XII-2/443-6/TZ(1)-246/05/AB - Import usług

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 11 stycznia 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni XII-2/443-6/TZ(1)-246/05/AB Import usług

Pytanie podatnika

Czy usługa wykonana przez kontrahenta z Niemiec, w sytuacji gdy nie podał on na fakturze NIP UE polskiego podatnika podlega opodatkowaniu na terytorium Polski i stanowi import usług?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 24.10.2005 r. (data wpływu 27.10.2005 r.), uzupełnionego w dniach 02 i 11.01.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania importu usług

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Spółka, zarejestrowana jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97 ustawy o podatku od towarów i usług, zleciła kontrahentowi z Niemiec pogwarancyjną naprawę pompy próżniowej, która u Podatnika stanowi towar handlowy. Naprawa w/wym. urządzenia miała miejsce na terytorium Niemiec. Przedmiotowa pompa po wykonaniu usługi powróciła na terytorium Polski i została sprzedana kontrahentowi polskiemu. Dostawa pompy oraz usługa naprawy zostały opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

W dniu 15.06.2005 r. kontrahent niemiecki obciążył Podatnika tytułem wykonanej naprawy, przywołując w fakturze swój NIP poprzedzony kodem DE, jednakże nie podając NIP Wnioskodawcy poprzedzonego kodem PL i nie naliczając podatku od wartości dodanej. Przedmiotowy numer Wnioskodawca podał kontrahentowi niemieckiemu za pośrednictwem poczty elektronicznej w dniu 10.06.2005 r.

Podatnik ma wątpliwości, czy w takiej sytuacji wykonana usługa naprawy jest importem usług i należy wystawić fakturę wewnętrzną. W ocenie Wnioskodawcy, pomimo że kontrahent niemiecki dla wykonanej czynności naprawy pompy nie podał na fakturze NIP Spółki dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego, nastąpił import usług i w związku z tym należy wystawić fakturę wewnętrzną.

W ocenie tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

- eksport towarów;

- import towarów;

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Jednocześnie w myśl art. 17 ust. 2, przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym oraz dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów. Dodatkowo ust. 4 tego artykułu określa, iż w przypadkach wymienionych w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

Przy ustalaniu czy dana usługa podlega opodatkowaniu na terytorium kraju, należy mieć na względzie przepisy art. 27 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Przepis art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy określa w inny sposób miejsce świadczenia w przypadku usług na ruchomym majątku rzeczowym (takie usługi zostały nabyte przez Podatnika) - jest nim miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Przepis art. 28 ust. 7 ustawy stanowi natomiast, iż w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym zostały faktycznie wykonane.

Zgodnie z art. 97 ust. 10, podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust. 9, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

W myśl art. 2 pkt 9 ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Zdaniem tut. Organu, w świetle w/cyt. przepisów oraz biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika, w przedmiotowej sytuacji Wnioskodawca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 17 ust. 2 ustawy i wobec powyższego powstał u niego obowiązek podatkowy z tytułu importu przedmiotowej usługi. Zatem Podatnik winien udokumentować powyższe fakturą wewnętrzną, o której mowa w art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl