XII-1/443-92/TZ-77/05/JB - Opodatkowanie prac dotyczących instalacji, naprawy, remontu, bieżącej konserwacji i serwisu wykonywane w domach studenckich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni XII-1/443-92/TZ-77/05/JB Opodatkowanie prac dotyczących instalacji, naprawy, remontu, bieżącej konserwacji i serwisu wykonywane w domach studenckich.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm) po rozpatrzeniu wniosku bez znaku z dnia 5 kwietnia 2005 r. (data wpływu 6 czerwca 2005 r.) podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości stawki podatku od towarów i usług stosowanej dla prac dotyczących instalacji, naprawy, remontu, bieżącej konserwacji i serwisu instalacji elektrycznej wykonywanych w domach studenckich sklasyfikowanych w PKOB 1130

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie instalacji, naprawy, remontu, bieżącej konserwacji i serwisu instalacji elektrycznej, teletechnicznej, automatyki przemysłowej i instalacji antywłamaniowej, telewizji przemysłowej.

Podatnik ma wątpliwość czy prace dotyczące instalacji, naprawy, remontu, bieżącej konserwacji i serwisu wykonywane w domach studenckich sklasyfikowanych w PKOB 1130 podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7%.

Zdaniem podatnika usługi wykonywane na rzecz funkcjonowania domów studenckich (PKOB 1130) objęte zostały 7% podatkiem VAT zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150).

Zgodnie z art. 3 pkt 1 lit a)-c) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 207, poz. 2016) ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym należy przez to rozumieć budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, obiekty małej architektury. Zatem urządzenia wbudowane na stałe w budynkach służące ich normalnej eksploatacji nie stanowią odrębnego obiektu i klasyfikowane są tak jak budynek, w którym się znajdują.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Odstępstwo od opodatkowania stawką podstawową świadczonych usług zawarto w § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) gdzie stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1, obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 1 do rozporządzenia. W poz. 20 ww.ym. załącznika wymieniono usługi "Budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130): a) - domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, gdzie ex - oznacza, że dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

Ponadto przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia budowa, remont i bieżąca konserwacja, dlatego też należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego. Zgodnie ze słowniczkiem pojęć zawartym w art. 3 pkt 6, 7 i 8 w/cyt. ustawy - Prawo budowlane:

*

budowa - należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego,

*

roboty budowlane - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego,

*

remont - należy przez to rozmieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Natomiast zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PKN z 1995 r. pod redakcją prof. M. Szymczaka konserwacja to utrzymanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, zniszczeniem lub zepsuciem. Zaś serwis rozumiany jest jako obsługa w zakresie naprawy i konserwacji czegoś.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż zamierza przeprowadzić prace dotyczące instalacji, naprawy, remontu, bieżącej konserwacji i serwisu instalacji elektrycznej w domach studenckich sklasyfikowanych w PKOB 1130. Usługi związane z remontem i konserwacją ww.ym. systemów mieszczą się w grupowaniu PKWiU 45.3 - "Roboty budowlane instalacyjne". Jeżeli zatem ww.ym. usługi dotyczą budynków sklasyfikowanych w PKOB 1130 świadczenie ich podlega opodatkowaniu wg 7% stawki podatkowej.

Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku od towarów i usług została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl