WPI/200000/451/647/2011 - Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych: wykonywania umowy zlecenia przy jednoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej oraz prowadzeniu działalności w formie spółki jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 listopada 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/647/2011 Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych: wykonywania umowy zlecenia przy jednoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej oraz prowadzeniu działalności w formie spółki jawnej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1) i 2) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 26 września 2011 r. w przedmiocie rozstrzygnięcia zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych tj. wykonywania umowy zlecenia przy jednoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej oraz prowadzeniu działalności w formie spółki jawnej.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pana o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej oraz jako wspólnik spółki jawnej. Jednocześnie przedsiębiorca zaznaczył, iż posiada dodatkowy tytuł do ubezpieczeń w ramach wykonywanej umowy zlecenia. Wynagrodzenie z umowy zlecenia nie przekracza podstawy z jakiej liczone są składki emerytalno - rentowe dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Przedsiębiorca przedstawił własną interpretację przepisów:

Artykuł 9 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych mówi: "osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności" oraz art. 9 ust. 2 ww. ustawy "osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z kilku tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4-6 i 10, jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń, z zastrzeżeniem ust. 7"

Na podstawie powyższych artykułów prowadząc kilka rodzajów działalności gospodarczej przedsiębiorca twierdzi, iż może wybrać, która forma prowadzenia działalności gospodarczej jest podstawą do objęcia z tytułu ubezpieczeń społecznych. W przypadku wnioskodawcy jest to, jako wspólnik spółki jawnej (art. 8 ust. 6 pkt 4).

Na podstawie decyzji Zakładu Ubezpieczeń społecznych nr 504/2011 z dnia 16 sierpnia 2011 r. mówiącej o rozstrzygnięciu zbiegu tytułów z umowy zlecenia i prowadzenia działalności jako wspólnik spółki jawnej przedsiębiorca uznaje za prawidłowe opłacanie składek (społecznych i zdrowotnej) z umowy zlecenia, a z działalności gospodarczych jako obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne, a ubezpieczenie społeczne dobrowolne.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje;

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 1) i 2) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i przebiegu ubezpieczeń społecznych następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest właściwy do wydawania decyzji interpretacyjnej w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4) i 5) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług oraz osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.

Zgodnie z art. 9 ust. 2a powyższej ustawy - osoba wykonująca umowę agencyjną lub umowę zlecenia albo inną umowę o świadczenie usług, prowadząca jednocześnie pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 - podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującą tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Natomiast stosownie do art. 9 ust. 3 powołanej ustawy osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności.

W przypadku, osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, która jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia oraz inny rodzaj pozarolniczej działalności (np. jest wspólnikiem spółki jawnej), ustalając tytuł do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi należy najpierw rozstrzygnąć zbieg tytułów do ubezpieczeń pomiędzy wykonywaniem pracy na podstawie umowy zlecenia a prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeżeli w wyniku zbiegu tych dwóch tytułów osoba winna obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, to w związku z równoczesnym prowadzeniem innego rodzaju pozarolniczej działalności, osoba ta może wskazać jako obowiązkowy tytuł ubezpieczenia dowolną z prowadzonych przez siebie pozarolniczych działalności.

Z wniosku przedsiębiorcy wynika, iż wynagrodzenie z wykonywanej umowy zlecenia jest niższe niż obowiązująca osobę prowadzącą działalność gospodarczą najniższa podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Zatem w powyższym przypadku będzie miał zastosowanie art. 9 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dlatego też wnioskodawca będzie zobowiązany do odprowadzania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, a z tytułu wykonywania umowy zlecenia składki na ubezpieczenia społeczne będą dobrowolne. Natomiast w dalszej kolejności przedsiębiorca będzie mógł wybrać, z którego rodzaju działalności gospodarczej chce odprowadzać składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, czy z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, czy z tytułu bycia wspólnikiem spółki jawnej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w Gliwicach Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl