WPI/200000/451/593/2011 - Odprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 września 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/593/2011 Odprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 5 września 2011 r. w sprawie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pana (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż w lipcu 2009 r. wnioskował o wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej w Urzędzie Miasta Kielce. W dniu 6 lipca 2009 r. otrzymał zaświadczenie o wpisie do EDG pod numerem (...). W pozycji 4 zaświadczenia została wpisana data rozpoczęcia działalności 1 lipca 2009 r.

Przedsiębiorca zaznaczył, iż od ww. daty nie zgłosił się do opłacania składek ZUS, gdyż faktycznie nie rozpoczął prowadzenia działalności, jedynie dokonywał wydatków inwestycyjnych związanych z budowaniem przez wykonawcę domków letniskowych na działce we wsi Wicie. Jednocześnie wnioskodawca nadmienił, że w okresie od 1 lipca 2009 r. do 31 maja 2011 r. nie prowadził działalności gospodarczej, nie uzyskiwał przychodów i nie generował kosztów.

W ww. okresie przedsiębiorca był zgłoszony do opłacania składek społecznych, zdrowotnych i na Fundusz Pracy przy działalności żony jako osoba współpracująca, gdyż pomagał jej przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej, czyli (...) uzyskiwanie przychodów, nastąpiło z dniem 1 czerwca 2011 r., z tą też datą wnioskodawca dokonał zgłoszenia do wszystkich składek ZUS.

Przedsiębiorca zwrócił się o potwierdzenie własnego stanowiska w sprawie, zgodnie z którym jeżeli faktycznie nie rozpoczął prowadzenia działalności gospodarczej tzn. nie uzyskuje przychodów i nie generuje kosztów, to nie jest zobowiązany do zgłoszenia się do ubezpieczenie zdrowotnego oraz odprowadzania tych składek do ZUS w okresie od 1 lipca 2009 r. do 31 maja 2011 r.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 1) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest właściwy do wydawania decyzji interpretacyjnej w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, jednakże stosownie do art. 109 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027) sprawy z zakresu wymierzania i pobierania składek na ubezpieczenie zdrowotne należą do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z art. 69 ust. 1 powołanej powyżej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego osób prowadzących działalność gospodarczą powstaje i wygasa w terminach określonych w przepisach o ubezpieczeniach społecznych. W myśl art. 13 pkt 4) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność - od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 13 pkt 4 ww. ustawy obejmuje nie tylko faktyczne wykonywanie czynności należących do zakresu tej działalności lecz także, czynności zmierzające do zaistnienia takich czynności gospodarczych (czynności przygotowawczych).

Podjęcie oraz prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej regulują przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. W myśl przepisów tej ustawy, podjęcie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną może nastąpić już w dniu złożenia przez nią wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, bez konieczności oczekiwania na następujący polem sam wpis do ewidencji.

Określając moment rozpoczęcia wykonywania działalności, należy przyjąć datę faktycznego jej rozpoczęcia. Jednocześnie należy jednoznacznie stwierdzić, iż podjęcie działalności gospodarczej następuje w momencie dokonania pierwszej czynności w obrocie gospodarczym, która jest bezpośrednio i wprost związana z przedmiotem działalności gospodarczej, którą dany przedsiębiorca chce wykonywać.

W opisie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, płatnik stwierdził, iż w okresie od 1 lipca 2009 r. do 31 maja 2011 r. nie prowadził działalności gospodarczej, nie uzyskiwał przychodów i nie generował kosztów. Jednocześnie wnioskodawca stwierdził, iż dokonywał wydatków inwestycyjnych związanych z budowaniem przez wykonawcę domków letniskowych, a więc zdaniem Oddziału taka czynność jest bezpośrednio i wprost związana z przedmiotem działalności gospodarczej, którą przedsiębiorca chce wykonywać.

Z wniosku przedsiębiorcy nie wynika jednoznacznie, iż moment faktycznego rozpoczęcia działalności gospodarczej, a zatem moment od którego należy odprowadzać składki na ubezpieczenia, nastąpił jak twierdzi wnioskodawca w dniu 1 czerwca 2011 r. Dlatego też, mając na uwadze niedopuszczalność domniemania stanu faktycznego, Oddział uznał stanowisko przedsiębiorcy za nieprawidłowe.

Jednocześnie Oddział wskazuje, iż prawidłowe ustalenie momentu od którego powstałby obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne wymagałoby przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego co jest sprzeczne z przepisami powołanej powyżej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i nie może być przedmiotem interpretacji.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w Kielcach. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl