Wynagrodzenie pracownika młodocianego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Wynagrodzenie pracownika młodocianego.

Na podstawie art. 202 k.p. czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać sześciu godzin na dobę. Natomiast młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę. Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy (art. 202 § 3 k.p.). Oznacza to zatem, że czas nauki w szkole (czas dokształcania teoretycznego) jest traktowany jako czas pracy młodocianego.

W opinii MPiPS wynagrodzenie za pracę młodocianego przysługuje za pracę wykonaną przez niego w jego normie czasu pracy, a także za czas nauki wliczany do czasu pracy. Wymiar czasu pracy pracownika młodocianego jest ustalany na podstawie art. 130 k.p. Należy bowiem zauważyć, że w stosunku do tych pracowników ma zastosowanie zasada pięciodniowego tygodnia pracy (art. 129 § 1 k.p.). W konsekwencji tygodniowy czas pracy pracowników młodocianych do ukończenia 16 lat wynosi do 30 godzin, a młodocianych po ukończeniu 16 lat - do 40 godzin.

Przy ustalaniu wynagrodzenia młodocianego za przepracowaną część miesiąca znajdą zastosowanie przepisy § 11 (w razie choroby) i § 12 (w razie podjęcia pracy w trakcie miesiąca) rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Opublikowano: Rzeczposp. PiP 2010/257/7