ZB/423-4/2005 - Wypłacone świadczenie urlopowe jako koszt uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 sierpnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Obornikach ZB/423-4/2005 Wypłacone świadczenie urlopowe jako koszt uzyskania przychodów.

Jednostka we wniosku wskazała, że zatrudnia powyżej 20 osób i zgodnie z ustawą o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych jest zobowiązana tworzyć Fundusz, względnie zapisem w regulaminie wynagradzania może zrezygnować z tworzenia tego Funduszu. Spółka zrezygnowała z tworzenia funduszu świadczeń socjalnych i wprowadziła postanowienie w regulaminie wynagradzania o wypłaceniu świadczenia urlopowego w miejsce nie tworzonego Funduszu.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy świadczenie urlopowe będzie stanowiło koszt uzyskania przychodu?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.), pracodawcy, którzy nie są jednostkami organizacyjnymi państwowej lub samorządowej sfery budżetowej, mają obowiązek tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jeżeli zatrudniają co najmniej dwudziestu pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Stan zatrudnienia, od którego zależy istnienie lub brak obowiązku pracodawcy tworzenia funduszu, ustala się na dzień 1 stycznia każdego roku kalendarzowego. Zmiany w stanie zatrudnienia w ciągu roku kalendarzowego nie powodują powstania lub ustania obowiązku pracodawcy tworzenia funduszu. Ustawowy obowiązek tworzenia funduszu może być uchylony, zgodnie z art. 4 ustawy, postanowieniem układu zbiorowego pracy, a u pracodawcy nieobjętego układem zbiorowym pracy - postanowieniem regulaminu wynagradzania uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi lub z przedstawicielem wybranym przez załogę, gdy u danego pracodawcy nie ma zakładowej organizacji związkowej. Pracodawca, jeśli nie utworzy Funduszu Świadczeń Socjalnych, wypłaca pracownikom świadczenie urlopowe według zasad określonych w ww. ustawie.

Wobec powyższego koszty uzyskania przychodów spółki winny być ustalone w oparciu o art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym, świadczenia urlopowe wypłacane zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych będą stanowiły koszty uzyskania przychodów spółki.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl