ZD-1/415-247-6/06 - Kwota pieniężna na zagospodarowanie w nowym miejscu pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 grudnia 2006 r. Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w Bydgoszczy ZD-1/415-247-6/06 Kwota pieniężna na zagospodarowanie w nowym miejscu pracy.

"(...) W Spółce realizowany jest program restrukturyzacji. (...) Spółka zmuszona jest do znacznej redukcji kosztów, m.in. poprzez koncentrację produkcji w najbardziej rentownych zakładach produkcyjnych oraz optymalizację poziomu zatrudnienia.

Realizacja programu restrukturyzacyjnego, a dokładnie zaprzestanie produkcji cukru w niektórych oddziałach Spółki, skutkuje m.in.:

-

koniecznością zmniejszenia liczby pracowników oraz

-

koniecznością przeniesienia części pracowników z pracy w jednej cukrowni do drugiej. (...)

(...) Ustalono, iż pracownicy Spółki mogą ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych przez nich w związku ze zmianą miejsca wykonywania pracy. Zwrot obejmować może koszty przejazdów oraz koszty najmu mieszkania. Pracownikom znajdującym się w tego rodzaju sytuacji zagwarantowano ponadto prawo do pomocy na zagospodarowanie w nowym miejscu pracy, tj. w innej miejscowości.

(...) Zdaniem Wnioskodawcy, wartość ww. pomocy pieniężnej dla pracowników na zagospodarowanie w nowym miejscu pracy będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...).

(...) Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 14 cyt. wyżej ustawy, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.

(...) W kontekście ustalenia zakresu przedmiotowego zwolnienia (...) należy odnieść się do treści art. 10 ww. ustawy, który wymienia źródła przychodów, a wśród nich m.in. stosunek służbowy oraz stosunek pracy. Tak więc ww. przepis dokonuje rozróżnienia pomiędzy przychodem osiąganym ze stosunku pracy oraz stosunku służbowego.

Wyjaśnienie powyższych pojęć wymaga odwołania się do regulacji prawnych zawartych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) (...). Zgodnie z art. 2 ww. ustawy, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Zatem nawiązanie stosunku pracy następuje na podstawie umowy o pracę bądź innych wymienionych czynności prawnych. (...)

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż pojęcie stosunku służbowego uregulowane zostało w tzw. pragmatykach służbowych, czyli w ustawach regulujących sposób zatrudnienia, warunki pracy oraz sposób rozwiązania stosunku służbowego z określonymi grupami zawodowymi, a także ich szczególne prawa i obowiązki. (...)

(...) Na podstawie stosunków służbowych zatrudniani są m.in. funkcjonariusze służb mundurowych, np. żołnierze zawodowi i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariusze Policji (...). Tak więc przeniesienie służbowe, o którym mowa w powołanym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako związane z pojęciem "służby", może nastąpić tylko na podstawie określonych aktów prawnych zwanych pragmatykami służbowymi.

Ponadto istotnym argumentem przemawiającym za tym, iż "przeniesienie służbowe" dotyczy tylko osób zatrudnionych za podstawie stosunku służbowego jest fakt, iż powyższe pojęcie nie występuje w treści Kodeksu pracy, funkcjonuje tam jedynie pojęcie "zmiany miejsca pracy", jako wypowiedzenie zmieniające warunki pracy (art. 42 Kodeksu pracy). Natomiast pojęcie "przeniesienia" występuje w ramach ww. stosunków służbowych.

(...) Zwolnienie od podatku dochodowego określone w art. 21 ust. 1 pkt 14 cyt. wyżej ustawy, dotyczące kwot otrzymywanych przez pracowników w związku z przeniesieniem służbowym, nie ma zastosowania do pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, uregulowanego przepisami Kodeksu pracy.

(...) Reasumując, (...) zmiana miejsca pracy przez pracowników Spółki, w związku z realizowanym programem restrukturyzacyjnym, nie wypełnia znamion przeniesienia służbowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dlatego też otrzymane przez pracowników jednostki kwoty na pokrycie kosztów związanych z zagospodarowaniem w nowym miejscu pracy nie korzystają z przewidzianego w tym przepisie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/4/10