WPI/200000/451/1238/2013 - Składki na ubezpieczenia społeczne od kolejnej umowy zlecenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 września 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/1238/2013 Składki na ubezpieczenia społeczne od kolejnej umowy zlecenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 158.1 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 09.09.2013 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie ustalenia czy w sytuacji zawarcia drugiej umowy zlecenia z tą samą osobą powstaje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

UZASADNIENIE

W dniu 09.09.2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział Lublinie wpłynął wniosek płatnika (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż firma zatrudnia pracowników na podstawie umowy zlecenia i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe. Wnioskodawca planuje z tymi samymi osobami podpisać w tym samym okresie drugą umowę zlecenia na wykonywanie innych czynności.

Wnioskodawca powziął wątpliwość czy z tytułu drugiej umowy zlecenia powstanie obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie chorobowe czy też należy opłacić tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Wnioskodawca uważa, że w przypadku wykonania kilku umów zlecenia obowiązkowo odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i dobrowolne chorobowe od jednej wybranej przez zleceniobiorcę umowy, zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zaś z kolejnych umów zawieranych z jedną osobą w tym samym czasie, wnioskodawca odprowadza jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne,

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek Świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

W myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - w brzmieniu obowiązującym od 01.012013 r. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Powyższe oznacza, ze wiążące interpretacje w formie decyzji mogą zostać wydane tylko w odniesieniu do wskazanych w cytowanym przepisie spraw.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r., Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę - zlecenie, przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. W ujęciu kodeksowym przedmiotem umowy zlecenia jest zobowiązanie zleceniobiorcy do dokonania-z zasady osobiście - na rzecz dającego zlecenie określonej czynności prawnej. Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do należytej staranności.

Zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych-cytowanej powyżej.

Katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określono w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. Powołany przepis zalicza do ubezpieczonych osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

W myśl art. 9 ust. 2 cytowanej powyżej ustawy, osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów (m.in. z tytułu umowy zlecenia), jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie na swój wniosek być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł do ubezpieczeń.

Z powyższego wynika, że jeżeli zleceniobiorca będzie wykonywał równocześnie dwie (lub więcej) umowy zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega z lej umowy, która została zawarta jako pierwsza. Może też zmienić tytuł (umowę), z którego będzie podlega! obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (bez względu na wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia i zakres umowy). Wówczas z pozostałych umów ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą dla niego dobrowolne.

Zgodnie z art. 18 ust. 3 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.) w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 361 z późn. zm.) osiągany z tytułu wykonywania umowy zlecenia (agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług), jeżeli w umowie tej określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, albo w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej, albo prowizyjnie. Jeżeli odpłatność za wykonanie umowy została ustalona w innej formie, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym zleceniobiorca uzyskuje więcej niż jeden przychód, zgodnie z art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z uzyskanych przychodów odrębnie.

Reasumując, jeżeli umowa zlecenia stanowi dla jej wykonawcy jedyny tytuł do ubezpieczeń, wówczas taka osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a obowiązek tych ubezpieczeń istnieje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania umowy do dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia. Taka osoba podlega też obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu. Zleceniobiorca, który z tytułu umowy zlecenia podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

W konsekwencji, Oddział uznał stanowisku przedsiębiorcy za prawidłowe-za osobę wykonującą pracę na podstawie dwóch umów zlecenia zawartych z tym samym podmiotem z tytułu drugiej umowy zlecenia nie powstanie obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, natomiast od każdej umowy zlecenia istnieje obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl