WPI/200000/451/816/2011 - Ubezpieczenie społeczne wspólników spółki komandytowo-akcyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 listopada 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/816/2011 Ubezpieczenie społeczne wspólników spółki komandytowo-akcyjnej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 22 listopada 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie stwierdzenia braku tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych wspólników spółki komandytowo - akcyjnej, a w rezultacie braku obowiązku spółki do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za wspólników.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż w dniu 7 czerwca 2011 r. wspólnicy, (...) Spółka z o.o. i Wspólnicy Spółka Jawna w formie aktu notarialnego podjęli uchwałę przekształcającą dotychczasową spółkę jawną w (...) Sp. z o.o. Spółkę komandytowo - akcyjną. Postanowieniem z dnia 30 sierpnia 2011 r. Sąd Gospodarczy Sąd Rejonowy w wpisał powstałą w wyniku przekształcenia spółkę do rejestru przedsiębiorców i wykreślił z rejestru dotychczasową

spółkę jawną. W okresie przed przekształceniem wspólnicy spółki jawnej będący osobami fizycznymi, które mają również inne tytuły (zatrudnienie, działalność gospodarcza) z których opłacali wymagane składki na rzecz ZUS - opłacali również dodatkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

W związku z powyższym przedsiębiorca powziął wątpliwość w zakresie podlegania wspólników spółki komandytowo - akcyjnej ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność, do których należy zaliczyć w myśl art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych: osobę prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, twórcę i artystę, osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej oraz osobę prowadzącą niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Zgodnie z powyższym wspólnicy spółki handlowej podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym jeżeli są wspólnikami jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. W definicji osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą ustawodawca nie wymienia wspólników spółki komandytowo - akcyjnej, co oznacza, że zarówno wspólnik, który jest w takiej spółce komplementariuszem, jak i akcjonariusz tej spółki z tego tytułu nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, a w konsekwencji także ubezpieczeniom wypadkowemu i chorobowemu.

Wspólnicy spółki komandytowo - akcyjnej nie podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż temu ubezpieczeniu podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą (art. 66 ust. 1 pkt 1c ustawy zdrowotnej). Zgodnie z definicją zawartą w tej ustawie, za osobę prowadzącą działalność pozarolniczą uważa się osobę o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej zgłaszania do ubezpieczeń społecznych następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast Zakład nie wydaje decyzji w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określono w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 tejże ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Natomiast stosownie do art. 8 ust. 6 pkt 4 tejże ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in. wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej i akcyjnej.

Zgodnie z art. 125 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka komandytowo - akcyjna jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik (komplementarusz) odpowiada bez ograniczenia, a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Ponadto, w sprawach dotyczących spółki komandytowo-akcyjnej w zakresie: stosunku prawnego komplementariuszy, zarówno między sobą, wobec wszystkich akcjonariuszy, jak i wobec osób trzecich, a także do wkładów tychże wspólników do spółki, z wyłączeniem wkładów na kapitał zakładowy - mają zastosowanie odpowiednio przepisy dotyczące spółki jawnej, a w pozostałych sprawach - odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej, a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia.

Ze względu na to, że Kodeks spółek handlowych reguluje jedynie problematykę tworzenia, organizacji, zasad funkcjonowania, rozwiązywania oraz transformacji (łączenia, podziału i przekształcania) spółek prawa handlowego i nie zawiera regulacji innych niż objęte stosunkami prawa prywatnego nie należy wywodzić z jego przepisów źródła powstania innych obowiązków.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego wynika, iż wspólnik spółki komandytowo - akcyjnej nie mieści się zawartym w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych katalogu osób prowadzących pozarolniczą działalność, co skutkuje brakiem tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, a w konsekwencji brakiem obowiązku spółki do opłacania za ww. składek na ubezpieczenia społeczne. Uwzględniając powyższe Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe.

Ponadto Zakład podkreśla, iż na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej prawo do wystąpienia we własnym imieniu z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie obowiązku świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne przysługuje przedsiębiorcy jakim jest spółka komandytowo - akcyjna. W związku z powyższym rozpatrywana w trybie interpretacji sprawa dotyczy istnienia lub braku obowiązku spółki komandytowo - akcyjnej do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za wspólników tejże spółki.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl