WPW.B 0550/2/2009 - Moment ujęcia w podstawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości wartości dokonanych i zakończonych prac polegających na przebudowie, rozbudowie czy modernizacji budowli.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 maja 2009 r. Urząd Miasta w Tarnowie WPW.B 0550/2/2009 Moment ujęcia w podstawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości wartości dokonanych i zakończonych prac polegających na przebudowie, rozbudowie czy modernizacji budowli.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14j § 1-3 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z siedzibą w Tarnowie przy ul. (...) z dnia 25 marca 2009 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawiam

udzielić Podatnikowi, po złożeniu przez niego oświadczenia zgodnie z art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej, interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania w indywidualnej sprawie dotyczącej przepisów prawa: art. 4 ust. 1 pkt 3, art. 4 ust. 1 pkt 6, art. 4 ust. 5 art. 4 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) i stwierdzić, iż stanowisko wyrażone przez Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14j ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z. późn. zm.) - stosowanie do swojej właściwości wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta wydają pisemne interpretacje co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe albo kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 25 marca 2009 r. Podatnik z siedzibą w Tarnowie przy ul. (...) zwrócił się jako podatnik podatku od nieruchomości o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania w indywidualnej sprawie przepisów art. 4 ust. 1 pkt 3, art. 4 ust. 1 pkt 6, art. 4 ust. 5 art. 4 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.).

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika jest następujący:

Spółka prowadzi na bieżąco prace, polegające na przebudowie, rozbudowie czy modernizacji budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wartość zakończonych prac wpływa na zwiększenie podstawy dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Pytanie zawarte we wniosku Podatnika brzmi następująco:

W związku z przedstawionym stanem faktycznym powstają wątpliwości co do momentu ujęcia w podstawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości wartości budowli, wobec których dokonano i zakończono prace polegające na przebudowie, rozbudowie czy modernizacji. W szczególności powstała wątpliwość czy Spółka powinna dokonać zwiększenia podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Spółka rozpoczęła użytkowanie przebudowanej /rozbudowanej/zmodernizowanej nieruchomości czy od 1 stycznia roku następnego?

Stanowisko podane przez Podatnika jest następujące:

Właściwym momentem ujęcia w podstawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości wartości dokonanych i zakończonych prac polegających na przebudowie, rozbudowie czy modernizacji budowli powinien być 1 stycznia roku następującego po roku, w którym Spółka rozpoczęła ich użytkowanie, a nie miesiąc następny. Zatem do końca roku podatkowego podatek od nieruchomości powinien być naliczany od pierwotnej wartości.

Organ podatkowy po dokonaniu analizy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku postanawia udzielić następującej interpretacji prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Zgodnie z powołanym wyżej zapisem obowiązek podatkowy w przypadku opisanym przez Podatnika, a więc prac, polegających na przebudowie, rozbudowie czy modernizacji budowli będą miały skutek podatkowy od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym przebudowa, rozbudowa czy modernizacja powodująca wzrost wartości budowli została zakończona albo, w którym rozpoczęto użytkowanie budowli.

Dlatego też w świetle ustaleń faktycznych i prawnych organ podatkowy uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku Podatnika, iż właściwym momentem ujęcia w podstawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości wartości dokonanych i zakończonych prac polegających na przebudowie, rozbudowie czy modernizacji budowli powinien być 1 stycznia roku następującego po roku, w którym Spółka rozpoczęła ich użytkowanie, a nie miesiąc następny. Zatem do końca roku podatkowego podatek od nieruchomości powinien być naliczany od pierwotnej wartości budowli.

Mając na uwadze powyższe - wydano urzędową interpretację jak wyżej.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie - w terminie 7 dni, licząc od dnia jego otrzymania - za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Opublikowano: portal.tarnow.bip-gov.info.pl