WPI/200000/451/749/2013 - Składki na ubezpieczenia społeczne od umowy zlecenia w przypadku pobierania emerytury.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 czerwca 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/749/2013 Składki na ubezpieczenia społeczne od umowy zlecenia w przypadku pobierania emerytury.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy r dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. r., Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 27 maja 2013 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych dla osoby świadczącej pracę na podstawie urnowy zlecenia zawartej w roku 1997 i mającej ustalone prawo do emerytury.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony w zakresie braków formalnych i merytorycznych pismem z dnia 13 czerwca 2013 r. (wpływ do Oddziału w dniu 17.06.2013 r.).

Wnioskodawczym poinformowała, iż w 1997 r. na podstawie umowy zlecenia została zatrudniona osoba do sprzątania przedsiębiorstwa. Osoba ta jednocześnie była zatrudniona na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy i z tego tytułu miała odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, dlatego wnioskodawczym dokonała zgłoszenia tej osoby tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. W 2008 r. osoba ta przeszła na emeryturę.

Pismem z dnia 13.06.2013 r. wnioskodawczym uzupełniła wniosek poprzez wskazanie, iż umowa zlecenia została podpisana w roku 1997 na czas nieokreślony.

W powyższym stanie faktycznym wnioskodawczym powzięła wątpliwość w zakresie zgłoszenia ww. zleceniobiorcy z tytułu umowy zawartej w 1997 r., do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Zdaniem wnioskodawczym do umów zawartych w 1997 r. stosuje się przepisy sprzed 2000 r., i ww. emeryt podlega tylko pod ubezpieczenie zdrowotne,

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu, w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2013 r., Zakład wydaje w drodze decyzji interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom, społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Natomiast Zakład nie wydaje decyzji w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, iż w dniu 30 grudnia 1999 r. weszła w życie ustawa z dnia 23 grudnia 1999 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 110, poz. 1256), która m.in. zmieniła zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Wprowadzone zmiany w przepisach mają zastosowanie do umów zawartych od dnia 14 stycznia 2000 r. Powyższe oznacza, że do umów zawartych do dnia 13 stycznia 2000 r. stosuje się przepisy obowiązujące w tym zakresie do dnia 29 grudnia 1999 r.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 i ust. 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 1999 i. do dnia 29 grudnia 1999 r. - obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegały osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej zawartej z jednym zleceniodawcą na okres dłuższy niż 14 dni oraz osoby wykonujące na rzecz jednego zleceniodawcy pracę na podstawie umów zlecenia lub agencyjnych zawartych na okres krótszy niż 15 dni, jeżeli łączny okres, na który umowy zostały zawarte wynosił co najmniej 15 dni, a przerwy pomiędzy tymi umowami były krótsze niż 60 dni.

Ponadto stosownie do art. 9 ust. 5 tejże ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 29 grudnia 1999 r. osoba mająca ustalone prawo do emerytury lub renty, która zawada umowę zlecenia w okresie do 13 stycznia 2000 r., z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym wyłącznie dobrowolnie.

W konsekwencji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 27 maja 2013 r. w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych dla osoby świadczącej pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej w roku 1997 i mającej ustalone prawo do emerytury.

Jednocześnie Zakład podkreśla, iż wydając decyzję w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wypowiada się w zakresie określonym w art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, natomiast nie dokonuje analizy treści zawartej umowy w świetle przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Równocześnie należy wskazać, że, biorąc pod uwagę treść przywołanego wyżej art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu,

gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, w związku z czym w oparciu o art. 56 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie wnioskodawczym jest uprawniona do wniesienia podania do dyrektora właściwego terytorialnie oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie podanie złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy sianu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r., o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl