WPI/200000/451/569/2013 - Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 maja 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/569/2013 Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.). Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie rozpatrując wniosek złożony w dniu 22 kwietnia 2013 r. przez przedsiębiorcę (...) w części dotyczącej Prezesa Zarządu spółki, pełniącego funkcję w Zarządzie na podstawie powołania, zatrudnionego jednocześnie pa podstawie umowy o pracę na stanowisku dyrektora inwestycyjnego, oraz Wiceprezesa Zarządu spółki, pełniącego funkcję w Zarządzie na podstawie powołania, zatrudnionego jednocześnie na podstawie umowy o pracę na stanowisku dyrektora handlowego uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od kwoty składek na ubezpieczenie na życie zapłaconych przez spółkę.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca uzupełnił wniosek pismem z dnia 14 maja 2013 r., które wpłynęło do Oddziału w dniu 20 maja 2013 r.

Wnioskodawca wskazał, iż spółka w dniu 03.03.2010 r. zawarła umowę z (...) o ubezpieczenie na życie dla członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej, które finansowane jest ze środków spółki. Niektórzy członkowie Zarządu oraz Rady Nadzorczej poza pełnioną funkcją są zatrudnieni w spółce na stanowiskach kierowniczych na podstawie umowy o pracę za wynagrodzeniem miesięcznym:

Prezes obywatel Polski, zamieszkujący w Polsce, pełniący funkcję prezesa zarządu spółki na podstawie powołania od powstania spółki w 2003 r., otrzymuje wynagrodzenie z. tytułu zasiadania w organach osoby prawnej. Zatrudniony jest także w spółce na podstawie umowy o pracę od dnia 2 maja 2006 r. za wynagrodzeniem miesięcznym, ostatnio od 3 stycznia 2008 r., na stanowisku dyrektora inwestycyjnego.

Obywatel Polski, zamieszkujący w Polsce, zatrudniony w spółce od 16 maja 2005 r. na podstawie umowy o pracę za wynagrodzeniem miesięcznym na stanowisku dyrektora handlowego na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki z dnia 31 sierpnia 2005 r. został powołany do pełnienia funkcji członka zarządu (Wiceprezesa) i otrzymuje wynagrodzenie z tytułu zasiadania w organach osoby prawnej.

Obywatel Polski, zamieszkujący w Polsce, na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 30 stycznia 2008 r., powołany do pełnienia funkcji członka zarządu (Wiceprezesa), nie związany ze spółką żadną umową ani o pracę ani cywilnoprawną otrzymuje wynagrodzenie z tytułu zasiadania w organach osoby prawnej.

Rada Nadzorcza składa się z 3 osób powołanych uchwałą Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 15 grudnia 2008 r.

Pierwszy członek, obywatel Polski, zamieszkujący w Polsce, zatrudniony był w spółce na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierownik zakładu od dnia 29.01.200%, do 31.12.2011 r. Od 1 stycznia 2012 r. pełni już tylko funkcję w Radzie Nadzorczej.

Drugi członek, obywatel Polski, zamieszkujący w Polsce, zatrudniony był w spółce na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierownik działu marketingu i zarządzania od dnia 23.09.2004 r. do 01.08.2011 r. Od 1 stycznia 2012 r. pełni już tylko funkcję w Radzie Nadzorczej.

Trzeci członek, obywatel Polski, zamieszkujący w Polsce, nie związany ze spółką żadną umową ani o pracę ani cywilnoprawną,

Ubezpieczenia na życic finansowane przez spółkę związane są z pełnioną funkcją, a osoby, które poza pełnieniem funkcji w organach spółki posiadają dodatkowo umowę o pracę, opłacają sobie potrącane z wynagrodzenia składki na ubezpieczenie grupowe dla pracowników.

Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie, zgodnie z którym przychody otrzymywane przez członków zarządu ze stosunku pacy podlegają ubezpieczeniom społecznym i składce zdrowotnej, natomiast wynagrodzenie z tytułu zasiadania w organach osoby prawnej podlega tylko opodatkowaniu. Polisa ubezpieczeniowa została wykupiona dla członków organów spółki w związku z pełnioną funkcją (dyrektorzy nie pełniący funkcji w organach spółki mogą przystąpić tylko do ubezpieczenia grupowego na tych samych zasadach co pozostali pracownicy). Tak więc naszym zdaniem przychód wszystkich członków zarządu, niezależnie od posiadania dodatkowo umowy o pracę w spółce, związany z opłacaniem przez spółkę składki na ubezpieczenie na życie (...) w związku z pełnioną funkcją nie powinien podlegać ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu podobnie jak wynagrodzenie z tytułu zasiadania w zarządzie spółki.

Natomiast od wynagrodzenia otrzymywanego przez członków Rady Nadzorczej z tytułu umowy o pracę pobierane są wszystkie składki, a od wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w organach spółki pobierana jest tylko składka zdrowotna. Podstawą do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej jest kwota przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób Fizycznych otrzymywanego z tytułu pełnionej funkcji, a więc w rozumieniu wnioskodawcy jest to kwota wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w organach spółki powiększona o kwotę zapłaconej przez spółkę polisy ubezpieczeniowej.

Podsumowując przedsiębiorca wskazał, iż jego zdaniem przychód wszystkich członków organów spółki z tytułu opłaconej przez spółkę polisy niezależnie od posiadania przez nieb umowy o pracę w spółce, związany jest z pełnioną funkcją, a w konsekwencji nie podlega składkom społecznym.

Ponadto w piśmie uzupełniającym z dnia 14.05.2013 r. wnioskodawca wskazał, iż spółka po zapłaceniu składki na ubezpieczenie na życic członka Zarządu bądź Rady Nadzorczej nalicza podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodu tego członka za dany miesiąc i wpłaca do Urzędu Skarbowego jako kwotę pobranych zaliczek na podatek dochodowy od wypłat należności z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,. przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek Świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu udzielenie interpretacji dotyczącej podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 6 powołanej powyżej ustawy, warunkiem koniecznym do stwierdzenia kompletności wniosku, jest jego należyte opłacenie. Wskazany przepis stanowi: "wniosek o wydanie interpretacji podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia". Jednocześnie, w przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego w myśl art. 10 ust. 7 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,

Wobec faktu, iż we wniosku złożonym w dniu 22 kwietnia 2013 r. przedsiębiorca przedstawił więcej niż jeden stan faktyczny, a do wniosku dokonana została jedna opłata Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoznał wniosek jedynie w części dotyczącej Prezesa Zarządu spółki, pełniącego funkcję w Zarządzie na podstawie powołania, zatrudnionego jednocześnie na podstawie umowy o pracę na stanowisku dyrektora inwestycyjnego oraz Wiceprezesa Zarządu spółki, pełniącego funkcję w Zarządzie na podstawie powołania, zatrudnionego jednocześnie na podstawie umowy o pracę na stanowisku dyrektora handlowego.

Dodatkowo Oddział wskazuje, iż z brzmienia art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (obowiązującym od dnia 01.01.2013 r.) Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r., Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.), wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Określenie czy kwota składki na ubezpieczenie na życie zapłacone przez spółkę stanowi przychód pracownika z tytułu stosunku pracy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy do wyłącznej kompetencji organów podatkowych i Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest organem uprawnionym do kwalifikowania lej kwoty jako przychodu ze stosunku pracy.

Zakład podkreśla, iż dokona! interpretacji przepisów ubezpieczeniowych opierając się na informacji wynikającej z treści wniosku, zgodnie z którą składki zapłacone przez spółkę stanowią przychód określony w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. jako przychód otrzymywany przez osoby niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

W myśl art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cyt. powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Ponadto stosownie do art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r.,. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.

W konsekwencji powyższego kwota składki na ubezpieczenie na życie zapłacona przez spółkę za Prezesa Zarządu, zatrudnionego w spółce na podstawie umowy o pracę na stanowisku dyrektora inwestycyjnego oraz za Wiceprezesa Zarządu, zatrudnionego w spółce na podstawie umowy o pracę na stanowisku dyrektora handlowego nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, gdyż stosownie do powołanych powyżej przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy sianu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego W dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl