Zasiłek chorobowy w razie wypadku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zasiłek chorobowy w razie wypadku.

Od 1 stycznia 2003 r., zgodnie z art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673 z późn. zm.) oraz art. 92 § 1 pkt 2 kodeksu pracy w brzmieniu nadanym art. 39 pkt 1 wyżej powołanej ustawy:

-

za czas niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 kodeksu pracy,

-

od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, o ile pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia na podstawie odrębnych przepisów,

a zatem:

-

za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową - przypadający od 1 stycznia 2003 r. - przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a nie wynagrodzenie określone w art. 92 kodeksu pracy,

-

w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem, zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje bez względu na to czy w danym roku kalendarzowym został (lub nie został) wykorzystany okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby wynikający z art. 92 kodeksu pracy.

Jeżeli pracodawca wypłacił wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy wskutek choroby, a następnie w wyniku postępowania powypadkowego zostanie ustalone, że dana niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to wypłacone pracownikowi wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy należy zaklasyfikować jako zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i rozliczyć w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. W związku z powyższym:

1.

W przypadku płatników zobowiązanych do wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych (chorobowego i wypadkowego);

-

za miesiąc, w którym wypłacono wynagrodzenie za czas choroby i w imiennym raporcie ZUS RSA wykazano świadczenie/przerwę z kodem przyczyny 331 lub 332 - należy sporządzić i przekazać do ZUS:

-

imienny raport korygujący ZUS RSA, w którym należy wykazać prawidłowy kod świadczenia/przerwy: 314,

-

deklarację rozliczeniową korygującą, uwzględniającą wypłatę zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego (jako świadczenia podlegającego rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne),

-

jeżeli należny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego jest wyższy od wypłaconego wynagrodzenia, to za miesiąc, w którym wypłacono wyrównanie zasiłku należy sporządzić i przekazać do ZUS imienny raport ZUS RSA, w którym należy wykazać: kod świadczenia/przerwy - 314, kwotę wypłaconego wyrównania oraz pozostałe dane (okres niezdolności do pracy, dni zasiłkowe itp.) - takie same jak w imiennym raporcie ZUS RSA przekazanym do ZUS za miesiąc, w którym po raz pierwszy rozliczane było dane świadczenie; w deklaracji rozliczeniowej, kwotę wypłaconego wyrównania zasiłku należy odpowiednio rozliczyć w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

2.

W przypadku płatników niezobowiązanych do wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych (chorobowego i wypadkowego):

-

za miesiąc, w którym wpłacono wynagrodzenie za czas choroby i w imiennym raporcie ZUS RSA wykazano świadczenie/przerwę z kodem przyczyny 331 lub 332 - należy sporządzić i przekazać do ZUS:

-

imienny raport korygujący ZUS RSA, w którym należy wykazać prawidłowy kod świadczenia/przerwy: 314,

-

deklarację rozliczeniową korygującą, uwzględniającą wypłatę zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego (jako świadczenia podlegającego rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne),

-

jeżeli należny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego jest wyższy od wypłaconego wynagrodzenia, to wyrównanie zasiłku (różnica między kwotą całego należnego zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego a wypłaconym wcześniej przez pracodawcę wynagrodzeniem za czas choroby) zostanie wypłacone ubezpieczonemu przez właściwą TJO ZUS.

W obu przypadkach, wypłacone - przez pracodawcę - wynagrodzenie za czas choroby jest traktowane jak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i podlega (jako taki zasiłek) rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne - tylko do wysokości należnego zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.

Opublikowano: www.zus.gov.pl