WPOiE/III/AR/3110/6/314/2009 - Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości przez liceum ogólnokształcące jako zarządcę nieruchomości w związku z udostępnieniem części powierzchni związkom zawodowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 czerwca 2009 r. Urząd Miasta w Szczecinie WPOiE/III/AR/3110/6/314/2009 Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości przez liceum ogólnokształcące jako zarządcę nieruchomości w związku z udostępnieniem części powierzchni związkom zawodowym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14j § 1 i § 3, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), oraz upoważnienia Prezydenta Miasta X w sprawie wydawania decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń w zakresie postępowania podatkowego dotyczącego podatków i opłat lokalnych

stwierdzam,

że stanowisko Liceum Ogólnokształcącego przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2009 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 9 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie czy liceum winno opłacać podatek od nieruchomości za powierzchnie zajmowaną przez związki zawodowe -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2009 r. Liceum Ogólnokształcące zwróciło się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem (dodatkowo uzupełnionym w dniu 26 maja 2009 r.) o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Liceum Ogólnokształcące przejęło pomieszczenia w których część powierzchni zajmuje organizacja związków zawodowych. W celu unormowania sytuacji prawnej przewiduje się zawarcie porozumienia w sprawie użyczenia lokalu na podstawie ustawy o związkach zawodowych. Związki zawodowe prowadzą działalność statutową i nie prowadzą działalności gospodarczej. Szkoła zwolniona jest z podatku od nieruchomości na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Niniejsza ustawa nie zwalnia z podatku od nieruchomości za pomieszczenia zajmowane przez związki zawodowe.

W związku z powyższym wnioskodawca zadał następujące pytanie:

"Czy zarządca nieruchomości - Liceum Ogólnokształcące, winno opłacać podatek od nieruchomości za powierzchnie zajmowaną przez związki zawodowe?"

Stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego:

Brak jest podstaw prawnych do zwolnienia z opłat od podatku od nieruchomości za powierzchnie zajmowaną przez związki zawodowe.

W związku z powyższym organ podatkowy stwierdza, że w świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

POUCZENIE

Od niniejszej interpretacji przysługuje stronie prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Szczecin. Skargę można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie Prezydenta Miasta Szczecin, do usunięcia naruszenia prawa. Termin do złożenia wezwania do usunięcia naruszenia prawa wynosi 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o treści wydanej interpretacji. Termin na wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wynosi 30 dni od dnia doręczenia stronie odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ takiej odpowiedzi nie udzieli, w terminie 60 dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa.

Opublikowano: bip.um.szczecin.pl