WPI/200000/451/525/2011 - Możliwość nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe rekompensaty finansowej z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 sierpnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/525/2011 Możliwość nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe rekompensaty finansowej z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2011 r. w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe rekompensaty Finansowej z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) S.A. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż (...) S.A. obowiązuje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, zgodnie z którym pracownikom spółki przysługuje nagroda jubileuszowa wypłacana w następujących terminach i wysokościach:

po 20 latach pracy - 204% podstawy wymiaru

po 25 latach pracy - 244% podstawy wymiaru

po 30 latach pracy - 285% podstawy wymiaru

po 35 latach pracy - 325% podstawy wymiaru

po 40 latach pracy - 366% podstawy wymiaru

po 45 latach pracy - 406% podstawy wymiaru

po 50 latach pracy - 447% podstawy wymiaru

po 55 latach pracy - 488% podstawy wymiaru

Podstawę wymiaru nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie pracownika obliczone jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Nagrody jubileuszowe są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wnioskodawca zamierza wprowadzić zmiany zasad wynagradzania, polegające m.in. na likwidacji nagród jubileuszowych. W zamian za likwidację nagród jubileuszowych pracownicy spółki, którzy nabyliby prawo do tego świadczenia w okresie do dnia 31 grudnia 2018 r., otrzymają rekompensatę finansową. Wysokość rekompensaty będzie ustalona w oparciu o odpowiednią stawkę procentową nagrody jubileuszowej, do której pracownik nabyłby prawo zgodnie z ZUZP i wynagrodzenie pracownika według stanu na dzień 31 grudnia 2011 r.

Zdaniem (...) S.A. rekompensaty finansowe z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych będą wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w oparciu o przepis § 2 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - tak samo, jak wyłączone są obecnie wypłacane nagrody jubileuszowe. Wynika to z faktu, iż rekompensaty te będą w istocie odpowiednikiem nagród jubileuszowych, które według ZUZP określającego warunki ich przyznawania przysługują nie częściej niż co 5 lat.

Wprowadzone zmiany będą miały charakter wyłącznie techniczny (inna nazwa świadczenia oraz wcześniejszy termin jego wypłaty) i nie wpłynął na kwestię "oskładkowania", ponieważ zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 1 ww. rozporządzenia decydujące dla wyłączenia nagród jubileuszowych z podstawy wymiaru składek są "zasady określające warunki ich przy/nawania'". Te zaś w dalszym ciągu znajdują zastosowanie, ponieważ krąg pracowników uprawnionych do rekompensaty oraz jej wysokość będą ustalone w oparciu o dotychczasowy ZUZP. Charakter świadczenia również nie zmieni się.

Biorąc powyższe pod uwagę, wyłączenie rekompensat finansowych z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - tak samo, jak wyłączone byłyby nagrody jubileuszowe, gdyby zasady wynagradzania nie uległy zmianie - jest zgodne z intencją ustawodawcy.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 20 ust, 1 w związku z art. 4 pkt 9) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cyt. powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników nie zalicza się przychodów określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.). Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 powyższego rozporządzenia z podstawy wymiaru składek wyłączone są nagrody jubileuszowe, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Z wniosku przedsiębiorcy wynika, iż zgodnie z dotychczas obowiązującymi postanowieniami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługują nagrody jubileuszowe wypłacane nie częściej niż co 5 lat. Przedsiębiorca rozważa wprowadzenie do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy regulacji, zgodnie z którą pracownicy nabywają prawo do rekompensaty z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych stosownie do dotychczas obowiązujących zasad.

Wobec powyższego wypłaty rekompensujące pracownikom, niezależnie od nazwy świadczenia, likwidację nagród jubileuszowych, które nastąpią w związku ze zmianą układu zbiorowego pracy nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w Kielcach. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl