WPI/200000/451/504/2011 - Ubezpieczenie społeczne wspólnika spółki jawnej w przypadku wykonywania równocześnie umowy zlecenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 sierpnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/504/2011 Ubezpieczenie społeczne wspólnika spółki jawnej w przypadku wykonywania równocześnie umowy zlecenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 25 lipca 2011 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne przez wspólnika spółki jawnej w przypadku wykonywania równocześnie umowy zlecenia i z tego tytułu podlegającego ubezpieczeniom społecznym, bez względu na przychód uzyskiwany z tej umowy.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął kompletny wniosek przedsiębiorcy Pana (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej oraz jako wspólnik spółki jawnej. W najbliższym czasie zamierza prowadzić działalność wyłącznie w ramach spółki jawnej. Ponadto posiada również dodatkowy tytuł do ubezpieczeń jakim jest umowa zlecenia. Wynagrodzenie z umowy zlecenia nie przekracza podstawy z jakiej liczone są składki emerytalno rentowe dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarcza.

W tym stanie faktycznym przedsiębiorca powziął wątpliwość jakie ubezpieczenia będzie musiał opłacać w przypadku gdy będzie wspólnikiem spółki jawnej i jednocześnie będzie wykonywał umowę zlecenie.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 9 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych mówi o osobie wykonującej umowę zlecenie oraz wyłącznie o osobie " prowadzącej jednocześnie pozarolniczą działalność", o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1" co oznacza " osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych" a nie wspólnika spółki jawnej, bo o nim mówi art. 8 ust. 6 pkt 4.

Wnioskodawca podkreśla, że zgodnie ze wskazanymi przepisami od momentu prowadzenia działalności w ramach spółki jawnej oraz wykonywania umowy zlecenia - bez względu na jej wysokość - z działalności w ramach spółki jawnej będzie mógł opłacać tylko składkę zdrowotną ponieważ z umowy zlecenia są opłacane pełne składki (społeczne i zdrowotne) a ponadto będzie mieć prawo do zmiany tytułu do ubezpieczeń.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz przebiegu ubezpieczeń następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast Zakład nie wydaje decyzji w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zgodnie z art. 9 ust. 2a - ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - cyt. powyżej-osoba wykonująca umowę zlecenie i prowadząca jednocześnie pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 - podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz współpracy przy wykonywaniu tych umów podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Może ona dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi również z tytułu umowy zlecenie.

Z kolei w art. 8 ust. 6 pkt 1 - powołanej ustawy - ustawodawca wskazuje iż za osobę prowadząca pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Wobec powyższego obowiązek uzyskania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenie równej lub wyższej od obowiązującej tej osoby najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą odnosi się do osób prowadzących pozarolniczą działalność na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, które wykonują jednocześnie pracę na podstawie umowy - zlecenia, umowy agencyjnej lub umowy o świadczenie usług. W konsekwencji nie dotyczy osób które wykonują inny rodzaj pozarolniczej działalności, np. są wspólnikami spółki jawnej.

W sytuacji opisanej we wniosku, tj. zbiegu prowadzenia pozarolniczej działalności w formie spółki jawnej i wykonywania umowy zlecenie zastosowanie będzie miał art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z powołanym przepisem osoba wykonująca umowę zlecenie i będąca wspólnikiem spółki jawnej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniem z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł do ubezpieczeń.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Gliwicach. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl