WPI/200000/451/628/2011 - Podleganie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez wspólnika będącego komplementariuszem w spółce komandytowo - akcyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 września 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/628/2011 Podleganie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez wspólnika będącego komplementariuszem w spółce komandytowo - akcyjnej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 19 września 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez wspólnika będącego komplementariuszem w spółce komandytowo - akcyjnej.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek płatnika (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż w dniu 24 sierpnia 2011 r. Sąd Rejonowy (...) w (...) z siedzibą w (...) wpisał do Rejestru Przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym spółkę (...).

W związku z powyższym przedsiębiorca powziął wątpliwość, czy wspólnik będący komplementariuszem w spółce komandytowo - akcyjnej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z wyżej powołaną ustawą, obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlegają: wspólnicy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. W ww. katalogu osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom, ustawodawca nie wymienia wspólnika spółki komandytowo - akcyjne. Ponadto ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, w ocenie wnioskodawcy, nie zawiera odesłania do przepisów, regulujących obowiązek ubezpieczeń wspólnika spółki komandytowo - akcyjne. Dodatkowo wnioskodawca wskazał, iż ustawa z dnia 13 października 1998 r. weszła w życie w styczniu 2003 r. czyli trzy lata po wejściu w życie ustawy - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), w której unormowano prawa i obowiązki wspólników spółki komandytowo - akcyjnej. W związku z powyższym zasadne jest twierdzenie, że ustawodawca w art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych celowo pominął wspólnika spółki komandytowo - akcyjnej. Biorąc powyższe na uwadze, wnioskodawca stoi na stanowisku, że wspólnik spółki komandytowo - akcyjnej nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie. ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej zgłaszania do ubezpieczeń społecznych następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast Zakład nie wydaje decyzji w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określono w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. Stosownie do art. 8 ust. 6 pkt 4 za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in. wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej i akcyjnej.

Zgodnie z art. 125 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka komandytowo - akcyjna jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik (komplementarusz) odpowiada bez ograniczenia, a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Ponadto, w sprawach dotyczących spółki komandytowo-akcyjnej w zakresie: stosunku prawnego komplementariuszy, zarówno między sobą, wobec wszystkich akcjonariuszy, jak i wobec osób trzecich, a także do wkładów tychże wspólników do spółki, z wyłączeniem wkładów na kapitał zakładowy - mają zastosowanie odpowiednio przepisy dotyczące spółki jawnej, a w pozostałych sprawach - odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej, a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia.

Ze względu na to, że Kodeks spółek handlowych reguluje jedynie problematykę tworzenia, organizacji, zasad funkcjonowania, rozwiązywania oraz transformacji (łączenia,

podziału i przekształcania) spółek prawa handlowego i nie zawiera regulacji innych niż objęte stosunkami prawa prywatnego nie należy wywodzić z jego przepisów źródła powstania innych obowiązków.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawne oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Oddział uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe, wspólnik spółki komandytowo - akcyjnej nie mieści się w katalogu osób prowadzących pozarolniczą działalność, w konsekwencji nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydala decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. ^

Opublikowano: www.zus.gov.pl