WPI/200000/451/613/2011 - Podleganie ubezpieczeniom społecznym jako pracownik.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 września 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/613/2011 Podleganie ubezpieczeniom społecznym jako pracownik.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r., Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy (...) z dnia 5 września 2011 r. w sprawie podlegania ubezpieczeniom społecznym jako pracownik a nie jako osoba współpracująca przez brata wnioskodawcy zatrudnionego na podstawie umowy o pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (...) Inspektorat w (...) wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca poinformował, iż chciałby zatrudnić na podstawie umowy o prace na pełny etat w charakterze montera sprzedawcy urządzeń elektrycznych w prowadzonej działalności gospodarczej swojego brata. Brat posiada adres zamieszkania (zameldowania) taki sam jak adres zamieszkania wnioskodawcy. Ponadto przedsiębiorca poinformował, iż brat zawarł dwa miesiące temu związek małżeński oraz prowadzi oddzielne gospodarstwo domowe, posiada swoje własne wyposażenie domowe i inny majątek a także posiada inne cele życiowe i bytowe.

W związku z powyższym wnioskodawca powziął wątpliwość w kwestii czy w sytuacji zatrudnienia brata na podstawie umowy o pracę będzie on podlegał ubezpieczeniom społecznym jako pracownik czy osoba współpracująca.

Zdaniem przedsiębiorcy w wyżej wskazanych okolicznościach nie można uznać jego brata za osobę współpracującą, o której mowa w art. 8 ust. 2 i ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i może go zatrudnić na umowę o pracę na pełnym etacie i z tego tytułu opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Ponadto wnioskodawca wskazał, iż brat nie będzie uczestniczył w podziale zysków lub strat z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, nie załatwia spraw związanych z działalnością gospodarcza przedsiębiorcy i jego potrzeb życiowych. Wprawdzie zamieszkują pod jednym adresem zameldowania ale prowadzą dwa oddzielne gospodarstwa domowe. Podkreślenia wymaga fakt, iż brat nie będzie podejmować w mojej działalności samodzielnie decyzji, a jedynie będzie podporządkowany mojemu kierownictwu. Do wykonania będzie miał określone czynności związane z umową o pracę.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polski są pracownikami; za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Potwierdzeniem powyższego jest zapis zawarty w art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), który stanowi, iż pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych-jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca. Natomiast stosownie do ustępu 11 powyższego artykułu, za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Z opisanego powyżej stanu faktycznego wynika, iż przedsiębiorca zamierza zawrzeć z bratem umowę o pracę na stanowisku montera sprzedawcy urządzeń. Zawarte powyżej przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazują warunki, które skutkują objęciem ubezpieczeniami społecznymi jako osoba współpracująca. Niezależnie od współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej oraz prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego istotne jest również posiadanie określonego ustawą stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa. Wśród członków rodziny wymienionych w cytowanym powyżej art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie zostało wskazane rodzeństwo przedsiębiorcy.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego wynika, iż brat przedsiębiorcy zatrudniony na podstawie umowy o pracę będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym jako pracownik a niejako osoba współpracująca.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w Lublinie. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl