XII-2/443-128/TZ-267/06/AB - Świadczenie usług wynagradzanych w formie honorariów za udzielenie praw autorskich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 października 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni XII-2/443-128/TZ-267/06/AB Świadczenie usług wynagradzanych w formie honorariów za udzielenie praw autorskich.

(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Wysokość opodatkowania podatkiem od towarów i usług regulują przepisy Działu VIII (art. 41-85) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem m.in. ust. 2, który stanowi, iż dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% (...); w poz. 162 tego załącznika figurują "Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania".

W przedstawionym stanie faktycznym przysługuje Podatnikowi przymiot twórcy w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych (uzyskał on bowiem ochronę patentową na projekt wynalazczy p.t. (...). W związku z powyższym uzyskane od licencjobiorcy wynagrodzenie podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% na podstawie w.cyt. przepisu art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie tut. Organ, odnosząc się do pytania dotyczącego możliwości składania kwartalnych deklaracji dla podatku od towarów i usług informuje, iż zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133. Ust. 2 tego artykułu stanowi natomiast, iż mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Na podstawie art. 99 ust. 3 mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, oraz podatnicy, o których mowa w art. 43 ust. 3, wykonujący wyłącznie czynności wymienione w tym przepisie, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który będzie po raz pierwszy składana kwartalna deklaracja podatkowa.

Przez małego podatnika, zgodnie z art. 2 pkt 25 lit. a ustawy, należy rozumieć podatnika podatku od towarów i usług, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 euro - przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł (w 2006 roku kwota ta wynosi 3.133.000 zł). (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/3/27