WPI/200000/451/841/2011 - Określenie właściwego ustawodawstwa dla osoby wykonującej pracę najemną i pracę na własny rachunek w różnych Państwach Członkowskich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 grudnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/841/2011 Określenie właściwego ustawodawstwa dla osoby wykonującej pracę najemną i pracę na własny rachunek w różnych Państwach Członkowskich.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 30 listopada 2011 r. przez przedsiębiorcę Pana (...) w sprawie określenia właściwego ustawodawstwa dla osoby wykonującej pracę najemną i pracę na własny rachunek w różnych Państwach Członkowskich.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada .2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pana (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą w Polsce. Równocześnie od dnia 1 października 2011 r. podjął pracę na terenie Republiki Słowacji. W związku z powyższym przedsiębiorca powziął wątpliwość czy winien opłacać składki z działalności gospodarczej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mając na uwadze fakt, iż właściwe według wnioskodawcy jest dla niego ustawodawstwo Słowacji.

Zdaniem wnioskodawcy, od momentu zatrudnienia obowiązek opłacania składek powstaje na terenie Republiki Słowacji, w Polsce natomiast winien dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń, pozostając tylko jako płatnik składek, a nie osoba ubezpieczona, zgodnie przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z dnia 29 kwietnia 2004 r. Nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (tekst jedn. Dz. Urz. UE L 166.1 z 30 kwietnia 2004 r.) oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE Nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r., dotyczące wykonywania rozporządzenia Nr 883/2004

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych udzielenie interpretacji dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz przebiegu ubezpieczeń następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W stanie faktycznym przedstawionym przez przedsiębiorcę we wniosku tj. w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski przy równoczesnym wykonywaniu pracy za wynagrodzeniem w Republice Słowacji w kwestii określenia właściwego ustawodawstwa zastosowanie mają, powołane przez wnioskodawcę, przepisy rozporządzenia obowiązującego od dnia 1 maja 2010 r., a mianowicie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z dnia 29 kwietnia 2004 r. Nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (tekst jedn. Dz. Urz. UE L 166.1 z 30 kwietnia 2004 r.) oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE Nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia Nr 883/2004.

Zgodnie z art. 13 ust. 3, powołanego wyżej Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 - osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną i pracę na własny rachunek w różnych Państwach Członkowskich, podlega ustawodawstwu Państwa Członkowskiego, w którym wykonuje pracę najemną.

W konsekwencji powyższego, Oddział uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe, z uwagi na fakt, iż osoba spełniająca jednocześnie warunki do objęcia systemami zabezpieczenia społecznego w dwóch różnych Państwach Członkowskich z tytułu pracy najemnej i pracy na własny rachunek wykonywanych w różnych Państwach Członkowskich, podlega ustawodawstwu państwa, na terytorium którego wykonuje pracę najemną.

Ponadto informujemy, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako państwowa jednostka organizacyjna w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie wydaje pisemnych interpretacji w sprawach z zakresu zasad składania dokumentów ubezpieczeniowych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl