WPl/200000/43/1103/2014 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w związku z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 października 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPl/200000/43/1103/2014 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w związku z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 201.3 r. poz. 1442 z późn, zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznając za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 17 września 21114 r. przez przedsiębiorcę Pana (...) w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wy nagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria Radcy Prawnego (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, że w latach 2011 - 2013 odbył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbic Radców Prawnych w (...) zakończoną egzaminem radcowskim w 2014 r. z wynikiem pozytywnym. Na tej podstawie Wnioskodawca (uchwałą Rady okręgowej Izby Radców Prawnych w (...) z dnia 18 czerwca 2014 r.) został wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izbie Radców Prawnych w (...) pod numerem (...).

W trakcie aplikacji radcowskiej Wnioskodawca pracował w kancelarii Radcy Prawnego (...) na stanowisku Asystent prawny (na okres próbny, następnie czas określony łącznie obejmujący aplikację radcowska tj. od 15.03.2011 r. do 15.06.2014 r.).

W dniu 16 września 2014 r. Wnioskodawca założył działalność gospodarczą pod firmą (...) Kancelaria Radcy Prawnego (...) w celu samodzielnego prowadzenia działalności prawniczej i wykonywania zawodu radcy prawnego.

Wnioskodawca wskazuje również, że radca prawny (...) prowadzący Kancelarię Radcy Prawnego (...) wyraził zainteresowanie współpracą z Wnioskodawcą na podstawie umowy zlecenia (umowy współpracy, umowy o obsługę prawną) w ramach której przekazywałby Wnioskodawcy realizacje poszczególnych spraw takich jak sporządzanie pism procesowych, sporządzanie opinii prawnych, umów, zastępstwo substytucyjne sadowe, reprezentowanie w kontaktach z klientami, prowadzenie spraw klientów.

Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę będą odznaczać się samodzielnością, a miejscem ich wykonywania będzie m.in. siedziba Wnioskodawcy (kancelaria). Zlecenie wykonania spraw oraz przekazywanie wykonanych zleceń będzie odbywać się m.in. przy użyciu drogi elektronicznej. Oczywistym jest zdaniem Wnioskodawcy, że Wnioskodawca prowadząc działalność będzie świadczył usługi prawnicze na rzecz innych podmiotów osób fizycznych, przedsiębiorców.

Ponadto Wnioskodawca uzupełniając stan faktyczny złożonego wniosku, pismem z dnia 30 września 2014 r. wskazał, że w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia wykonywaniu działalności gospodarczej nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 8 ust. 6 pkt 2-5) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w przypadku podjęcia przez Wnioskodawcę, współpracy z radcą prawnym (...) prowadzącym Kancelarię Radcy Prawnego (...) (poprzednim pracodawcą Wnioskodawcy) na podstawie zawartej między przedsiębiorcami umowy zlecenia (umowy o obsługę prawną, czy Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzy stania z przywileju wynikającego z art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych tj opłacania niższych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, których podstawę stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Wnioskodawca przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazał, iż będzie uprawniony do skorzy stania z prawa do opłacania obniżonych składek ZUS, wynikających z art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wnioskodawca uzasadniając własne stanowisku w sprawie wskazuje, że zgodnie z art. 18a ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Powyższe uprawnienie zgodnie z ust. 2 ww. przepisu nie przysługuje osobom, które: 1) prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność. 2) wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że przed rozpoczęciem działalności nie prowadził wcześniej działalności gospodarczej.

Analizując pkt 2 dotyczący wyłączenia uprawnienia do opłacania niższych składek tj. wykonywania działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywano w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazuje, że kwestia ta szczegółowo rozpatrywana była przez Sąd Najwyższy.

Wnioskodawca odnosząc się do przesłanki negatywnej zastosowania możliwości opłacania obniżonych składek ZUS z art. 18a ust. 2 pkt 2 w zakresie której pojawiły się wątpliwości dotyczące przywileju opłacania niższych składek przez, adwokatów czy radców prawnych rozpoczynających działalność gospodarczą i wykonujących czynności w ramach umów zlecenia czy innych umów współpracy na rzecz poprzednich pracodawców u których byli uprzednio zatrudnieni w ramach umowy o pracę w trakcie aplikacji, to zdaniem wnioskodawcy sedno problemu sprowadza się do interpretacji zapisu dotyczącego "czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej".

Wnioskodawca wskazuje, że kwestia ta rozstrzygnięta została przez Sąd Najwyższy w wyrokach oraz uchwale, które Wnioskodawca przedstawia w dalszej części uzasadnienia, celem wykazania słuszności stanowiska Wnioskodawcy Wnioskodawca w uzasadnieniu stanowiska w sprawie przytoczył treść uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12 lutego 2011 r. sygn. akt II UK 184/12 oraz treść uchwały Sądu Najwyższego z dnia 10 kwietnia 2013 r. sygn. akt II UZP 2/13.

Podsumowując własne stanowisko w sprawie Wnioskodawca. uważa że w opisanym stanie taktycznym będzie uprawniony do korzystania z ulgi wynikającej z art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uprawniającej do opłacania niższych składek nu ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, których podstawę stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r" udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1) i 2) tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:

- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, iż składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie opłacają osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, wykonywały działalność twórczą lub artystyczna, prowadziły działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, które były wspólnikami jednoosobowych spółek z o.o., spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich, osoby prowadzące niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty, a także gdy wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Pod pojęciem "byłego pracodawcy", o którym mowa a art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana dotychczas tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności, w tym pracodawcę, z którym prowadzący działalność nie rozwiązał umowy o pracę. Zakres wykonywanych czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy na rzecz, którego wykonywana jest działalność nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy. Przez zwrot "czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności" należy rozumieć czynności powierzone przez, pracodawcę i wykonywane przez pracownika w ramach stosunku pracy.

W podjętej w dniu 10 kwietnia 2013 r. uchwale, na którą powołuje się przedsiębiorca uzasadniając własne stanowisko w sprawie. Sąd Najwyższy orzekł, (...iż zawody adwokata i aplikanta adwokackiego są odrębne w szczególności w świetle przepisów ustawy prawo o adwokaturze (...) Jednocześnie Sąd Najwyższy, rozpoznając sprawę odniósł się do wyroku z dnia 12 lutego 2013 r. (sygn. akt II UK 184/12). zgodnie z którym (...wykonywanie przez radcę prawnego prowadzącego samodzielną kancelarię radcowską w ramach nowo otwartej działalności gospodarczej obsługi prawnej był©ego pracodawcy, u którego poprzednio pracował on jaka aplikant bez wpisu na listę radców prawnych nie jest wykonywaniem czynności wchodzących w zakres działalności gospodarczej (...)

Odnosząc powołane przez Wnioskodawcę orzecznictwo Sądu Najwyższego do przedstawionego stanu faktycznego należy wskazać, iż fakt zatrudnienia Wnioskodawcy na stanowisku Asystent prawny w Kancelarii Radcy Prawnego Konsultant oraz fakt odbywania w trakcie trwania stosunku pracy aplikacji radcowskiej w świetle utrwalonej Unii orzeczniczej Sadu Najwyższego, nie uzasadnia twierdzenia, że Wnioskodawca wykonywał na rzecz byłego pracodawcy czynności, które obecnie wchodzą w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

W konsekwencji Wnioskodawca rozpoczynając po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej zamierzając wykonywać działalność na rzecz byłego pracodawcy, przy czym czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności nie pokrywają się z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy łączącym uprzednio przedsiębiorcę z byłym pracodawcą, ma prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pouczenie

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wy dana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS. która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl