WPI/200000/451/1137/2013 - Obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 sierpnia 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/1137/2013 Obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 1 sierpnia 2013 r. przez przedsiębiorcę (...) Sp. z o. o. w sprawie braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu pełnienia funkcji pełnomocnika wspólnika w jednoosobowej spółce Skarbu Państwa powołanego uchwała Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek płatnika (...) spółka z o.o. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca we wniosku z dnia 30 lipca 2013 r. przedstawił stan faktyczny, zgodnie z którym wnioskodawca poinformował, że jest jednoosobową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością Skarbu Państwa. Wnioskodawca wskazał, że na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397) prawo kontroli od 23 kwietnia 2009 r. wykonuje w spółce Pełnomocnik Wspólnika powołany na tę funkcję uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników. Wnioskodawca wskazał, ze z tytułu pełnienia tej funkcji Pełnomocnik wspólnika otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie. Wnioskodawca stwierdził, ze przychody z tego tytułu są wynagrodzeniem osiąganym w rozumieniu art. 13 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), czyli przychodem osób którym organ władzy administracyjnej lub państwowej, w tym wypadku Minister Skarbu Państwa zlecił wykonanie określonych czynności.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Wnioskodawca poinformował, że jego stanowisko w kwestii podlegania wynagrodzenia Pełnomocnika Wspólnika w jednoosobowej spółce Skarbu Państwa ubezpieczeniom jest następujące:

Wnioskodawca uważa, że wynagrodzenie Pełnomocnika Wspólnika jako przychód osoby, której organ władzy państwowej na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności nie jest wymienione w art. 6 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych i nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Wnioskodawca stwierdził, że jednocześnie wynagrodzenie Pełnomocnika Wspólnika nic może być traktowane jako przychód osoby wykonującej umowę zlecenia lub osoby należącej do Rady Nadzorczej i nie jest tytułem do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

W myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Natomiast Zakład nie wydaje decyzji w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Art. 6 ust 1 wymienia osoby fizyczne, które podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Katalog osób podlegających ubezpieczeniom społecznym jest katalogiem zamkniętym i nie można go traktować rozszerzająco. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie, czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. Powołany przepis nie zalicza do ubezpieczonych osoby będącej pełnomocnikiem wspólnika powołanego uchwala Zgromadzenia Wspólników w jednoosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pod warunkiem, że funkcja ta nie jest wykonywana w ramach stosunku prawnego określonego w tym przepisie (np. umowa o pracę).Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego.

Artykuł 11 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 216) stanowi, że w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością powstałych w wyniku komercjalizacji można nie ustanawiać rady nadzorczej. Prawo kontroli wykonuje wówczas wspólnik lub osoba przez niego upełnomocniona. Przepis ten jest przepisem szczególnym w stosunku do uregulowań Kodeksu Spółek Handlowych, który w sytuacjach w nim wskazanych ustanawia instytucję pełnomocnika wspólnika.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku o interpretację wnioskodawca wskazał, że prawo kontroli w jednoosobowej spółce Skarbu Państwa wykonuje właśnie pełnomocnik wspólnika, o którym mowa w art. 11 ust. 2 cytowanej ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji powołany na tę funkcje uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników. Z racji powołania pełnomocnik wspólnika otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie, a przychody z tego tytułu jak podkreślił wnioskodawca są przychodem osób, którym organ władzy administracyjnej lub państwowej, we wskazanym przypadku Minister Skarbu Państwa zlecił wykonanie określonych czynności, nie są w związku z tym przychodem ze stosunku pracy.

W związku z powyższym, pełnomocnik wspólnika pobicia wynagrodzenie i wykonuje swoje czynności w spółce na podstawie wyłącznie stosunku organizacyjnego jakim jest powołanie. Z wniosku wynika, że nie łączy go ze spółką żaden inny stosunek prawny tj. umowa o pracę czy też umowa cywilnoprawna, np. umowa zlecenie. Reasumując powołanie jako stosunek organizacyjny nie jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, chyba że pełnomocnik wspólnika posiada umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną rodzącą obowiązek ubezpieczeń społecznych zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o sus.

Mając powyższe na uwadze Oddział uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych osoby, wykonującej u wnioskodawcy prawo kontroli, będącej pełnomocnikiem wspólnika, powołanym zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 30.08,1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji i wykonującym swoje obowiązki u wnioskodawcy wyłącznie na podstawie powołania oraz braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wynagrodzenia pełnomocnika wspólnika.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. ■

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję łub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl