WPI/200000/43/995/2018 - Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od świadczeń wypłacanych członkowi zarządu ustalonych na podstawie Uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 września 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/995/2018 Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od świadczeń wypłacanych członkowi zarządu ustalonych na podstawie Uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu.

Na podstawie art, 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 646) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. α systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 27 sierpnia 2018 r. przez Przedsiębiorcę: (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od świadczeń wypłacanych członkowi zarządu ustalonych na podstawie Uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Przedsiębiorcy: (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego przedstawił:

Na podstawie § (...) Aktu założycielskiego Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tekst jednolity z dnia 2018 r. spółki (...) Polska (dalej: - "Wnioskodawca", "Spółka") oraz na podstawie art. 201 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t.j. z dnia 20 lipca 201/ r. Dz. U. z 2017 r. poz. 1577 - "k.s.h.") uchwałą Nr 2 Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dnia (...) 2013 r. Pan X został powołany do Zarządu Spółki.

Tego samego dnia (...) 2013 r. Spółka zawarła z Panem X również umowę o pracę na czas nieokreślony na stanowisko Członka zarządu ("Umowa o pracę").

Zgodnie z punkiem 2.1. Umowy o pracę pracownik zostać zatrudniony na stanowisku Członka Zarządu. Spółka może określić szczegółowy zakres obowiązków pracownika w osobnym dokumencie, w tym w odpowiednim schemacie organizacyjnym Obowiązki Pana X. jako pracownika określają również KSH, Umowa Spółki, uchwały podejmowane przez Zgromadzenie Wspólników, Regulamin pracy lub inne przepisy obowiązujące w Spółce. Do obowiązków Pana X należy w szczególności:

a)

uczestniczenie w pracach Zarządu Spółki oraz zarządzanie Spółką w zakresie wynikającym z podziału zadań i obowiązków w Zarządzie Spółki;

b)

reprezentowanie Spółki w stosunku do osób trzecich, a także przed sądami zgodnie z przepisami k.s.h. oraz Umową Spółki;

c)

prowadzenie spraw Spółki w zakresie zadań i obowiązków członka zarządu. W związku z zatrudnieniem na podstawie Umowy o pracę Zakres obowiązków, oprócz tych wynikających z Umowy o pracę oraz innych przepisów określony w osobnym dokumencie z dnia (...)2013 r. obejmuje zarządzanie przedsiębiorstwem Spółki zgodnie z zasadami reprezentacji określonymi w jej Statucie/Regulaminie Zarządu i przepisach prawa a ponadto Pan X.

1)

Podlega bezpośrednio Wiceprezesowi na Region Europy Południowo-Wschodniej;

2)

Ponosi pełną odpowiedzialność /a wynik finansowy Spółki;

3)

Ponosi odpowiedzialność za obroty i wzrost rentowności w Polsce,

4)

Ponosi odpowiedzialność za rozwój rynku i sprzedaży;

5)

Analizuje rynek, tworzy plany rozwoju i dalszego zwiększenia udziału w rynku;

6)

Określa Jasną strategię sprzedaży dla każdej grupy klientów i regionu z wyraźnym naciskiem na dochodowe segmenty;

7)

Dostosowuje portfel produktów i usług do potrzeb polskiego rynku;

8)

Ma wpływ na asortyment produktów, ceny i usługi oraz przekazuje informacje zwrotne w tym zakresie;

9)

Rozwija w członkach zespołu umiejętności koncentrowania się na sprzedaży oraz sprzedaży usług oraz inne odpowiednie umiejętności;

10)

Przygotowuje jasne plany i prognozy,

11)

Przygotowuje i kontroluje roczny plan inwestycyjny i budżet;

12)

Wprowadza kluczowe wskaźniki efektywności, podnosi je i zgodnie z nimi zarządza zespołem sprzedaży, zakupów i logistycznym;

13)

Rozwija dobre relacje z kluczowymi klientami;

14)

Stale analizuje rozwój rynku oraz konkurentów na rynku;

15)

Posiada duży wpływ na przyszły rozwój i rentowność działalności w Polsce;

16)

Zarządza swoimi podwładnymi, motywuje ich i dba o ich rozwój.

Wobec powyższego, obecnie Pan X występuje wobec Spółki w podwójnej roli tj. na podstawie przepisów k.s.h. i uchwały o powołaniu w roli Członka zarządu oraz na podstawie Umowy o pracę w roli pracownika zatrudnionego na stanowisku Członka zarządu.

W wyniku planowanych procesów w Spółce oraz w związku z tym, że obecny zakres obowiązków Pana X może wykraczać poza rozumienie prowadzenia spraw spółki oraz reprezentowania spółki zgodnie z art. 201 § 1 k.s.h., to Spółka zamierza zmienić dotychczasowe warunki pracy i płacy w taki sposób, iż dotychczasowy zakres obowiązków zostanie zmieniony poprzez rozdzielenie funkcji spowodowanych w zarządzie oraz innych funkcji. Z końcem kadencji zarządu Spółka planuje, także rozwiązać Umowę o pracę z Panem X. Następnie Spółka planuje ponownie powołać Pana X na stanowisko Członka Zarządu na podstawie uchwały. Zamiarem Spółki jest aby członek zarządu reprezentował i prowadził sprawy Spółki w rozumieniu art. 201 k.s.h. wyłącznie na podstawie uchwały o powołaniu. Zarządzanie przedsiębiorstwem miałoby odbywać się na podstawie uchwały o powołaniu do zarządu podjęte! przez Zgromadzenie Wspólników, której wzór Spółka załącza do niniejszego wniosku o interpretację (Załącznik nr 5 i 6). W związku z powyższym. Pan X miałby być związany ze Spółką jedynie stosunkiem korporacyjnym wynikającym z uchwały Zgromadzenia Wspólników. Zatem, Pan X. jako członek organu zarządzającego Spółki nie będzie zatrudniony na stanowisku członka zarządu Spółki.

Zgodnie z § (...) projektu planowanej Uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki Nr /2018 z dnia (...) 2018 r. (dalej: "Uchwała")

Na podstawie § (...) Aktu założycielskiego (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z dnia 2000 r. (zwanej dalej także "Spółka') oraz ort. 201 § 4 ustawy z dmą 15 wrześnio 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1577), niniejszym uchwala się, co postępuje:

§ 1

1)

Powołuje się Zarząd Spółki (...) sp. z o.o. w osobie Pana (...) niebędącego wspólnikiem Spółki.

2)

Pan (...), pełni funkcję Prezesa Zarządu Spółki, prowadzi sprawy Spółki i reprezentuje Spółkę. Szczegółowy zakres obowiązków stanowi załącznik nr do uchwały, stanowiący jej integralną część.

3)

Przy wykonywaniu funkcji, Prezes Zarządu powinien stosować obowiązujące przepisy oraz Akt Założycielski Spółki! jej przepisy wewnętrzne.

4)

Kadencjo Zarządu wynosi jeden (1) rok od momentu powołania. W razie odwołania Prezesa Zarządu na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników, Spółka wypłaci na jego rzecz odszkodowanie w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia w terminie 30 dni od dnia odwołania.

5)

Spółka nie zawiera żadnej umowy z Prezesem Zarządu.

6)

Zasady wynagradzania, za pełnienie funkcji Prezesa Zarządu przysługuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie ustalonej na podstawie Uchwały Wspólników, wypłacane do końca miesiąca. Prezesowi Zarządu może zostać przyznane dodatkowe wynagrodzenie określone kwotowo uchwało Wspólników.

7)

Oświadczenie woli o rezygnacji z funkcji Prezesa Zarządu Spółki bez ważnych powodów, staje się skuteczne i upływem 6 miesięcy od dnia jego dojścia do Spółki.

Na podstawie § 2 projektu planowanej Uchwały

§ 2

1)

Spółka pokrywa wydatki Prezesa Zarządu, związane z realizacją przez mego funkcji Prezesa Zarządu Spółki.

2)

Do kosztów, o których mowa w ust. 1 zalicza się wszelkie uzasadnione wydatki Prezesa Zarządu Spółki poniesione przez niego w związku z piastowaniem funkcji Prezesa Zarządu Spółki lub zmierzające do osiągnięcia zamierzonego przez Spółkę celu; podlegają zaspokojeniu z majątku Spółki koszty związane w szczególności z:

a.

utrzymaniem i eksploatacją samochodu osobowego, którego Prezes Zarządu Spółki używa w związku z piastowaniem funkcji Prezesa Zarządu Spółki lub zmierzające do osiągnięcia zamierzonego przez Spółkę celu,

b.

z podróżami służbowymi (w tym: przejazdy, przeloty, koszty noclegów) Prezesa Zarządu w związku z piastowaniem funkcji Prezesa Zarządu Spółki lub zmierzające do osiągnięcia zamierzonego przez Spółkę celu.

Zgodnie z załącznikiem nr do powyższej Uchwały obowiązki Pana X jako Prezesa Zarządu Spółki będą więc wyglądać następująco:

Obowiązki Prezesa Zarządu określają przepisy prawo, w tym Kodeks spółek handlowych, Akt Założycielski Spółki, uchwały podejmowane przez Zgromadzenie Wspólników Spółki, przepisy wewnętrzne obowiązujące w Spółce. Należy do nich w szczególności:

1)

prowadzenie spraw Spółki (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez:

a.

uczestniczenie w procach Zarządu Spółki oraz zarządzanie Spółką w zakresie wynikającym z podziału zadań i obowiązków w Zarządzie Spółki:

b.

dbałość o wynik finansowy i wzrost wartości przedsiębiorstwa Spółki;

c.

tworzenie planów budżetowych zgodnych z misją i strategią określoną przez Wspólników Spółki.

d.

poświęcanie sprawom Spółki czasu i uwagi w stopniu wystarczającym, by zapewnić płynność, efektywność, terminowość w wykonywaniu powierzonych przez Spółkę obowiązków,

e.

dostosowanie działań i strategii przedsiębiorstwo do bieżących uwarunkowań rynkowych w oparciu o wiarygodne dane i panujące trendy;

f.

zapewnienie Wspólnikom Spółki wiarygodnych informacji i danych o Spółce i rynkach, na których prowadzi działalności;

g.

zapewnienie odpowiednio wykwalifikowanego zespołu pracowników do realizacji powierzonych obowiązków,

h.

wykonywanie swoich obowiązków sumiennie i z najwyższą starannością, z wykorzystaniem wszelkich posiadanych umiejętności i doświadczenia, kierując się interesem Spółki, dbającej o dobrą reputację, dobre imię i wiarygodność;

i.

należytego współdziałania z innymi osobami wykonującymi pracę na rzecz Spółki lub w inny sposób zaangażowanymi w jej działalność;

2)

reprezentowanie Spółki (...) z ograniczona odpowiedzialnością poprzez jej

reprezentowanie)

we wszystkich sprawach, w tym w stosunku do osób trzecich, przed sądami i organami administracji państwowej i samorządowej, także za pomocą pełnomocników przez niego powoływanych

3)

Przestrzeganie fundamentalnych wartości obowiązujących w Grupie i propagowanie ich wśród pracowników

Z powyższego projektu planowanej Uchwały (Załącznik nr 5 i 6) wynika, ze obowiązki, jakie Spółka zdecyduje się powierzyć Panu X jako Prezesowi Zarządu, w ramach zdarzenia przyszłego, nie będą wykraczały ponad to, co należy do obowiązków zarządu zgodnie z k.s.h. Wskazane obowiązki członka zarządu jedynie będą uszczegóławiać regulacje kodeksowe W przypadku, gdyby Spółka chciała zatrudnić Pana X na podstawie umowy o pracę πp. na stanowisku dyrektora, pomiędzy stronami zostanie zawarta odpowiednia umowa o pracę

Dodatkowa Uchwała o powołaniu Pana X będzie przewidywać wynagrodzenie dla członka zarządu Zgodnie z § (...) punkt (...) projektu planowanej Uchwały "Zasady wynagradzania za pełnienie funkcji Prezesa Zarządu przysługuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie ustalonej no podstawie Uchwały Wspólników, wypłacane do końca miesiąca. Prezesowi Zarządu może zostać przyznane dodatkowe wynagrodzenie określone kwotowo uchwałą Wspólników" Zgodnie z § (...) punkt (...) wzoru planowanej Uchwały "Spółka pokrywo wydatki Prezesa Zarządu, związane z realizacją przez niego funkcji Prezesa Zarządu Spółki". Wynagrodzenie Prezesa będzie podlegać opodatkowaniu według zasad przewidzianych dla przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 punkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) a me jako wynagrodzenie ze stosunku pracy. Dodatkowo, należy wskazać, że ustanowienie wynagrodzenia nie jest obligatoryjne wymagane przez k.s.h. Jednak brak ustalonego wynagrodzenia może wiązać się z ryzykiem określenia przez organ podatkowy przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia dla Spółki oraz związanej z tym konieczność zapłaty odsetek od zaległości podatkowej.

Na tle tak przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca (Spółka) powziął wątpliwość czy w przypadku powołania Pana X na stanowisko Prezesa Zarządu mocą planowanej Uchwały Zgromadzenia Wspólników (projekt Uchwały jw.) w celu wykonywania zadań zarządu spółki (z ograniczoną odpowiedzialnością), powstanie obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym w odniesieniu do świadczeń (wynagrodzenie i zwrot kosztów) wypłacanych Panu X na podstawie § (...) i § (...) projektu Uchwały Zgromadzenia Wspólników o powołaniu członka zarządu w przypadku, gdy Pan X nie zostanie zatrudniony na stanowisku Członka zarządu, a sprawowanie funkcji Członka Zarządu będzie się odbywało wyłącznie na podstawie uchwały o powołaniu?

Pytanie Wnioskodawcy (Spółka)

1) Czy Spółka będzie zobowiązana naliczać, pobierać i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne od świadczeń (wynagrodzenie i zwrot kosztów) wypłacanych Panu X na podstawie § (...) i § (...) projektu Uchwały Zgromadzenia Wspólników o powołaniu członka zarządu, w przypadku, gdy Pan X nie zostanie zatrudniony na stanowisku Członka zarządu, a jedyną podstawą sprawowania funkcji Członka zarządu będzie uchwała o powołaniu?

Przedstawienie własnego stanowiska w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy (Spółka) świadczenia (wynagrodzenie i zwrot kosztów) wypłacane Panu X na podstawie § 1 § projektu Uchwały Zgromadzenia Wspólników o powołaniu członka zarządu, nie stanowią samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym, a tym samym nie powodują obowiązku naliczania, pobierania 1 odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, w przypadku, gdy Pan X nie zostanie zatrudniony na stanowisku Członka zarządu, a sprawowanie funkcji Członka Zarządu będzie się odbywało wyłącznie na podstawie uchwały o powołaniu

Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w obowiązujących przepisach ustawy systemowej, decyzjach Interpretacyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ("ZUS"), a także orzecznictwie sądowym.

W myśl zapisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm. - "Ustawa"), katalog osób za które płatnicy składek są zobowiązani obliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne jest określony w art. 6 powołanej Ustawy. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie, czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem Zgodnie z art. 6 ust. 1 Ustawy ustawodawca wymienił wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Oznacza to, ze osoba, której cechy jako podmiotu ubezpieczenia zostały określone w tym przepisie została objęta tymi ubezpieczeniami i staje się stroną stosunku ubezpieczenia społecznego. Należy podkreślić, że wyliczenie zawarte w art. 6 ustęp 1 Ustawy jest wyczerpujące I ma charakter katalogu zamkniętego. Zatem, w zakresie warunków objęcia systemem ubezpieczeń społecznych podmioty wymienione w art. 6 ustęp 1 Ustawy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, a pozostałe podmioty mogą przystąpić do ubezpieczenia dobrowolnie art 7 Ustawy). W związku z tym. osoby fizyczne tzw. osoby ubezpieczone znajdujące się w sytuacji prawnej opisanej, w którymś z kilkunastu punktów art. 6 ustęp 1 Ustawy nie mogą dokonać wyboru między podleganiem albo niepodleganiem tym ubezpieczeniom

Zgodnie z art. 6 ustęp 1 punkt 1 Ustawy obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami, z wyłączeniem prokuratorów.

Definicja "pracownik" dla celów Ustawy wynika z art. 8 ustęp 1 i n. Ustawy. Za "pracownika" uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 7. 2a Jeżeli pracownik spełnia kryteria określone-dla osób współpracujących, o których mowa w ust. I! dla celów ubezpieczeń społecznych Jest traktowany jako osoba współpracująca Za "pracownika" w rozumieniu Ustawy, uważa się, także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarto z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Należy dodać, ze osoba taka obowiązkowo podlega równie; ubezpieczeniu chorobowemu i ubezpieczeniu wypadkowemu (art. 11 ustęp 1 oraz 12 ustęp 1 Ustawy). Na tle powyższych przepisów, można stwierdzić, ze z posiadaniem stosunku pracownika" Ustawa wiąże obowiązek ubezpieczenia emerytalno-rentowego, chorobowego i wypadkowego od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku (art. 13 Ustawy).

Powołane przepisy nie zaliczają natomiast do katalogu ubezpieczonych osób pełniących funkcję członka zarządu, w tym także prezesa i wiceprezesa zarządu spółki pod warunkiem, że funkcja ta nie jest wykonywana w ramach stosunku prawnego określonego w tym przepisie.

Zgodnie z art. 201 § 1 k.s.h. członek zarządu powoływany i odwoływany jest uchwalą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi Inaczej Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego. Wskutek nawiązania stosunku organizacyjnego może, ale me musi (brak wymogu prawnego) dojść do nawiązania stosunku obligacyjnego np. umowa o pracę bądź umowa cywilnoprawna Wyłącznie od woli spółki zależy czy stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu oraz czy będzie wiązał się z wynagrodzeniem przyznanym na rzecz członka zarządu Powołanie członka zarządu spółki kapitałowej me zawsze oznacza nawiązanie stosunku pracy pomiędzy spółką a członkiem zarządu (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 2004 r. sygn. akt I PK 51/04). W rezultacie osoba powołana na członka zarodu aby pełnić powierzone funkcje i otrzymywać wynagrodzenie nie musi zawierać umowy o pracę, umowy zlecenie czy Innej umowy cywilnoprawnej do której stosuje się przepisy α zleceniu.

Należy w tym miejscu, także zauważyć, że powołanie prowadzi do nawiązania stosunku korporacyjnego pomiędzy osobą powołaną a spółką. Stosunek ten me kreuje powstania stosunku zatrudnienia, ale jest wystarczającą podstawą prawną do wykonywania funkcji w zarządzie. Akt powołania członka zarządu me stanowi umowy w rozumieniu prawa cywilnego. W takim przypadku obowiązki I kompetencje członka zarządu określane są wyłącznie przepisami k.s.h. oraz aktami korporacyjnymi spółki (πp. uchwała o powołaniu, umowa lub statut spółki, regulamin zarządu).

W związku z powyższymi przepisami, Wnioskodawca (Spółka) jest zdania, że świadczenia (wynagrodzenie i zwrot kosztów) wypłacane Panu X na podstawie § (...) i § (...) projektu Uchwały Zgromadzenia Wspólników o powalaniu członka zarządu, me będą stanowiły samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym. Tym samym me spowodują obowiązku naliczania, pobierania i odprowadzania składek społecznych, w przypadku, gdy Pan X nie zostanie zatrudniony na stanowisku Członka zarządu, a sprawowanie funkcji Członka Zarządu będzie wyłącznie na podstawie uchwały o powołaniu.

Podobnie uznał ZUS w wydanych przez siebie interpretacjach, przykładowo:

1)

W decyzji z dnia 4 kwietnia 2013 r. (sygn. DI/100000/451/274/2013) Oddział ZUS w Gdańsku uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy w części dotyczącej braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia członków zarządu z tytułu pełnienia obowiązków członka zarządu na podstawie powołania,

2)

W decyzji z dnia 16 kwietnia 2014 r. (sygn. DI/100000/43/466/2014) Oddział ZUS w Gdańsku uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, podkreślając w uzasadnieniu, że "choć powołanie członka zarządu daje legitymację do prowadzenia spraw spółki, to nie powoduje jednak automatycznego powstania stosunku procy czy tez innego stosunku cywilnoprawnego Z uwagi no fakt, że obowiązek prowadzenia przez członków zarządu spraw spółki nie wynika z zajmowanego stanowiska (tj. zatrudnienia przez spółkę), lecz z aktu ustanowienia, brak jest tytułu prawnego powodującego obowiązek odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne (...) Przychód uzyskany tytułem wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki przez wspólnika powołanego mocą uchwały zgromadzenia wspólników me stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne".

3)

W decyzji z dnia 2 lipca 2015 r. (sygn. WPI/200000/43/755/2015) ZUS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, stwierdzając. Za "pełnienie funkcji prezesa zarządu wyłącznie na podstawie powołania uchwalą wspólników nie skutkuje zaistnieniem obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne W konsekwencji jeżeli funkcjo prezesa zarządu pełniona jest wyłącznie no podstawie stosunku organizacyjnego to pomimo, pobiera on z tego tytułu wynagrodzenie, to wynagrodzenie to nic będzie stanowiło podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne

4)

W decyzji z dnia 28 września 2016 r. (sygn. DI/100000/43/858/2016) Oddział ZUS w Gdańsku zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, iż w sytuacji, gdy członek zarządu powołany uchwałą zgromadzenia wspólników, będzie jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ubezpieczeniom społecznym będzie podlegał jedynie z tytułu wykonywania umowy o procę, gdyż jak wskazano wyżej pełnienie funkcji członka zarządu no podstawie powołania nie stanowi tytułu podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

Kwestie obowiązku podleganie ubezpieczeniom społecznym w przypadku stosunku korporacyjnego zostały rozstrzygnięte również w orzecznictwie sądów pracy i ubezpieczeń społecznych, m.in:

1)

W wyroku Sądu Okręgowego w Płocku z dnia 30 października 2013 r. sygn. akt VI U 1574/13, sąd orzekł, że "Ta sama osoba pełniąc funkcję członka zarządu spółki na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników i jednocześnie funkcję dyrektora realizującego zadanie o charakterze operacyjnym no podstawie zawartej z to spółką umowy o pracę, spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym wyłącznie z tytułu zawartej umowy o prace, zaś stosunek korporacyjny z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu pozostaje neutralny z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych".

2)

W wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 19 kwietnia 2014 r. sygnatura akt III AUa 1714/10, sąd orzekł, ze "Nie ulega wątpliwości, ze powołanie na stanowisko członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje jedynie nawiązanie stosunku członkostwa w zarządzie (stosunku organizacyjno prawnego), regulowanego prawem handlowym, z którym nie jest (nie musi być) związany stosunek procy"

3)

W wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 17 sierpnia 2016 r., sygnatura akt III AUa 543/16, w którym Sąd Apelacyjny zgodził się ze zdaniem Sądu I instancji, iż "W konsekwencji, samo powołanie - no podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych - na stanowisko prezesa lub wiceprezesa zarządu spółki, jak również osiąganie z tego tytułu, ustalonego w drodze uchwały, wynagrodzenia nie skutkuje jeszcze powstaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych, jeżeli nie jest ono związane z powstaniem określonego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych wskazanego w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w wyniku np. zawarcia umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

Istnieje więc jednolita linia orzecznicza i praktyka interpretacyjna zgodnie z którą, w przypadku, gdy funkcja członka zarządu pełniona Jest wyłącznie na podstawie uchwały o powołaniu to pomimo, iż członek zarządu pobiera z tego tytułu świadczenia tj. wynagrodzenie i zwrot kosztów związanych z pełnieniem funkcji członka zarządu, to me stanowią one podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Należy w tym miejscu ponownie zaznaczyć, ze w przypadku Pana X me dojdzie Go nawiązania stosunku pracy, ponieważ Pana X będzie łączył ze Spółką jedynie stosunek korporacyjny (uchwała o powołaniu) I, Jak przytoczono we wcześniejszej części wniosku, żaden z obowiązków Pana X nie będzie wykraczał poza prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie zgodnie z KSH

Reasumując, biorąc pod uwagę wszystkie przytoczone argumenty wraz z przepisami prawa

1 orzecznictwem zdaniem Wnioskodawcy (Spółka) treść przepisu art. 6 w zw. z art. 11 i 12 Ustawy pozwala uznać, tz powołanie w znaczeniu bezumownego powierzenia funkcji organu spółki - członka zarządu (na podstawie art. 201 k.s.h.) nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom, a tym samym nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od świadczeń (wynagrodzenie i zwrot kosztów) wypłacanych Panu X na podstawie § i § projektu Uchwały Zgromadzenia Wspólników o powołaniu członka zarządu.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia. co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (Interpretacja indywidualna). W myśl ustępu S powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualne) następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zaznacza jednocześnie, ze w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Wydając Interpretację indywidualną Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę oświadczenie, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie zdarzenia przyszłego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjnej Zakładu, np. w toku prowadzonego postępowania lub w toku czynności kontrolnych, ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę obciąża jedynie przedsiębiorcę.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.) Ubezpieczeniom społecznym podlega obowiązkowo osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. W art. 6 ust. 1 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zostały wymienione wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Powyższy katalog jest wyczerpujący i ma charakter zamknięty co oznacza, że do rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonym tym przepisem. Zgodnie z przepisami ustawy i dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz.U z 2017 r. poz. 1577 z późn. zm.). spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką handlową o kapitałowym charakterze, mającą osobowość prawną, działającą w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na udziały i ponoszącą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki Zdolność do czynności prawnych spółki z o o. realizuje zarząd spółki a jego kompetencje określone są generalnie jako prowadzenie spraw i reprezentacja.

W myśl art. 201 § 4 powołanej powyżej ustawy - Kodeks spółek handlowych - członek zarządu powoływany i odwoływany jest uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formą prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego, jako czynność prawna stanowi bowiem oświadczenie woli spółki, mocą którego ustanawiany jest jeden z jej organów, a konkretnie jego członek bądź członkowie. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego może być nawiązanie stosunku obligacyjnego tj. podpisanie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednakże to od woli spółki zależy czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu oraz czy będzie się wiązał z wynagrodzeniem czy nie. Podstawą pełnienia funkcji członka zarządu może być w rezultacie zarówno zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług jak też jedynie powołanie uchwałą zgromadzenia wspólników.

Z treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 27 sierpnia 2018 r. wynika, ze Spółka planuje powołać Pana X na stanowisko Członka Zarządu na podstawie uchwały. Zamiarem Spółki jest aby członek zarządu reprezentował i prowadził sprawy Spółki w rozumieniu art. 201 k.s.h. wyłącznie na podstawie uchwały o powołaniu. Zarządzanie przedsiębiorstwem miałoby odbywać się na podstawie uchwały o powołaniu do zarządu podjętej przez Zgromadzenie Wspólników. W przypadku, gdyby Spółka chciała zatrudnić Pana X na podstawie umowy o pracę np. na stanowisku dyrektora, pomiędzy stronami zostanie zawarta odpowiednia umowa o pracę.

Należy zaznaczyć, ze samo powołanie - na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych - na stanowisko członka zarządu spółki, jak również otrzymywane z tego tytułu, ustalone w drodze uchwały świadczenia, nie skutkuje jeszcze powstaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych, jeżeli nie jest ono związane z powstaniem określonego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych wskazanego w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w wyniku np. zawarcia umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

Reasumując, uwzględniając powyższe, należy wskazać, iż pełnienie funkcji członka zarządu wyłącznie na podstawie aktu powołania nie będzie skutkowało zaistnieniem obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wypłaconych świadczeń z tytułu pełnionej funkcji. W rezultacie, jeżeli funkcja członka zarządu pełniona jest wyłącznie na podstawie stosunku organizacyjnego, to świadczenia pobierane z tego tytułu nie będą stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

W konsekwencji powyższego, uwzględniając opis zdarzenia przyszłego, obowiązujące przepisy prawa oraz własno stanowisko Wnioskodawcy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od świadczeń wypłacanych członkowi zarządu ustalonych na podstawie Uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...)

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl