WPI/200000/451/567/2011 - Składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 września 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/567/2011 Składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 25 sierpnia 2011 r. przez Pana (...) w sprawie obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz odmawia wydania interpretacji w zakresie opłacenia zaległych składek, do czego zobowiązany jest zakład pracy, w którym wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w dniu 25 sierpnia 2011 r. wpłynął wniosek płatnika Pana (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż od roku 2006 prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jednocześnie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu płacy z wynagrodzeniem w kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. W związku z powyższym, wnioskodawca opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponadto przedsiębiorca informuje, iż pracodawca z tytułu umowy o pracę nie wypłaca należnego wynagrodzenia oraz nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Wnioskodawca powziął wątpliwość czy w zaistniałej sytuacji może nadal opłacać z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne czy też jest zobowiązany do opłacania również składek na ubezpieczenia społeczne i fundusz pracy.

W świetle obowiązujących przepisów, wnioskodawca uważa, iż zobowiązany jest do opłacania składki tylko na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, a zaległe składki z tytułu umowy o pracę zostaną ściągnięte z zakładu pracy, który jest do ich opłacenia zobowiązany.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej zgłaszania do ubezpieczeń społecznych oraz przebiegu ubezpieczeń, następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej.

Natomiast obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.). Zgodnie z zapisami powołanej ustawy do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.

Katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określono w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. Powołany przepis zalicza do ubezpieczonych pracowników oraz osoby prowadzące pozarolniczą działalność.

W myśl art. 9 ust. 1 i 1a wyżej powołanej ustawy osoby będące pracownikami spełniającymi jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów (inny niż umowa o pracę), których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym także z innych tytułów. Jednakże w przypadku osiągania z umowy o pracę wynagrodzenia w kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę, istnieje możliwość objęcia dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nic wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.

Reasumując, umowa o pracę stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych, natomiast dla osób równocześnie prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, obowiązkowy tytuł do podlegania ubezpieczeniom ustalany jest w zależności od wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy.

W świetle powyższego przyjąć należy, iż dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy gdzie podstawa wymiaru składek z umowy o pracę nie jest niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę w przeliczeniu na okres miesiąca, tak długo jak trwa stosunek pracy dodatkowe (pozapracownicze) tytułu do ubezpieczeń mają charakter dobrowolny.

Zgodnie z zapisem art. 82 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, w stanie faktycznym przedstawionym przez przedsiębiorcę we wniosku jest to: umowa o pracę i prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Z uwagi na zaistniały stan faktyczny, Pan (...) z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej zobowiązany jest do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W konsekwencji, Oddział uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe.

Jednocześnie informujemy, iż w myśl zapisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych, m.in. obowiązek opłacania i obliczania składek, wykonuje w stosunku do pracownika płatnik składek (pracodawca).

Ponadto informujemy, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako państwowa jednostka organizacyjna, w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie wydaje pisemnych interpretacji w sprawach z zakresu opłacenia zaległych składek.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Gliwicach

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w termin: e miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl