WPI/200000/451/862/2011 - Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za studenta zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 grudnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/862/2011 Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za studenta zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 8 grudnia 2011 r. przez Panią (...) w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za studenta zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we (...) I Inspektorat we (...) wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż zatrudnia studenta na umowę zlecenia, za którego nie opłaca składek ZUS. Pod koniec listopada ww. zdał egzamin magisterski i uzyskał tytuł magistra. Jednocześnie ww. jest na drugim roku studiów inżynierskich. Student ma 24 lata.

W opisanym wyżej stanie faktycznym wnioskodawca powziął wątpliwość czy może zatrudnić ww. studenta na podstawie umowy zlecenia i nie odprowadzać za niego składek ZUS.

Wnioskodawca wskazał, iż studenci, którzy pracują na umowę zlecenia nie podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu do ukończenia 26 lat. Następnie wnioskodawca wskazał art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W związku powyższym przedsiębiorca uważa, iż nie jest zobowiązany do naliczania składek ZUS od umowy zlecenia zawartej z studentem.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i przebiegu ubezpieczeń społecznych następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest właściwy do wydawania decyzji interpretacyjnej w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, z zastrzeżeniem ust. 4 tegoż artykułu. Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i ubezpieczeniu wypadkowemu. Zleceniobiorca może również przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jednocześnie w myśl przepisów ustawy z dnia z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne za zatrudnionych zleceniobiorców powstaje i wygasa w terminach określonych w przepisach o ubezpieczeniach społecznych. Ponadto art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że wymienione powyżej osoby nie podlegają ubezpieczeniom, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.

Dla celów ubezpieczeń społecznych uznaje się na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 5 i pkt 18k ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.), iż studentem jest osoba kształcąca się na studiach wyższych tj. studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia lub jednolitych studiach magisterskich prowadzonych przez uczelnię uprawnioną do ich prowadzenia. Za studentów nie uważa się uczestników studiów doktoranckich oraz uczestników studiów podyplomowych. Osoba przyjęta na studia nabywa status studenta od daty immatrykulacji i złożenia ślubowania do daty ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Za datę ukończenia studiów w myśl art. 167 ust. 2 cytowanej powyżej ustawy przyjmuje się datę m.in. złożenia egzaminu dyplomowego.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż zatrudniony zleceniobiorca nie utracił statusu studenta ze względu na równoległe kształcenie się na drugim kierunku studiów oraz nieukończenie 26 lat. W rezultacie płatnik składek w sytuacji zatrudnienia rzeczonej osoby na podstawie umowy zlecenia nie ma obowiązku opłacania za niego składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Z uwagi na powyższe Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał stanowisko wnioskodawcy w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za rzeczonego studenta za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl