WPI/200000/451/498/2011 - Ubezpieczenie społeczne polskiego rezydenta podatkowego, wykonującego umowę zlecenie i oddelegowanego do wykonywania pracy na terytorium Włoch.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 sierpnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/498/2011 Ubezpieczenie społeczne polskiego rezydenta podatkowego, wykonującego umowę zlecenie i oddelegowanego do wykonywania pracy na terytorium Włoch.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r., Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 25 lipca 2011 r. w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych polskiego rezydenta podatkowego, wykonującego umowę zlecenie i oddelegowanego do wykonywania pracy na terytorium Włoch.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął kompletny wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż firma podpisała umowę zlecenie z polskim rezydentem podatkowym mieszkającym na terytorium Polski na pracę wykonywaną w ramach oddelegowania na terenie Włoch. W czasie wykonywania pracy dla spółki osoba będzie przebywała i załatwiała wszystko za granicą.

W przedstawionym stanie faktycznym przedsiębiorca powziął wątpliwość, czy od umowy zlecenia zawartej z polskim rezydentem podatkowym, wykonującym pracę w ramach oddelegowania na terytorium Włoch należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.

Zdaniem wnioskodawcy, w związku z tym, że praca z tytułu umowy zlecenie nie jest wykonywana na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 1) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Przepisy powołanej powyżej ustawy nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa, miejsca zamieszkania lub pobytu. Natomiast istotny dla objęcia tymi ubezpieczeniami jest fakt zawarcia z polskim podmiotem np. umowy zlecenie lub innej umowy rodzącej zgodnie z przepisami obowiązek ubezpieczeń społecznych oraz wykonywanie pracy w ramach tych umów na obszarze Polski.

Ustalenie i stosowanie właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego w stosunku do osób migrujących regulują przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Zgodnie z zasadą ogólna wyrażoną w art. 13 ust. 1 ww. Rozporządzenia osoby do których stosuje się to rozporządzenie, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego.

W myśl art. 12 ust. 1 osoba, która wykonuje działalność jako pracownik najemny w Państwie Członkowskim w imieniu pracodawcy, który normalnie tam prowadzi swą działalność, a która jest delegowana przez tego pracodawcę do innego Państwa Członkowskiego do wykonywania pracy w imieniu tego pracodawcy, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego Państwa Członkowskiego, pod warunkiem że przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy i że osoba ta nie jest wysłana, by zastąpić inną osobę.

Oznacza to, że w stosunku do delegowanego zleceniobiorcy w dalszym ciągu mają zastosowanie przepisy ubezpieczeniowe kraju wysyłającego, chociaż wykonuje on pracę w innym państwie.

Wobec powyższego stanowisko przedsiębiorcy, stwierdzające, że oddelegowany zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce jest nieprawidłowe.

Ponadto Oddział podkreśla, iż w wydaniu powyższej decyzji oparł się na stanie faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę, który wskazał, że zleceniobiorca jest oddelegowany do pracy za granicą. Nie badał natomiast, czy zostały spełnione warunki wysłania zawarte w Decyzji Komisji Administracyjnej ds. Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego nr A2 z 12 czerwca 2009 r. dotyczącej interpretacji art. 12. rozporządzenia nr 883/2004.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl