WPI/200000/43/99/2019

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lutego 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/99/2019

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.) w związku z art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.). Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 23 stycznia 2019 r. przez przedsiębiorcę: (...) Sp. z o.o. z siedziba w (...) uznaje za:

1.

prawidłowe w przedmiocie zasad ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla Wnioskodawcy zarejestrowanego jako płatnika składek od dnia (...) 2018 r. tj. po przejęciu Spółki Przejmowanej,

2.

odmawia wydania interpretacji indywidualnej w przedmiocie braku obowiązku złożenia do dnia 31 stycznia 2019 r. informacji ZUS IWA za 2018 r.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2019 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów złożony przez przedsiębiorcę: (...) Sp. z o.o. z siedziba w (...)

Wnioskodawca przedstawił:

Działając w imieniu (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) (dalej: "Spółka lub "Wnioskodawca") na podstawie art. 34 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (dalej: "Prawo Przedsiębiorców") w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Wnioskodawca zwraca się z wnioskiem o wydanie przez tut Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: "Zakład") pisemnej Interpretacji indywidualnej przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych co do przestawionego poniżej stanu faktycznego

I. Opis stanu faktycznego

Z dniem (...) 2018 r. nastąpiło połączenie (...) sp. z o.o. z siedzibą w (...) o nr KRS: (...), NIP: (...), REGON: (...) (dalej: "Spółka Przejmowana") oraz (...) sp. z o.o. z siedzibą w (...) o nr (...) KRS: (...), NIP: (...), REGON: (...) (dalej: "Spółka Przejmująca") w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych, tj poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółką Przejmującą z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki Przejmującej

Z dniem połączenia nastąpiła również zmiana firmy Spółki Przejmującej z (...) sp. z o.o." na (...) sp. z o.o.", to jest Spółka Przejmująca przyjęła firmę (...) Spółki Przejmowanej.

W okresie rozliczeniowym od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. wobec Spółki Przejmowanej została ustalona wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe (dalej: "stopa procentowa") w wymiarze (...) % zgodnie z decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Spółka Przejmowana w chwili połączenia zatrudniała około osób. Z dniem połączenia Spółka Przejmowana przestała istnieć jako podmiot prawny.

Od (...) dnia połączenia, Spółka Przejmująca nie posiadała żadnych pracowników, w związku z czym nie była płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne. W wyniku połączenia, począwszy od (...) 2018 r. Spółka Przejmująca stała się pracodawcą dla pracowników Spółki Przejmowanej w trybie art, 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy, w związku z czym została zgłoszona w ZUS jako płatnik składek.

Po połączeniu, w systemie internetowym PUE ZUS stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla Wnioskodawcy wynosi (...)% Wskazana wartość wynika z wyliczenia wysokości stopy procentowej w trybie art. 33 ust. 1 w zw. z art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1376, dalej: "Ustawa") tzn. przy uwzględnieniu rodzaju działalności według PKD ujętego w rejestrze REGON (13.92.Z Produkcja gotowych wyrobów tekstylnych").

II. Pytania

W zaistniałym stanie faktycznym Wnioskodawca formułuje następujące pytania:

1)

Czy Spółka powinna stosować stawkę stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek w wysokości wyliczonej w oparciu o art. 33 ust. 1 w zw z art. 29 ust. 2 Ustawy tj. przy uwzględnieniu rodzaju działalności według PKD ujętego w rejestrze REGON w dniu, od którego Spółka jest w Zakładzie zgłoszona?

2)

Czy Spółka powinna złożyć informację w zakresie ZUS-IWA do 31 stycznia 2019 r. ?

III Stanowisko wnioskodawcy

Co do pytania pierwszego

Spółka Przejmująca do zakończenia okresu rozliczeniowego tj. do 31 marca 2019 r. powinna regulować składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości obliczonej w oparciu o art. 33 ust. 1 w zw. z art. 29 ust. 2 Ustawy tj. przy uwzględnieniu rodzaju działalności według PKD ujętego w rejestrze REGON w dniu, od którego Spółka jest w Zakładzie zgłoszona tj. stawkę w wysokości (...) %.

Zgodnie z przepisami Ustawy wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jaką obowiązany jest stosować płatnik ustala się na okres roku składkowego obejmującego okres od dnia 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku. Dla płatników składek zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, którym Zakład nie ustalił kategorii ryzyka z uwagi na brak obowiązku przekazywania Informacji ZUS - IWA przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, stopa procentowa składki wynosi tyle, co stopa procentowa określona dla grupy działalności do której należą (art 33 ust. 1 w zw. z art. 28 ust. 2 Ustawy)

Dalsze przepisy Ustawy wskazują, że grupę działalności oznacza się dla rodzaju działalności według PKD ujętego w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia poprzedniego roku (art. 29 ust. 1 Ustawy). Zgodnie z art. 29 ust. 2 Ustawy, płatnik składek zgłoszony w Zakładzie w okresie od 1 stycznia danego roku do dnia 31 marca następnego roku należy do grupy działalności ustalonej dla jego rodzaju działalności według PKO ujętego w rejestrze REGON w dniu, od którego płatnik składek jest w Zakładzie zgłoszony

Z kolei wysokość stopy procentowej składki dla danej grupy działalności wskazana jest w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1005 z pózn. zm.).

Na tak wyliczoną składkę nie ma wpływu przejęcie przez Wnioskodawcę Spółki Przejmowane), w związku z tym. ze wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe nie przechodzi na następcę prawnego - tak m m. interpretacja tut. Zakładu z 11 maja 2018 r. (WPI/200000/43/542/2018).Obowiązek posługiwania się w danym roku składkowym określaną wysokością stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przez danego płatnika składek nie może być postrzegany jako zobowiązanie czy uprawnienie, które przechodziłoby no następcę prawnego, ponieważ obowiązek posługiwania się określoną wysokością stopy procentowej składki, ustaloną no zasobach wskazanych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wynika wprost z przepisów tej ustawy. Płatnik spełniający określone ustawą warunki jest zobowiązany do stosownie do jej wysokości stopy procentowej składki. Zobowiązanie to wygasa wraz z ustaniem pełnienia funkcji płatnika, albo z zakończeniem danego roku składkowego. Od nowego roku składkowego obowiązująca płatnika stopo procentowa ustalona jest no nowo".

Sposób interpretacji ww. przepisów przez Wnioskodawcę potwierdzony jest przez liczne interpretacje indywidualne m in. interpretację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku i 21 czerwca 2018 r. (DI/100000/43/715/2018) oraz Interpretacje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku z 7 sierpnia 2018 r. (DI/100000/43/862/2018).

Tym samym Wnioskodawca nie powinien stosować stawki ustalonej dla Spółki Przejmowanej, a właściwą dla Spółki stawką jest stopa procentowa (...) %.

Co do pytania drugiego

Zgodnie z art. 31 ust. 5-7 w zw. z art. 28 ust. 2 Ustawy obowiązek składania informacji ZUS - IWA do 31 stycznia danego roku za poprzedni rok kalendarzowy obejmuje płatników składek na ubezpieczenie wypadkowe spełniających łącznie następujące warunki:

a)

zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych;

b)

zgłoszonych w ZUS nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia roku, za który składają ZUS IWA i co najmniej jeden dzień w styczniu następnego roku;

c)

widniejących w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia roku, za który składana jest deklaracja.

W związku z faktem, że Spółka stała się pracodawcą dopiero z dniem 3 grudnia 2018 r. i z tą datą została zgłoszona w ZUS. nie spełnia warunku nieprzerwanego zgłoszenia w ZUS od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. a tym samym w opinii Wnioskodawcy nie jest zobowiązana do złożenia informacji ZUS - IWA do 31 stycznia 2019 r.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o uznanie stanowiska przedstawionego w mniejszym wniosku za prawidłowe.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna).

W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zaznacza, że w postępowaniu w sprawie wydania interpretacji indywidualnej wszczętym na skutek złożenia wniosku na podstawie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Zakład me ma uprawnień do prowadzenia w tym trybie postępowania wyjaśniającego czy też dowodowego co do zawartego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego lub zaistniałego stanu faktycznego. Wydając Interpretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy Indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę. Pełną wiedzę o stanie faktycznym czerpie wyłącznie z wniosku Wnioskodawcy nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku tego postępowania organ me pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskania informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i chronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

Wysokość stopy procentowej składek na ubezpieczenia określa art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.), natomiast zasady różnicowania stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe określają przepisy ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1376 z późn. zm.).

Z przepisów ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wynika, ze wysokość stopy procentowe) składki na ubezpieczenie wypadkowe jaka zobowiązany jest stosować płatnik składek ustala się na okres roku składkowego obejmującego okres od dnia 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca następnego roku Wysokość tej stopy jest ustalana na zasadach określonych powołaną ustawą dla wszystkich podmiotów posiadających status płatnika składek w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych nie zawiera przepisów szczególnych dopuszczających możliwość sukcesji wysokości stopy procentowej składki pomiędzy płatnikami składek w przypadkach przejęcia innego płatnika. Zgodnie z normą zawartą w art. 27 cytowanej wyżej ustawy, raz ustaloną stopę składki płatnik zobowiązany jest stosować w całym roku składkowym, bez względu na zmianę w trakcie roku składkowego rodzaju działalności płatnika czy liczby zgłaszanych osób do ubezpieczenia wypadkowego albo zmiany w strukturze organizacyjnej płatnika. Tym samym, jakakolwiek zmiana odnosząca się do rodzaju działalności płatnika czy liczby zgłaszanych przez niego ubezpieczonych, mająca miejsce w trakcie roku składkowego nic skutkuje koniecznością ponownego wyliczenia od daty tej zmiany - już raz ustalonej wysokości stopy procentowej składki.

Oddział potwierdza swoje stanowisko zacytowane we wniosku przez Wnioskodawcę, ze obowiązek posługiwania się w danym roku składkowym określoną wysokością stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przez danego płatnika składek nie może być postrzegany jako zobowiązanie czy uprawnienie, które przechodziłoby na następcę prawnego, ponieważ obowiązek posługiwania się określoną wysokością stopy procentowej składki, ustaloną na zasadach wskazanych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wynika wprost z przepisów tej ustawy. Płatnik spełniający określone ustawą warunki jest zobowiązany do stosowania danej wysokości stopy procentowej składki, Zobowiązanie to wygasa wraz z ustaniem pełnienia funkcji płatnika albo z zakończeniem danego roku składkowego. Od nowego roku składkowego obowiązująca płatnika stopa procentowa jest ustalona na nowo.

Z art. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że płatnikiem składek jest m.in. pracodawcą w stosunku do pracowników czy jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna pozostająca z inna osobą fizyczną w stosunku prawnym uzasadniającym objęcie tej osoby ubezpieczeniami społecznymi. Powołana ustawa nie reguluje kwestii związanych z przekształceniami płatników składek, a tym samym me rozstrzyga czy w wyniku przekształceń, w obrocie prawnym powstaje nowy płatnik składek, czy tez jest to nadal ten sam podmiot działający jedynie w zmienionej formie organizacyjno-prawnej. Tym samym, w celu rozstrzygnięcia czy danego rodzaju przekształcenie skutkuje powstaniem nowego podmiotu w obrocie prawnym, należy stosować właściwe dla danej formy organizacyjnej podmiotu, przepisy regulujące kwestie ustrojowe, tj. określające tryb i zasady powstania, likwidacji jak i przekształceń tych podmiotów. Nie mają tu natomiast rozstrzygającego znaczenia zasady sukcesji np. firmy Spółki przejmowanej przez Spółkę przejmującą. Ola oceny czy mamy do czynienia z nowym płatnikiem czy tez nie, me jest rozstrzygający także fakt, czy w wyniku przekształcenia nastąpiło przejęcie pracowników w trybie art. 23: Kodeksu pracy. Przejęcie pracowników w tym trybie skutkuje Jedynie powstaniem odpowiedzialności solidarnej pracodawcy przejmującego pracowników i dotychczasowego płatnika w zakresie zobowiązań wynikających ze stosunku pracy powstałych przed przejściem części Zakładu pracy na innego pracodawcę.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, że dnia (...) 2018 r. nastąpiło połączenie sp. z o.o. z siedzibą w (...) oraz (...) sp. z o.o z siedzibą w (...) w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych, tj. poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki Przejmującej. Z dniem połączenia nastąpiła również zmiana firmy Spółki Przejmującej z (...) " sp. z o.o." na, sp. z o.o. to jest Spółka Przejmująca przyjęła firmę Spółki Przejmowanej.

W okresie rozliczeniowym od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. wobec Spółki Przejmowanej została ustalona wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w wymiarze (...) % zgodnie z decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Spółka Przejmowana w chwili połączenia zatrudniała około (...) osób. Z dniem połączenia Spółka Przejmowana przestała istnieć jako podmiot prawny. Do dnia (...) połączenia. Spółka Przejmująca nie posiadała żadnych pracowników, w związku z czym nie była płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne. W wyniku połączenia, począwszy od 2018 r Spółka Przejmująca stała się pracodawcą dla pracowników Spółki Przejmowanej w trybie art. 231 Kodeks pracy, w związku z czym została zgłoszona w ZUS jako płatnik składek. Po połączeniu, w systemie internetowym PUE ZUS stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla Wnioskodawcy wynosi (...) %. Wskazana wartość wynika z wyliczenia wysokości stopy procentowej w trybie art. 33 ust. 1 w zw. z art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych tzn. przy uwzględnieniu rodzaju działalności według PKO ujętego w rejestrze REGON - 13.92.2 Produkcja gotowych wyrobów tekstylnych.

Należy zatem zgodzić się z Wnioskodawcą, że w okresie od (...) 2018 r., tj. od daty zarejestrowania płatnika składek i zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych pracowników Wnioskodawcę obowiązuje ustalona stopa procentowa wyliczona w trybie przewidzianym w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych tj. przy uwzględnieniu rodzaju działalności według PKD ujętego w rejestrze REGON. Zapis art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje jednoznacznie, że nie każda sprawa leżąca we właściwości organu jest możliwa do rozstrzygnięcia przez wydanie interpretacji w tym trybie. W konsekwencji, w przypadku, gdy wniosek o wydanie Interpretacji indywidualnej zostanie złożony w sprawie nie odnoszącej się do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę w jego indywidualnej sprawie daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Zakład obowiązany jest odmówić wydania takiej interpretacji.

Wskazany w art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych katalog spraw, które mogą zostać rozpatrzone poprzez wydanie decyzji w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców, obejmuje kwestie związane z obowiązkiem świadczenia daniny publicznej, w tym składek na ubezpieczenia społeczne, natomiast me obejmuje spraw z zakresu potwierdzania terminu do Złożenia stosownych dokumentów, w tym przypadku informacji ZUS IWA za 2018 r.

W konsekwencji uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym w dniu 23 stycznia 2019 r. opis stanu faktycznego, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa uznać należy za: prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie zasad ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla Wnioskodawcy zarejestrowanego jako płatnika składek od dnia (...) 2018 r. tj. po przejęciu Spółki Przejmowanej oraz odmawia wydania interpretacji Indywidualnej w przedmiocie braku obowiązku złożenia do dnia 31 stycznia 2019 r. informacji ZUS IWA za 2018 r.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy I Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl