WPI/200000/451/706/2011 - Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wartości pakietów medycznych finansowanych pracownikom za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 października 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/706/2011 Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wartości pakietów medycznych finansowanych pracownikom za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 17 października 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) Sp. z o.o. w sprawie istnienia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ud wartości pakietów medycznych finansowanych pracownikom za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż firma opłaca pracownikom pakiet medyczny doliczany w wysokości 57,31 zł do przychodów i podlega wszystkim składkom ZUS. Opłacanie pakietu nie jest uregulowane regulaminem pracy ani innymi wewnętrznymi przepisami pracodawcy i przysługuje również w trakcie niezdolności do pracy w wyniku choroby, w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego oraz za okres urlopu wychowawczego. Wartość pakietu medycznego niewynikającego z wewnętrznych przepisów płacowych i w całości finansowanego ze środków pracodawcy jest u pracownika przychodem podlegającym oskładkowaniu.

W związku z powyższym przedsiębiorca powziął wątpliwość, czy postępowanie polegające na naliczaniu składek od pakietu medycznego za okres niezdolności do pracy w wyniku choroby oraz nienaliczaniu składek za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz przebywania na urlopie wychowawczym jest prawidłowe.

Zdaniem wnioskodawcy wartość pakietu medycznego niewynikającego z wewnętrznych przepisów płacowych i w całości finansowanego ze środków pracodawcy jest u pracownika przychodem podlegającym oskładkowaniu. Podstawy wymiary składek nie stanowią jedynie składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu - jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Powyższe zwolnienie nie ma zastosowania do składników płacowych, które przysługują podczas pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego ale nie wynika to wprost z przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy, w związku z czym składki są naliczane również za okresy niezdolności do pracy oraz okresy pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Wnioskodawca zaznaczył, iż przebywanie na urlopie wychowawczym lub też pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowią odrębny tytuł do ubezpieczeń społecznych niż stosunek pracy. W czasie trwania urlopu macierzyńskiego / wychowawczego pracownik nie podlega ubezpieczeniom z tytułu umowy o pracę lecz jako osoba przebywająca na urlopie wychowawczym / macierzyńskim.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób będących na urlopach wychowawczych jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku, a składki te finansuje budżet państwa. Natomiast składka zdrowotna, również pokrywana przez państwo, jest naliczana od kwoty odpowiadającej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych.

Z kolei pracownica pobierająca zasiek macierzyński podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tego zasiłku i podstawą wymiaru składek - również finansowanych z budżetu państwa jest kwota zasiłku.

Jeśli więc pracownica przebywa na urlopie wychowawczym/ macierzyńskim i otrzymuje w tym czasie świadczenia medyczne, nie stanowi ono - dla celów ubezpieczeń - przychodu ze stosunku pracy, a za tym idzie brak obowiązku naliczenia składek od tego świadczenia. Wartość tego świadczenia nie wpływa również na wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym czy pobierania zasiłku.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu, udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji.

W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego - zgodnie z art. 10 ust. 7 cytowanej powyżej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jeśli uiszczona wpłata nie pokrywa opłaty za wszystkie przedstawione we wniosku stany faktyczne lub zdarzenia przyszłe, powinny zostać rozpatrzone te wnioski, za które wpłynęły pełne opłaty, według kolejności ich ujęcia we wniosku, chyba że płatnik wyraźnie przekaże inne wskazanie.

Uwzględniając powyżej przedstawione zasady Oddział rozpatrzył wniosek przedsiębiorcy, stosownie do dokonanej opłaty tylko w części dotyczącej obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wartości pakietów medycznych finansowanych pracownikom w trakcie niezdolności do pracy z powodu choroby. Oddział pozostawił bez rozpatrzenia wniosek w części dotyczącej obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wartości pakietów medycznych finansowanych pracownikom w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego i przebywania na urlopie wychowawczym.

Stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Katalog przychodów nie stanowiących podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe został zawarty w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.). W powyższym katalogu zawartym w § 2 rozporządzenia mieszczą się m.in. w ust. 1 pkt 24 - składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku. Przychody, które w okresie pobierania wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłków uzyskuje pracownik są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tylko wtedy, gdy z przepisów płacowych wyraźnie wynika prawo pracownika do tych świadczeń za ten okres.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę opłacanie pakietu medycznego nie zostało uregulowane w regulaminie pracy ani w innych wewnętrznych przepisach pracodawcy.

Uwzględniając powyżej przedstawiony stan faktyczny i prawny Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał stanowisko prezentowane przez przedsiębiorcę we wniosku z dnia 7 października 2011 r. w sprawie uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości pakietów medycznych finansowanych pracownikom w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od mniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w Katowicach.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl