WPI/200000/451/467/2011 - Działalność gospodarcza oraz kontrakt menadżerski - składki na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 sierpnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/467/2011 Działalność gospodarcza oraz kontrakt menadżerski - składki na ubezpieczenia społeczne.

DECYZJA Nr 467/2011

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 13 lipca 2011 r. przez przedsiębiorcę

stwierdzające, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą w przedmiocie zarządzania i z tego tytułu osiągająca przychody i podlegająca ubezpieczeniom społecznym oraz równocześnie zarządzająca przedsiębiorstwem na podstawie kontraktu menedżerskiego wykonywanego obok działalności gospodarczej ma obowiązek opłacania wyłącznie składki zdrowotnej z tytułu wykonywania kontraktu menedżerskiego na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że osoba prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Wpisem objęte są czynności w zakresie PKD 70.22. Z- Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Z tytułu prowadzonej działalności odprowadzana są składki na ubezpieczenie społeczne na preferencyjnych zasadach oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne. W ramach prowadzonej działalności świadczone są usługi z zakresu doradztwa oraz pomocy w obsłudze biura na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w której ta osoba jako prezes zarządu będzie świadczyła usługi zarządzania przedsiębiorstwem na podstawie podpisanego kontaktu menadżerskiego o charakterze umowy zlecenia.

W przedstawionym stanie faktycznym przedsiębiorca powziął wątpliwość czy w związku z tym przychody uzyskiwane z tytułu kontraktu menadżerskiego powinny być traktowane jak przychody z umowy zlecenia i podlegać tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Zdaniem wnioskodawcy w związku z tym, ze przychody z tytułu wykonywania kontraktu menadżerskiego na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym o osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51 poz. 307) są traktowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście to menadżer także na gruncie Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych powinien być traktowany jako zleceniobiorca.

Wnioskodawca podkreśla, że dana osoba świadczy usługi także w innym zakresie niż zarządzanie przedsiębiorstwem i uzyskuje przychody z tego tytułu jako tytuł do ubezpieczeń społecznych może wskazać prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą. Art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. stanowi, ze jeżeli osoba objęta ubezpieczeniami społecznymi z kilku tytułów, w tym umowy zlecenia oraz prowadzonej działalności gospodarczej, obowiązkowo ubezpieczeniom podlega z tego tytułu, który powstał najwcześniej. W tym przypadku jest to prowadzona działalność gospodarcza.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy. o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz przebiegu ubezpieczeń następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast Zakład nie wydaje decyzji w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 t.j. z późn. zm.) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi. Ponadto zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące.

W myśl art. 9 ust. 2a osoba, wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług - prowadząca jednocześnie pozarolniczą działalność, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz współpracy przy wykonywaniu tych umów podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Może ona dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi również z tytułu umowy zlecenia, agencyjnej lub innej umowy cywilnoprawnej.

Wobec powyższego dla menedżera, który równocześnie posiada wpis do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie zarządzania z której uzyskuje przychody (w rozumieniu przepisów podatkowych) i równocześnie osiąga przychody na podstawie kontraktu menedżerskiego (przychody z działalności wykonywanej osobiście), następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych. W konsekwencji osoba taka może dokonać wyboru tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń (działalność gospodarcza lub kontrakt menadżerski), jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy kontraktu menedżerskiego jest równa lub wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Jeżeli z tytułu umowy kontraktu menedżerskiego podstawa wymiaru składek jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą podlega ona obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu działalności gospodarczej. Może wówczas na swój wniosek być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym również z tytułu umowy kontraktu menedżerskiego.

W związku z powyższym w przypadku zbiegu dwóch tytułów do ubezpieczeń: pozarolniczej działalności gospodarczej z której uzyskiwane są przychody oraz kontraktu menedżerskiego wykonywanego obok działalności gospodarczej, osoba będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że przy zachowaniu dodatkowego warunku dotyczącego wysokości przychodu podmiot ma alternatywę w wyborze tytułu do ubezpieczeń. W przypadku gdy nie złoży oświadczenia o wyborze kontraktu menedżerskiego jako tytułu do ubezpieczeń społecznych po stronie podmiotu z tego tytułu będzie istniał wyłącznie obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Stanowisko przedsiębiorcy zostało uznane za nieprawidłowe ze względu na powołanie błędnej podstawy prawnej.

Ponadto Zakład informuje, że nie jest właściwy do rozstrzygania kwestii czy przychody uzyskiwane z tytułu kontraktu menedżerskiego powinny być traktowane jak przychody z umowy zlecenie i podlegać tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl