WPI/200000/451/71/2013 - Możliwość nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne rekompensaty wypłaconej pracownikom z tytułu likwidacji wypłaty nagród jubileuszowych przysługujących pracownikom nie częściej niż co 5 lat.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 stycznia 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/71/2013 Możliwość nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne rekompensaty wypłaconej pracownikom z tytułu likwidacji wypłaty nagród jubileuszowych przysługujących pracownikom nie częściej niż co 5 lat.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy c dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) oraz art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 23 stycznia 2013 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne rekompensaty wypłaconej pracownikom z tytułu likwidacji wypłaty nagród jubileuszowych przysługujących pracownikom nie częściej niż co 5 lat.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z obowiązującym "Regulaminem wynagradzania pracowników (...) pracownikom są wypłacane nagrody jubileuszowe po przepracowaniu każdych 5 lat. Wypłacane nagrody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie stanowią tytułu do naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Wnioskodawca podnosi, że celu zabezpieczenia środków na wypłaty nagród jubileuszowych jest tworzona miesięczna rezerwa na imiennych rachunkach pracowników.

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem: "czy w przypadku gdyby w przyszłości nastąpiła zmiana "Regulaminu wynagradzania" dotyczącą likwidacji nagród jubileuszowych a Bank chciałby wypłacić pracownikom zgromadzoną rezerwę jako rekompensatę utraconego składnika wynagrodzenia, to czy te wypłaty można byłoby wyłączyć z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne".

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie zgodnie z którym uważa, iż w myśl § 2 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe - wypłata rekompensaty z tytułu utraty składnika wynagrodzenia, nie stanowiłaby tytułu do naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu oraz art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cyt. powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Natomiast obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.). Zgodnie z zapisami powołanej ustawy do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.

Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników nie zalicza się przychodów określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1 106 z późn. zm.). W myśl § 2 ust. 1 pkt 1- powołanego powyżej rozporządzenia - z podstawy wymiaru składek wyłączone są nagrody jubileuszowe, które według zasad określających warunki ich przyznania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Dodatkowo podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia nie stanowią wypłaty rekompensujące pracownikom likwidację nagród jubileuszowych bez względu na nazwę świadczenia tj.: zarówno rekompensaty, odszkodowania, które w związku ze zmianą przepisów wewnętrznych (układu zbiorowego, regulaminu wynagradzania, regulaminu pracy) likwidujących nagrody jubileuszowe wypłaca pracodawca. Pod warunkiem, że zasady przyznawania likwidowanych nagród zastrzegają, iż przysługują one nie częściej niż co pięć lat.

Zatem rozstrzygając możliwość wyłączenia rekompensat z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, należy wziąć pod uwagę łącznie dwie przesłanki - wypłata rekompensat następuje w związku z likwidacją nagród jubileuszowych, a dotychczas obowiązujące zasady przyznawania i wypłaty tych nagród jubileuszowych przewidywały, że nie przysługiwały one częściej niż co 5 lat.

Z opisanego przez wnioskodawcę stanu przyszłego wynika, że nagrody jubileuszowe, przyznawane i wypłacane u wnioskodawcy na podstawie wewnętrznych przepisów płacowych tj. "Regulaminu wynagradzania pracowników (...) przysługiwały nie częściej niż co 5 lal, a wypłata pracownikom utworzonej w celu zabezpieczenia środków finansowych na ich wypłatę rezerwy - jako rekompensaty, nastąpiłaby w związku ze zmianą "Regulaminu wynagradzania..." dotyczącą likwidacji nagród jubileuszowych.

Uwzględniając powyższe wypłaty rekompensujące pracownikom, niezależnie od nazwy świadczenia, likwidację nagród jubileuszowych, które nastąpią w związku ze zmianą-regulaminu wynagradzania nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl