WPI/200000/451/1351/2013 - Obniżona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 października 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/1351/2013 Obniżona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z. późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 4 września 2013 r. przez przedsiębiorcę (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział (...) wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż od 01.02.2013 do 31 lipca 2013 r. był zatrudniony (...) na stanowisku kierownika projektu i oddelegowany do realizacji zadań w projektach Trener Aktywności (TA) Vi etatu i Zatrudnienie Wspomagane (ZW) Vi etatu. W ramach zakresu obowiązków Wnioskodawca realizował następujące czynności: planowanie działań w projekcie, zatwierdzanie kluczowych dokumentów projektu, podejmowanie kluczowych decyzji w projekcie niezastrzeżonych dla Rady Partnerstwa Grupy Sterującej, przewodniczenie zespołowi projektowemu, nadzór i kontrola procesu wdrażania projektu, uczestniczenie w pracach Grupy Sterującej/Rady Partnerstwa, zarządzanie personelem projektu, organizacja pracy biura projektowego, udział w spotkaniach zespołu projektowego, udział w procesie upowszechniania modelu Zatrudnienia Wspomaganego i Trenera Aktywności.

Wnioskodawca podnosi, że od dnia 01.08.2013 r. rozpoczął działalność gospodarczą (przeważający rodzaj działalności zgodny z PKD 82.11.Z, pozostała nr PKD 82.19.Z, 82.30.Z, 81.21.Z, 78.10.Z, 73.20.Z, 72.20.Z) i między innymi świadczy usługi na rzecz swojego byłego pracodawcy w zakresie administrowania (...). Do zadań Wnioskodawcy należy: prowadzenie korespondencji z podmiotami zewnętrznymi w tym IW, IPZ, IŻ, sporządzanie dokumentacji na potrzeby projektów ZW i TA realizowanych w Oddziale Fundacji, planowanie wydatków na potrzeby projektów ZW i TA realizowanych w Oddziale Fundacji, organizacja spotkań pracowników zaangażowanych w realizację projektów ZW i TA, organizacja konferencji, spotkań i innych wydarzeń zaplanowanych w ramach realizowanych projektów, redagowanie i edycja dokumentów (m.in. regulaminy, pisma, wnioski), podejmowanie decyzji związanych z funkcjonowaniem, (w tym związanych z realizowanymi projektami ZW i TA) niezastrzeżonych dla zarządu fundacji, analiza danych statystycznych z monitoringu i merytorycznych z ewaluacji w realizowanych projektach ZW i TA, wnioskowanie i wdrażanie rozwiązań usprawniających.

Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy w związku z powyższym ma prawo odprowadzać składki ZUS od podstawy stanowiącej 30% minimalnego wynagrodzenia.

Przedsiębiorca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Wnioskodawca wskazuje, że dokonując zgłoszenie do ZUS wybrał preferencyjną składkę ZUS, gdyż jego zdaniem ma prawo do naliczania i odprowadzania składek ZUS od podstawy stanowiącej 30% minimalnego wynagrodzenia, bowiem zakres świadczonych przez niego usług na rzecz byłego pracodawcy nie pokrywa się z zakresem wykonywanej pracy w ramach umowy o pracę. Ponadto jak podnosi Wnioskodawca w okresie ostatnich 60 miesięcy nie prowadził działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

W myśl art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z o swobodzie działalności gospodarczej-powołanej wyżej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Stosownie do ust. 5 powołanego wyżej art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej w tym m.in. ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje oceny stanowiska w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek n ubezpieczenia społeczne, nic przyznaje natomiast jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy, tj. osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Według uregulowania art. 18a ust. 2, przepisy ust. 1 tego artykułu nie mają zastosowania do osób, które: prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność, wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, z treści art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika iż aby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia wystarczy aby zakres wykonywanych czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy na rzecz którego wykonywana jest działalność nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanym w ramach Stosunku pracy. Przy czym, przez zwrot "czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności" należy rozumieć czynności powierzone przez pracodawcę i wykonywane przez pracownika w ramach stosunku pracy.

Zatem, przy dokonywaniu oceny dopuszczalności skorzystania przez przedsiębiorcę z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia decydujące znaczenie ustawodawca przypisuje charakterowi czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę, a następnie w ramach działalności gospodarczej. Należy zaznaczyć, że wystarczy, aby zakres wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy choćby w części pokrywał się z zakresem czynności wykonywanych w ramach łączącego ją uprzednio z tym pracodawcą stosunku pracy, żeby osoba rozpoczynająca prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej nie miała prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, iż jedynie w sytuacji, gdy wykonywana praca w ramach prowadzonej działalności ma inny charakter, niż zakres czynności wykonywanych w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę - osoba prowadzącą działalność może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Jednocześnie należy wskazać, iż procesując nad wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, a w szczególności nie prowadzi postępowania dowodowego. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie pisemnej interpretacji zakreślają ramy przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego.

W związku ze stwierdzeniem przez Wnioskodawcę, prowadzącego działalność gospodarcza pod firmą (...) charakter wykonywanych przez niego czynności w ramach umowy o pracę, którą wykonywał przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie pokrywa się z zakresem usług wykonywanych na rzecz byłego pracodawcy (w związku z podjęta współpracą) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stanowisko zaprezentowane w treści wniosku złożonego w dniu 4 września 2013 r. uznać należy za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z. art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl