WPI/200000/451/1149/2013 - Zasiłek macierzyński a składki na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 sierpnia 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/1149/2013 Zasiłek macierzyński a składki na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 19 sierpnia 2013 r., przez przedsiębiorcę (...) w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie pobierania przez przedsiębiorcę zasiłku macierzyńskiego.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż od dnia 23.01.2012 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, natomiast od dnia 8 stycznia 2013 r. przebywa na zasiłku macierzyńskim. Do chwili obecnej wnioskodawca nie wyrejestrował ani nie zawiesił działalności gospodarczej, a załatwianiem wszelkich spraw związanych z firmą zajmuje się pełnomocnik tj. Biuro Rachunkowe. Jednocześnie przedsiębiorca wskazał, iż nie świadczy usług związanych z działalnością, opłaca jedynie czynsz za lokal, który wynajmuje na działalność gospodarczą, a Biuro Rachunkowe zajmuje się sprawami księgowymi oraz ZUS - cm. Z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Wnioskodawca, aby nie stracić pacjentów chciałaby rozpocząć świadczenie usług rehabilitacyjnych w wymiarze kilku godzin w tygodniu jeszcze w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Przedsiębiorca powziął wątpliwość czy prowadzenie działalności w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego rodzi obowiązek opłacania obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne. W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się o wydanie interpretacji.

Według oceny wnioskodawcy prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie zobowiązuje wnioskodawcy do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, a jedynie do odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne, Swoje stanowisko przedsiębiorca oparł na niżej wymienionych przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które pobierają zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego przez cały okres pobierania tego zasiłku, Zgodnie z art. 16 ust. 8 ustawy o sus składki za osoby pobierające zasiłek macierzyński finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Natomiast art. 9 ust. 1c ustawy o sus, zdaniem wnioskodawcy mówi, że osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, w tym między innymi prowadzenia pozarolniczej działalności, spełniająca jednocześnie warunki do objęcia jej obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi Z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest właściwy do udzielenia interpretacji w zakresie spraw dotyczących objęciem ubezpieczeniem zdrowotnym.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych - obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na terenie Rzeczpospolitej Polskiej są osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z art. 9 ust. 1c powołanej powyżej ustawy m.in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów.

Powołany przepis art. 9 ust. 1c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma zastosowanie również w przypadku, gdy dana osoba prowadząca pozarolniczą działalność spełnia warunki do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, do którego prawo nabyła z tytułu prowadzenia działalności. W konsekwencji oznacza to, że w związku z nabyciem prawa do zasiłku macierzyńskiego, osoba prowadząca pozarolniczą działalność, nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia tej działalności.

Uwzględniając powyższe Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja doi y czy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 53 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydala decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl