WPI/200000/451/586b/2013 - Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 maja 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/586b/2013 Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art., 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie rozpatrując wniosek przedsiębiorcy (...) w przedmiocie obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości składki na ubezpieczenie grupowe na życie:

1)

uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedsiębiorcy w części dotyczącej obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz przebywania na urlopie wychowawczym, wartości składki na ubezpieczenie grupowe na życie, nie zagwarantowanej przepisami placowymi firmy, finansowanej w całości przez wnioskodawcę, z której korzystają osoby pobierające przez cześć miesiąca zasiłek macierzyński lub przebywające przez część miesiąca na urlopie wychowawczym oraz osoby pobierające zasiłek macierzyński lub przebywające na urlopie wychowawczym cały miesiąc,

2)

uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy w części dotyczącej obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości składki na ubezpieczenie grupowe na życie, nie zagwarantowanej przepisami płacowymi firmy, finansowanej w całości przez wnioskodawcę, z której korzystają osoby przebywające przez cały miesiąc na zasiłku chorobowym, zasiłku opiekuńczym lub świadczeniu rehabilitacyjnym oraz osoby przebywające przez część miesiąca na zasiłku chorobowym, zasiłku opiekuńczym lub na świadczeniu rehabilitacyjnym, a pozostałą część miesiąca świadczą pracę,

3)

uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedsiębiorcy w części dotyczącej obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości składki na ubezpieczenie grupowe na życie, nie zagwarantowanej przepisami płacowymi firmy, finansowanej w części przez wnioskodawcę, a w części przez pracownika, z której korzystają osoby pobierające zasiłek macierzyński lub przebywające na urlopie wychowawczym cały miesiąc.

4)

uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy w części dotyczącej obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości składki na ubezpieczenie grupowe na życie, nie zagwarantowanej przepisami płacowymi firmy, finansowanej w części przez wnioskodawcę, a w części przez pracownika, z której korzystają osoby przebywające przez cały miesiąc na zasiłku chorobowym, zasiłku opiekuńczym lub świadczeniu rehabilitacyjnym oraz osoby przebywające przez część miesiąca na zasiłku chorobowym, zasiłku opiekuńczym lub na świadczeniu rehabilitacyjnym, a pozostałą część miesiąca świadczą pracę,

5)

uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy w części dotyczącej braku obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości składki na ubezpieczenie grupowe na życie, zagwarantowanej przepisami płacowymi firmy, finansowanej w części przez wnioskodawcę, a w części przez pracownika, z której korzystają osoby pobierające przez część miesiąca zasiłek macierzyński lub przebywające przez część miesiąca na urlopie wychowawczym oraz osoby pobierające zasiłek macierzyński lub przebywające na urlopie wychowawczym cały miesiąc,

6)

uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy w części dotyczącej obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości składki na ubezpieczenie grupowe na życie, zagwarantowanej przepisami płacowymi firmy, finansowanej w części przez wnioskodawcę, a w części przez pracownika, z której korzystają osoby przebywające przez cały miesiąc na zasiłku chorobowym, zasiłku opiekuńczym lub świadczeniu rehabilitacyjnym oraz osoby przebywające przez część miesiąca na zasiłku chorobowym, zasiłku opiekuńczym lub na świadczeniu rehabilitacyjnym, a pozostałą część miesiąca świadczą pracę,

7)

odmawia wydania pisemnej interpretacji w części dotyczącej prawidłowości wypełniania deklaracji rozliczeniowej ZUS KCA.

UZASADNIENIE

W dniu 15.05.2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął kompletny wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

1) Firma wykupiła dla pracowników ubezpieczenie grupowe na życie. Składki na ubezpieczenie grupowe na życie są w całości finansowane przez firmę. Prawo do korzystania z możliwości ubezpieczenia na życia nie jest zagwarantowane żadnymi przepisami płacowymi firmy, nie ma zapisów na ten temat w regulaminie wynagradzania.

Pracownicy mogą korzystać z możliwości ubezpieczenia grupowego na życie niezależnie od tego czy w danym miesiącu świadczą prace czy też przebywają na nieobecności.

W związku z powyższym przedsiębiorca powziął wątpliwość czy wartość składek na ubezpieczenie grupowe na życie, z którego korzystają osoby przebywające przez część miesiąca oraz przez cały miesiąc na urlopach macierzyńskich i urlopach wychowawczych stanowi postawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz jak prawidłowo wykazać takie osoby w deklaracji rozliczeniowej.

Ponadto przedsiębiorca powziął wątpliwość czy wartość składek na ubezpieczenie grupowe na życic, z którego korzystają osoby przebywające przez cały miesiąc oraz przez część miesiąca na zasiłku chorobowym, zasiłku opiekuńczym lub świadczeniu rehabilitacyjnym stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz jak prawidłowo wykazać takie osoby w deklaracji rozliczeniowej.

Zdaniem wnioskodawcy wartość składek na ubezpieczenie grupowe na życie w każdej z przedstawionych powyżej sytuacji będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a w deklaracji rozliczeniowej RCA należy wykazać całkowitą wartość pakietu medycznego z kodem tytułu ubezpieczenia 011000.

2) Firma wykupiła dla pracowników ubezpieczenie grupowe na życie. Składki na ubezpieczenie grupowe nu życie są w części finansowane przez firmę, pozostałą część składki na grupowe ubezpieczenie na życie pokrywa pracownik. Prawo do korzystania możliwości ubezpieczenia grupowego na życie nie jest zagwarantowane żadnymi przepisami placowymi firmy, nie ma zapisów na ten temat w regulaminie wynagrodzenia. Pracownicy mogą korzystać możliwości ubezpieczenia na życie niezależnie od tego czy w danym miesiącu świadczą pracę czy też przebywają na nieobecności.

W związku z powyższym przedsiębiorca powziął wątpliwość czy wartość składek na ubezpieczenie grupowe na życie, z którego korzystają osoby przebywające przez cześć miesiąca oraz przez cały miesiąc na urlopach macierzyńskich i urlopach wychowawczych stanowi postawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz jak prawidłowo wykazać takie osoby w deklaracji rozliczeniowej.

Ponadto przedsiębiorca powziął wątpliwość składek na ubezpieczenie grupowe na życie, z którego korzystają osoby przebywające przez cały miesiąc oraz przez część miesiąca na zasiłku chorobowym, zasiłku opiekuńczym lub świadczeniu rehabilitacyjnym stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz jak prawidłowo wykazać takie osoby w deklaracji rozliczeniowej.

Zdaniem wnioskodawcy wartość składek na ubezpieczenie grupowe na życie w każdej z przedstawionych powyżej sytuacji będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a w deklaracji rozliczeniowej RCA należy wykazać całkowitą wartość pakietu medycznego z kodem tytułu ubezpieczenia 011000.

3) Firma wykupiła dla pracowników ubezpieczenie grupowe na życie. Składki na ubezpieczenie grupowe na życie są w części finansowane przez firmę, pozostałą część składki na grupowe ubezpieczenie na życie pokrywa pracownik. Prawo do korzystania z możliwości ubezpieczenia grupowego na życie nie jest zagwarantowane żadnymi przepisami płacowymi firmy, nie ma zapisów na ten temat w regulaminie wynagradzania. Pracownicy mogą korzystać z możliwości ubezpieczenia na życie niezależnie od tego czy w danym miesiącu świadczą pracę czy też przebywają na nieobecności.

W związku z powyższym przedsiębiorca powziął wątpliwość czy wartość składek na ubezpieczenie grupowe na życie, z którego korzystają osoby przebywające przez część miesiąca oraz przez cały miesiąc na urlopach macierzyńskich i urlopach wychowawczych stanowi postawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz jak prawidłowo wykazać takie osoby w deklaracji rozliczeniowej.

Ponadto przedsiębiorca powziął wątpliwość czy wartość składek na ubezpieczenie grupowe na życie, z którego korzystają osoby przebywające przez cały miesiąc oraz przez część miesiąca na zasiłku chorobom, zasiłku opiekuńczym lub świadczeniu rehabilitacyjnym stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz jak prawidłowo wykazać takie osoby w deklaracji rozliczeniowej.

Zdaniem wnioskodawcy wartość składek na ubezpieczenie grupowe na życie w każdej z przedstawionych powyżej sytuacji nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

W uzupełnieniu do wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przedsiębiorca poinformował, iż na dzień 20.05.2013 r. w wewnętrznych przepisach płacowych obowiązujących w (...) nie występują w ogóle zapisy na temat finansowania kosztów związanych z pakietami medycznymi, grupowym ubezpieczeniem na życie, kartami podarunkowymi oraz, że świadczenia pisane we wniosku tj.: pakiety medyczne, ubezpieczenie grupowe na życie, karty podarunkowe, świadczenie w naturze w postaci korzystania z samochodów służbowych w celach prywatnych stanowią przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z faktem, iż (...) rozważa wprowadzenie do wewnętrznych przepisów, zapisów na temat zasad przyznawania i finansowania w całości lub w części kosztów związanych z pakietami medycznymi, grupowym ubezpieczeniem na życie i kartami podarunkowymi wnioskodawca przygotował zapytania w złożonym wniosku uwzględniając różne okoliczności.

Ponadto przedsiębiorca poinformował, że w przypadku wprowadzenia do wewnętrznych przepisów zapisów na temat zasad przyznawania i finansowania w całości lub w części kosztów związanych z pakietami medycznymi, grupowym ubezpieczeniem na życie i kartami podarunkowymi:

- prawnicy za okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz za okres przebywania na wychowawczym zachowują prawo do wymienionych powyżej świadczeń

- Firma (...) będzie finansować koszty w całości lub w części związane z wymienionymi powyżej świadczeniami również za okres pobieraniu wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz za okres przebywania na urlopie wychowawczym.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu, w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku ubezpieczeń społecznych oraz ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego w punktach 1 i 2 Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 19 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na terenie Rzeczpospolitej Polskiej są pracownikami oraz osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

W myśl art. 18 ust. 1 oraz art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cyt. powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Ponadto stosownie do art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj.: Dz. U. z 2008 r., Nr 164, poz. 1027 z późn zm.) do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.

Jednocześnie Oddział podkreśla, iż z treści art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, iż pobieranie zasiłku macierzyńskiego oraz przebywanie na urlopie wychowawczym stanowi odrębny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Z tym wyjątkiem, że przebywanie na urlopie wychowawczym jest tytułem do tych ubezpieczeń wtedy, gdy dana osoba nie ma ustalonego prawa do renty lub emerytury oraz innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia rentowe i emerytalne za osobę pobierającą zasiłek macierzyński stanowi kwota tego zasiłku, za wyjątkiem przychodów ze stosunku pracy należnych za wcześniejszy okres świadczenia pracy a wypłaconych w okresie pobierania zasiłku. Natomiast podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym stanowi kwota 60 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, z tym zastrzeżeniem, że podstawa wymiaru składek nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.

Inne świadczenia, takie jak składka na grupowe ubezpieczenie na życie opłacana przez pracodawcę w okresie urlopu macierzyńskiego lub w okresie przebywania na urlopie wychowawczym (okres faktycznego nieświadczenia pracy) nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy, gdyż prawo do tych świadczeń nie przysługuje za okres świadczenia pracy tylko z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, a więc odrębnego od stosunku pracy tytułu do ubezpieczeń.

Uwzględniając powyższe w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób przebywających przez cały miesiąc na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński przez cały miesiąc nie należy uwzględniać wartości składki na ubezpieczenie grupowe na życie. Natomiast w sytuacji, gdy pracownik pobiera zasiłek macierzyński przez część miesiąca lub przebywa na urlopie wychowawczym przez część miesiąca, a pozostałą część miesiąca świadczy pracę, to wartość świadczenia przypadającego na okres świadczenia pracy stanowi składnik podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

W konsekwencji stanowisko przedsiębiorcy odnośnie obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób pobierających przez część miesiąca zasiłek macierzyński lub przebywających przez część miesiąca na urlopie wychowawczym oraz osób pobierających zasiłek macierzyński cały miesiąc oraz przebywających na urlopie wychowawczym wartości składek na ubezpieczenie grupowe na życie nie zagwarantowanych przepisami płacowymi, które są w całości finansowane przez pracodawcę oraz, za które pracownicy ponoszą częściową odpłatność Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za nieprawidłowe.

Odnosząc się do wątpliwości przedsiębiorcy dotyczących obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wartości składek na ubezpieczenie grupowe na życie, z których korzystają osoby przebywające przez cały miesiąc na zasiłku chorobowym, zasiłku opiekuńczym lub na świadczeniu rehabilitacyjnym oraz osoby przebywające przez część miesiąca na zasiłku chorobowym, zasiłku opiekuńczym lub na świadczeniu rehabilitacyjnym, a pozostałą część miesiąca świadczą pracę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż katalog przychodów nie stanowiących podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe został zawarty w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r., w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 1998 r. Nr 161, poz. 1106 z późn zm.).

W powyższym katalogu zawartym w § 2 rozporządzenia mieszczą się m.in. w ust. 1 pkt 24 - składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagrodzeniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Przychody, które w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego uzyskuje pracownik są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tylko wtedy, gdy z przepisów płacowych wyraźnie wynika prawo pracownika do tych świadczeń za ten okres. Gdy takich uregulowań nie ma, przychody, które pracownik otrzymuje w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

W konsekwencji uwzględniając opis stanu faktycznego wniosku, z którego wynika, iż brak jest w wewnętrznych przepisach płacowych firmy zapisów na temat finansowania kosztów związanych z ubezpieczeniem grupowym na życie, wartość składek na ubezpieczenie grupowe na życie, nie zagwarantowanych przepisami płacowymi, które są w całości finansowane przez pracodawcę oraz za które pracownicy ponoszą częściową odpłatność, z których korzystają osoby przebywające przez cały miesiąc na zasiłku chorobowym, zasiłku opiekuńczym lub świadczeniu rehabilitacyjnym oraz osoby przebywające przez część miesiąca na zasiłku chorobowym, zasiłku opiekuńczym lub na świadczeniu rehabilitacyjnym, a pozostałą część miesiąca świadczą pracę należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. w tym zakresie Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe.

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego w pkt 3 Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia:

Analogicznie jak w przedstawionym wyżej uzasadnieniu do części wniosku dotyczącego osób pobierających przez część miesiąca zasiłek macierzyński lub przebywających przez część miesiąca zasiłek macierzyński lub przebywających przez część miesiąca na urlopie wychowawczym oraz osób pobierających zasiłek macierzyński cały miesiąc oraz przebywających na urlopie wychowawczym, w przypadku składek na ubezpieczenie grupowe na życie, zagwarantowanych przepisami płacowymi firmy, finansowanych w części przez firmę, a w pozostałej części przez pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informując, iż zastosowanie znajdują przepisy art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 19 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którymi obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby fizyczne, które na terenie Rzeczpospolitej Polskiej są pracownikami oraz osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy w wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Jak zostało wyżej podkreślone, pobieranie zasiłku macierzyńskiego oraz przebywanie na urlopie wychowawczym stanowi odrębny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Z tym wyjątkiem, że przebywanie na urlopie wychowawczym jest tytułem dla tych ubezpieczeń wtedy, gdy dana osoba nie ma ustalonego prawa do renty lub emerytury oraz innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osobę pobierającą zasiłek macierzyński stanowi kwota tego zasiłku, za wyjątkiem przychodów ze stosunku pracy należnych za wcześniejszy okres świadczenia pracy a wypłacanych w okresie pobierania zasiłku. Natomiast podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym stanowi kwota 60 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, z tym zastrzeżeniem, że podstawa wymiaru składek nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.

Z treści tej części wniosku o wydanie pisemnej interpretacji wynika, iż świadczenia w postaci składek na ubezpieczenie grupowe na życie będą zagwarantowane w przepisach płacowych firmy (w regulaminie wynagrodzenia), dodatkowo pracodawca oraz pracownicy będą partycypować w kosztach tego świadczenia. Zgodnie z informacją uzupełniająca wniosek w przypadku wprowadzenia do wewnętrznych przepisów zapisów na temat zasad przyznawania i finansowania w całości lub w części kosztów związanych z grupowym ubezpieczeniem na życie. Pracownicy za okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz za okres przebywania na urlopie wychowawczym zachowają prawo do tego świadczenia, a (...) będzie finansować koszty w całości lub w części związane z wymienionym świadczeniem również za okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz za okres przebywania na urlopie wychowawczym.

Świadczenia w myśl powołanego powyżej pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia nie stanowią składniki wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagrodzeniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Przychody, które w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego uzyskuje pracownik są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tylko wtedy, gdy z przepisów płacowych wyraźnie wynika prawo pracownika do tych świadczeń za ten okres. Gdy takich uregulowań nie ma, przychody, które pracownik otrzymuje w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne.

Uwzględniając powyższe wartość składek na ubezpieczenie grupowe na życie, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz również w okresie przebywania na urlopie wychowawczym nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne.

Dodatkowo Zakład wskazuje, iż w myśl § 2 ust. 1 pkt 26 powołanego powyżej rozporządzenia, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagrodzenia lub przepisów o wynagrodzeniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.

Z brzmienia powyższego przepisu wynika, iż aby wartość korzyści materialnej została wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia, powinna wynikać z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagrodzenia lub przepisów o wynagrodzeniu oraz przybrać formę niepieniężną (formę zakupu po cenach niższych niż detaliczną lub formę usługi). Wnioskodawca wskazał, iż świadczenie w postaci grupowego ubezpieczenia na życie będzie zagwarantowane w przepisach płacowych firmy (w regulaminie wynagrodzenia), dodatkowo pracodawca oraz pracownicy będą partycypować w kosztach tego świadczenia. W konsekwencji wartość korzyści materialnej w postaci składek na ubezpieczenie grupowe na życie nie będzie stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczania społeczne i ubezpieczenie zdrowotne również w okresie, w którym pracownicy będą świadczyć pracę.

Uwzględniając powyższe stanowisko przedsiębiorcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe w części dotyczącej braku obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczania społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości świadczenia w postaci składek na ubezpieczenie grupowe na życie, zagwarantowanego przepisami płacowymi firmy, finansowanego w części przez firmę, a w pozostałej części przez pracownika, do którego pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz w okresie przebywania na urlopie wychowawczym.

Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż zgodnie z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (obowiązującym od dnia 1.01.2013 r.) interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.), wydane są przez Zakład wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczania społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. W konsekwencji Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje pisemnych interpretacji w zakresie wypełniania dokumentacji ubezpieczeniowej.

W konsekwencji Zakład odmówił wydania pisemnej interpretacji w części dotyczącej prawidłowości wypełniania deklaracji rozliczeniowej ZUS RCA.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązująca w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej mniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. о systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzje lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl