WPI/200000/451/646/2011 - Prawo do stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 września 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/646/2011 Prawo do stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 26 września 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) w zakresie prawa do stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia,

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek płatnika (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż z dniem 1 lutego 2011 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej pod nazwą (...) Spółka została rozwiązana na mocy porozumienia w dniu 10 sierpnia 2011 r. W okresie działalności spółki wnioskodawca korzystał z prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Wnioskodawca informuje, iż dnia 1 lipca 2011 r. zgłosił na druku EDG-1 i załączniku EDG-MW adres dodatkowego miejsca prowadzenia działalności i otworzył lokalną jednostkę gospodarczą figurującą pod nazwą (...), która po zamknięciu spółki cywilnej stała się jedyną prowadzoną działalnością. Ponadto działalność wpisana jest w Ewidencji Działalności Gospodarczej pod tym samym numerem nastąpiła jedynie zmiana nazwy z na, zmiana dokonana została także w dokumentach złożonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca powziął wątpliwość czy w sytuacji opłacania składek z tytułu prowadzenia spółki cywilnej, która nie istnieje od 10 sierpnia 2011 r. oraz podjęcia, przed momentem rozwiązania spółki, działalności indywidualnej, może korzystać z prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Zdaniem wnioskodawcy, z uwagi na fakt kontynuowania działalności pod tym samym numerem wpisu do ewidencji działalności gospodarczej jako właściciel firmy (...) ma prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek, o której mowa w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Według uregulowania art. 18a ust. 2, przepisy ust. 1 tego artykułu nie mają zastosowania do osób, które: prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy prowadziły pozarolniczą działalność, wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Oddział uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe.

Przepis art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma zastosowanie także do osób, które po dopełnieniu obowiązku uzyskania odpowiedniego wpisu, zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, prowadzą działalność w ramach spółki cywilnej. Prawa do deklarowania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenie przysługuje, w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej osobom, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy tj. prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Do ww. osób zalicza się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

W konsekwencji powyższego, przepis art. 8 ust. 6 pkt 1, ma zastosowanie do osób, które w tej samej dacie lub w różnych datach rozpoczynają prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w kilku rożnych formach: indywidualnie i w ramach spółki cywilnej, w ramach kilku spółek cywilnych bądź też przekształcą działalność gospodarczą.

Stosownie do wskazanych przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą korzystająca z podstawy wymiaru składek w kwocie nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, zaprzestanie prowadzenie działalności dokonując wykreślenia z Ewidencji Działalności Gospodarczej - wówczas prawo do skorzystania z obniżonej podstawy wymiaru składek, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności nabędzie po upływie 60 miesięcy kalendarzowych, licząc od dnia zakończenia wykonywania poprzedniej działalności.

Reasumując, osoba prowadząca działalność w formie spółki cywilnej uprawniona do korzystania z podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, nie utraci tego prawa w przypadku kontynuowania działalności wykonywanej osobiście w ramach tego samego wpisu. Zaznaczyć należy, że początkiem 24 miesięcznego okresu stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nic niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, jest dla wnioskodawcy dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r., o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl