania określone w art. 86 ust. 4, to podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu tego samochodu.

Ustawodawca uzależnił prawo podatnika do odliczenia podatku od zakupionych paliw wykorzystywanych do napędu pojazdów samochodowych wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy, od spełnienia przez pojazd określonych w tym przepisie warunków technicznych. Zakwalifikowanie danego pojazdu do jednej z tych kategorii samochodów potwierdza okręgowa stacja kontroli pojazdów, poprzez wydanie odpowiedniego zaświadczenia. Zaświadczenie to ma znaczenie dowodowe, gdyż ma potwierdzać prawo podatnika do odliczania podatku naliczonego z tytułu nabycia paliw.

Przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego i uzyskanie stosownego zaświadczenia okręgowej stacji kontroli pojazdów kilka tygodni później od dnia nabycia samochodu, nie pozbawia automatycznie podatnika prawa do odliczania podatku naliczonego od zakupionego paliwa. Zatem, jeżeli Podatnik uzyskał stosowne zaświadczenia potwierdzające spełnienie przez konkretne pojazdy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy i posiada stosowną adnotację w dowodzie rejestracyjnym oraz dostarczył kopie ww. zaświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego, zostaje zachowane prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu tych pojazdów także przed dniem uzyskania stosownego zaświadczenia (ale nie wcześniej niż przed 22 sierpnia 2005 r., chyba że pojazdy spełniały warunki pozwalające na odliczenie podatku naliczonego od paliwa do nich, także na podstawie przepisów ustawy w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem).

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielania.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie.

Zażalenia, zgodnie z art. 223 § 1 w związku z art. 239 i art. 236 § 2 pkt 1 wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tutejszego Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl