WPI/200000/451/635/2011 - Składki na ubezpieczenie społeczne w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez osobę otrzymującą świadczenie rentowe z niemieckiego systemu ubezpieczeń.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 października 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/635/2011 Składki na ubezpieczenie społeczne w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez osobę otrzymującą świadczenie rentowe z niemieckiego systemu ubezpieczeń.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy Pana (...) z dnia 14 września 2011 r. w sprawie niepodlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez osobę otrzymującą świadczenie rentowe z niemieckiego systemu ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (...) Inspektorat w (...) wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pana i o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca poinformował, iż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, a ponadto pobiera rentę z Niemiec z tytułu niezdolności do pracy. Mając powyższe na uwadze nie dokonywał zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i opłacał wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Pismem z dnia 3 października 2011 r. przedsiębiorca uzupełnił stan faktyczny o informację, iż renta (w walucie EUR) wypłacana jest bezpośrednio na jego konto bankowe przez Deutsche Rentenversicherung Berlin-Brandenburg czyli z niemieckiego systemu ubezpieczeń.

W związku z powyższym wnioskodawca powziął wątpliwość w kwestii istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem przedsiębiorcy jako osoba otrzymująca rentę z tytułu niezdolności do pracy z Niemiec nie jest on objęty obowiązkiem ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności. Wnioskodawca uważa, iż obowiązek ubezpieczeń będzie dotyczył jedynie osób mających ustalone decyzją ZUS prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z systemu powszechnego. Dotyczy to rent z tytułu niezdolności do pracy, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673 z późn. zm.). Natomiast wnioskodawca otrzymuje rentę na podstawie przepisów niemieckich.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polski są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.

Zgodnie z art. 9 ust. 4c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 r. - osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury.

Powyższy obowiązek ubezpieczeń z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w powyższym artykule, dotyczyć będzie jedynie osób mających ustalone decyzją ZUS prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z systemu powszechnego. Dotyczy to rent, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Powyższy przepis nie będzie dotyczyć natomiast osób pobierających renty rodzinne a także osób spoza systemu powszechnego, mających ustalone prawo do np. wojskowych lub policyjnych rent inwalidzkich przyznawanych z tytułu niezdolności do służby oraz rent rolniczych przyznawanych z tytułu niezdolności do pracy, o których mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25 z późn. zm.). Powyższy przepis nie będzie również dotyczył rent z tytułu niezdolności do pracy przyznawanych z zagranicznych systemów zabezpieczenia społecznego.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego wynika, iż wnioskodawca mający ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy wypłacanej przez niemiecką instytucję ubezpieczeniową ds. emerytalno - rentowych oraz prowadzący na terenie Polski pozarolniczą działalność gospodarczą z tytułu tejże działalności nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki

organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl