WPl/2000000/43/386/2014 - Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 kwietnia 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPl/2000000/43/386/2014 Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1442) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 24 marca 2014 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na terenie Polski przez obywatela Białorusi.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce.

Wnioskodawca wskazał, iż jest obywatelem Białorusi mieszkającym poza terytorium RP (Białoruś), posiadającym Kartę Polaka oraz wizę uprawniającą do pobytu na terytorium Polski, który planuje prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna. Wnioskodawca wskazał, że w tym czasie będzie prowadził również działalność także na Białorusi.

Wnioskodawca powziął wątpliwość czy w związku z faktem, iż pozostaje na terytorium RP jako nierezydent. a jego centrum interesów życiowych pozostaje na Białorusi, zobowiązany będzie jako przyszły przedsiębiorca do opłacania składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium RP, czy może tylko opłacać składki na Białorusi jako przedsiębiorca.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem wnioskodawcy w opinii przedsiębiorcy nie ma obowiązku opłacania składek ZUS z tytułu opłacenia składek ZUS z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w Polsce. Wnioskodawca wskazał, że nie jest polskim rezydentem i może opłacać składki z tytułu prowadzenia działalności w Polsce, na Białorusi.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wnika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r. udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym na terytorium Polski reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442). Katalog osób podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce zawiera art. 6 ustawy. Zgodnie z nim wszystkie osoby, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. pracownikami, zleceniobiorcami, prowadzącymi pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 wymienionej ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają wszystkie osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami nimi współpracującymi.

Oddział wyjaśnia, ze każdy cudzoziemiec, który na obszarze Polski posiada tytuł uzasadniający objęcie ubezpieczeniami społecznymi i jednocześnie umowa międzynarodowa w zakresie zabezpieczenia społecznego nie wyklucza zastosowania polskich przepisów w tym zakresie, objęty jest polskimi ubezpieczeniami społecznymi.

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa, miejsca zamieszkania, pobytu itp. Istotnym jest tylko fakt wykonywania pracy, działalności gospodarczej na terytorium Polski.

Należy podkreślić, że wykonujący na obszarze Polski działalność gospodarczą cudzoziemiec nie będzie podlegał ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych, jeśli obowiązek taki wyklucza umowa międzynarodowa, której Polska jest strona lub prawo wspólnotowe.

W sytuacji opisanej we wniosku o pisemną interpretację tytułem do ubezpieczeń społecznych będzie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i będzie to podstawa do zgłoszenia się wnioskodawcy do ubezpieczeń społecznych w Polsce, bowiem brak jest umowy dwustronnej z Białorusią o zabezpieczeniu społecznym regulującej w inny sposób niż ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych powyższy obowiązek.

Wobec powyższego Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe w zakresie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja' dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl