WPI/200000/43/951/2019

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 listopada 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/951/2019

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 300 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 9 października 2019 r., uzupełnionym w dniu 28 października 2019 r. przez przedsiębiorcę: (...) uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahenta, od którego Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej dokonuje zakupu konkretnych materiałów promocyjnych.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2019 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów złożony przez przedsiębiorcę: (...) Powyższy wniosek został przez Wnioskodawcę uzupełniony pismem z dnia 27 października 2019 r. doręczonym w dniu 28 października 2019 r.

Napytanie Wnioskodawcy dotyczy obowiązku płacenia składek ZUS na kontrahenta, który prowadzi nierejestrowaną działalność gospodarczą.

Sprawa kształtuje się w następujący sposób:

Od (...) 2019 r. Wnioskodawca prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą w dziedzinie wytwarzania oprogramowania i prowadzenia portali Internetowych. Na stronę internetową swojej firmy Wnioskodawca chciałby zamawiać artykuły, grafiki oraz inne materiały promocyjne, które pomogą Wnioskodawcy w zdobywaniu nowych klientów.

Wnioskodawca ma wątpliwość, czy w sytuacji, w której zakupuje materiały promocyjne, np. grafikę komputerową lub artykuły od kontrahenta, który prowadzi działalność nierejestrowaną. musi również odprowadzać składki ZUS za tego kontrahenta. Wnioskodawca zaznacza, ze współpraca pomiędzy Wnioskodawcą a wyżej wymienionym kontrahentem dotyczy jedynie zakupu konkretnych materiałów promocyjnych, które są sporządzane na zamówienie Wnioskodawcy.

Wnioskodawca uważa, że w opisanej wyżej sytuacji nie ma obowiązku opłacania składek ZUS na kontrahenta, który prowadzi nierejestrowaną działalność gospodarczą, ponieważ ich współpraca nie nosi znamion umowy o pracę ani umowy zlecenia, lecz jest zwykłą transakcją biznesową (zakupem materiałów promocyjnych) pomiędzy dwoma osobami prowadzącymi działalności gospodarcze.

Pismem z dnia 18 października 2019 r. Oddział wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku poprzez wyjaśnienie.

* czy współpraca między Wnioskodawcą a kontrahentem (o którym jest mowa we wniosku, tj. kontrahentem prowadzącym nierejestrowana działalność gospodarczą) będzie odbywać się sporadycznie czy Jest to współpraca mająca znamiona stałej. Jaka będzie częstotliwość transakcji między stronami i czym te transakcje (zwykłe transakcje biznesowe jak wskazał Wnioskodawca) będą się różnić od transakcji z innymi kontrahentami, z którymi Wnioskodawca współpracuje lub będzie współpracował, oraz

* wypowiedzenie się czy z kontrahentem prowadzącym nierejestrowana działalność gospodarczą Wnioskodawcę będzie wiązać Jakaś umowa np. umowa o pracę, umowa cywilnoprawna oraz w jaki sposób Wnioskodawca będzie składał zamówienie na konkretne materiały promocyjne I jaka będzie przyjęta forma rozliczania się za "transakcje biznesowe" (zacytowano Wnioskodawcę)

W odpowiedzi na powyższe wezwanie pismem / dnia 27 października 2019 r. doręczonym w dniu 28 października 2019 r. Wnioskodawca poinformował:

1.

współpraca między Wnioskodawcą a kontrahentem ma być sporadyczna, to znaczy nieregularna, w zależności od zapotrzebowania na materiały promocyjne,

2.

częstotliwość transakcji jest nie możliwa do określenia z góry, natomiast szacunkowo może to być od 8 do kilku materiałów promocyjnych miesięcznie,

3.

transakcje nie będą się różnić w swojej postaci od transakcji z innymi podmiotami (prowadzącymi działalność gospodarczą), od których Wnioskodawca zakupuje towary lub usługi,

4.

z kontrahentem prowadzącym działalność nierejestrowaną nie łączy Wnioskodawcy umowa o pracę, umowa cywilnoprawna ani żadna inna umowa mająca znamiona umowy o pracę,

5.

zamówienia będą składane w formie pisemnej lub elektronicznie w postaci specyfikacji i wymagań odnośnie materiałów promocyjnych będących przedmiotem zamówienia. Każde zamówienie będzie wyceniane Indywidualnie. Zapłata za zamówienie będzie realizowana po Jego odebraniu (i uwzględnieniu ewentualnych zgłoszonych poprawek).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowe! jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w Jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna) W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie Interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje Interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Solidarnościowy fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zwraca uwagę, ze wydając interpretację organ nic ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne I sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy Indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym przedstawionym przez Wnioskodawcę. Pełną wiedzę o stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym czerpie wyłącznie z wniosku Wnioskodawcy me posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nic dokonuje oceny zachowania łub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskania informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i chronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i opłacania składek na te ubezpieczenia reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Ustawa ta zawiera w art. 6 katalog osób, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a ponadto w art. 11 i 12 wskazuje, które z wymienionych osób podlegają ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu.

Z treści wniosku złożonego w dniu 9 października 2019 r., uzupełnionego w dniu 28 października 2019 r. wynika, że Wnioskodawca od (...) 2019 r. prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wnioskodawca zamierza współpracować z kontrahentem prowadzącym nierejestrowaną działalność gospodarczą. Współpraca ma być sporadyczna, nieregularna w zależności od zapotrzebowania na materiały promocyjne. Z kontrahentem nie łączy Wnioskodawcy żadna umowa o pracę, umowa cywilnoprawna ani żadna inna umowa mająca znamiona umowy o pracę. Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy kwestii, czy będzie miał obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za tego kontrahenta jeśli ich współpraca nie nosi znamion umowy o pracę ani umowy zlecenia, lecz jest zwykłą transakcja biznesową.

Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że zwykła transakcja biznesową nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych wynikającym z art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Między Wnioskodawcą, a kontrahentem me została zawarta żadna umowa (jak wynika ż wniosku), która byłaby podstawą do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Oddział podziela zatem stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahenta prowadzącego nierejestrowaną działalność gospodarczą, od którego dokonuje zakupu konkretnych materiałów promocyjnych.

W konsekwencji, uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym w dniu 9 października 2019 r., uzupełnionym w dniu 28 października 2019 r. opis zdarzenia przyszłego, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa uznać należy za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahenta, od którego Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie pozarolnicze; działalności gospodarczej dokonuje zakupu konkretnych materiałów promocyjnych.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji,

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS. która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl