WPI/200000/43/936/2017

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 sierpnia 2017 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/936/2017

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy (...) przedstawione we wniosku złożonym w dniu 25 lipca 2017 r. w sprawie obowiązku naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz dobrowolne chorobowe) i ubezpieczenie zdrowotne za osobę zarządzającą, która świadczy usługi w zakresie zarządzania na podstawie Kontraktu menedżerskiego zawartego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a stanowiącego jedyny tytuł do podlegania ubezpieczeniom społecznym.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2017 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (...) o wydanie w trybie art. tu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej interpretacji indywidualnej w zakresie podlegania przez Wiceprezesa Zarządu Wnioskodawcy - Zarządzającego ubezpieczeniem społecznym z tytułu świadczenia usług zarządzania na podstawie Kontraktu menadżerskiego zawartego w ramach działalności gospodarczej Zarządzającego oraz - co za tym idzie - obowiązku naliczania i odprowadzania przez Wnioskodawcę jako płatnika składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne i chorobowe od wynagrodzenia Zarządzającego.

Przedstawiając stan faktyczny Wnioskodawca poinformował, że Zarządzający jest członkiem Zarządu (Wiceprezesem) (...) (dalej: Wnioskodawca lub Spółka). Pomiędzy Zarządzającym a Wnioskodawcą w czerwcu br. został zawarty Kontrakt menedżerski - Umowa o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu (dalej: Kontrakt). Kontrakt został podpisany z Zarządzającym prowadzącym działalność gospodarczą. Zarządzający jest wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej z PKD (...).

Zarządzający złożył Spółce oświadczenie, zgodnie z którym nie jest nigdzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę; nie jest emerytem, rencistą, uczniem ani studentem; nie jest zarejestrowany jako bezrobotny; nie wykonuje pracy na podstawie umowy zlecenia; nie przebywa na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, rodzicielskim; nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników; nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności ani ustalonego prawa do renty lub emerytury. Zarządzający nie wykonuje również innych usług na rzecz Wnioskodawcy poza Kontraktem. Zgodnie z postanowieniami Kontraktu Zarządzający legitymuje się kwalifikacjami, doświadczeniem oraz predyspozycjami niezbędnymi do zarządzania Spółką.

W Kontrakcie Wnioskodawca powierzył Zarządzającemu świadczenie usług zarządzania polegających na osobistym zarządzaniu powierzonymi obszarami działalności Spółki przypisanymi do funkcji Wiceprezesa Zarządu oraz do reprezentowania Spółki wobec organów państwowych, organów samorządu terytorialnego i innych podmiotów trzecich.

Zarządzający zobowiązał się do wykonywania usług w czasie oraz w sposób zapewniający należytą realizację Kontraktu oraz prawidłowe i nieprzerwane funkcjonowanie Spółki. Zarządzający zobowiązał się do wykonywania swoich obowiązków osobiście w siedzibie Spółki oraz w zależności od potrzeb Spółki w innych miejscach na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami, przy czym świadczenie usług poza siedzibą Spółki nie może zakłócać jej płynnego funkcjonowania. Zarządzający nie może zlecić wykonywania usług osobie trzeciej. Zarządzający w terminie do 2-go dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, za który należy się wynagrodzenie stałe, przedkłada Spółce fakturę VAT wraz z oświadczeniem o liczbie godzin pracy wykonywanych w ramach Kontraktu oraz o liczbie dni przerwy w świadczeniu usług.

Zarządzający zobowiązał się do prowadzenia spraw Spółki i jej reprezentowania z najwyższą starannością i sumiennością ocenianą przy uwzględnieniu profesjonalnego charakteru działalności Zarządzającego oraz charakteru i zakresy działalności Spółki z zachowaniem lojalności wobec Spółki i troski o jej materialne i niematerialne interesy, przy przyjęciu zasady podejmowania ryzyka uzasadnionego gospodarczo i z uwzględnieniem ryzyka uzasadnionego z punktu widzenia realizowanych przez Spółkę zadań. Wykonując Kontrakt Zarządzający zobowiązuje się w zakresie niezbędnym współdziałać z pozostałymi członkami Zarządu i organami Spółki. W celu należytego wykonywania obowiązków Zarządzający zobowiązał się do uczestnictwa w konferencjach, seminariach lub spotkaniach o charakterze biznesowym korzystnych dla Spółki oraz odbywania podróży w kraju i za granica.

Zarządzający ponosi odpowiedzialność wobec Spółki lub osób trzecich za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przez niego przedmiotu Kontraktu, będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków Zarządzającego wynikających z Kontraktu.

Spółka zobowiązała się udostępnić Zarządzającemu wyposażenie, urządzenia techniczne, stanowiące mienie Spółki, niezbędne do wykonywania funkcji Wiceprezesa Zarządu takie jak: samochód służbowy, telefon komórkowy, komputer przenośny, mieszkanie służbowe. Wynagrodzeni całkowite Zarządzającego składa się z części stałej, stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe oraz części zmiennej, stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy Spółki. Wynagrodzenie stałe określono jako krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego ogłoszonego przez Prezesa GUS netto miesięcznie. Wynagrodzenie stałe za dany miesiąc będzie wypłacane przez Spółkę z dołu w terminie do 10. dnia doręczenia Spółce prawidłowego rachunku/faktury VAT oraz prawidłowo wystawionego zestawienia godzin pracy. Wynagrodzenie zmienne uzależnione jest od poziomu realizacji celów zarządczych i przysługuje po zatwierdzeniu sprawozdania Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy, udzieleniu Zarządzającemu absolutorium z wykonania przez niego obowiązków, zatwierdzeniu przez Radę Nadzorczą stopnia realizacji celów zarządczych oraz podjęciu przez Radę Nadzorczą uchwały w sprawie wykonania celów zarządczych i ustalenia wysokości należnej wypłaty wynagrodzenia zmiennego. Wynagrodzenie zmienne wypłacane jest w terminie 10 dni od przedstawienia Spółce prawidłowo wystawionej faktury VAT.

Zgodnie z Kontraktem wszelkie opłaty publicznoprawne oraz obciążenia podatkowe i składki na ubezpieczenie społeczne, które wg polskiego prawa obciążają Zarządzającego, będzie ponosił Zarządzający, Spółka nie jest zobowiązana do płatności z tego tytułu.

Zarządzający ma prawo do przerw w wykonaniu kontraktu w wymiarze 26 dni roboczych w każdym roku kalendarzowym. Po przedstawieniu odpowiednich dokumentów Zarządzającemu przysługuje zwrot uzasadnionych i niezbędnych kosztów poniesionych w związku z. reprezentacją Spółki.

Za usługi wykonane w czerwcu Zarządzający wystawił rachunek. Wnioskodawca naliczył obowiązkowe składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Wnioskodawca wskazał, że zdaniem Spółki Zarządzający podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu świadczenia dla Wnioskodawcy usług zarządzania na podstawie Kontraktu menadżerskiego zawartego w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawca jako płatnik składek zobowiązany jest naliczyć i odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne za Zarządzającego. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Dalej Wnioskodawca wskazał, że zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym reguluje ustawa o systemie ubezpieczeń. Akt ten przewiduje różnego rodzaju tytuły podlegania tym ubezpieczeniom wiążąc je z konkretnymi podmiotami. W szczególności określa, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby fizyczne, które są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem Cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Ponadto podlegają im osoby prowadzące działalność gospodarczą lub osoby współpracujące z nimi (art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 Ustawy). Ustawa nie wymienia natomiast wprost kontraktów menedżerskich.

Wnioskodawca podnosi, że kontrakty menedżerskie, rozumiane jako umowy o zarządzanie, są ukształtowanymi przez praktykę umowami nienazwanymi o różnorodnej treści i zakresie. Zazwyczaj jednak na ich podstawie przechodzą na menedżera mającego zarządzać przedsiębiorstwem kompetencje do prowadzenia i reprezentowania przedsiębiorstwa przez oznaczony w umowie okres. Kontrakty menedżerskie mogą być przy tym zawierane z menedżerami mającymi różny status prawny. Menedżerem może być bowiem zarówno osoba fizyczna, przedsiębiorca prowadzący na własny rachunek działalność gospodarczą, jak i osoba prawna (np. jednoosobowa spółka z o.o.).

Kontrakt menedżerski jest zasadniczo umową starannego działania, co oznacza, że menedżer nie zobowiązuje się do uzyskania konkretnego efektu swojej działalności, lecz do dołożenia wszelkich starań przy wykonywaniu powierzonych mu czynności. Dlatego też przyjąć należy, że jest on umową, do której mogą mieć odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu (art. 724-751). Z materialnoprawnego punktu widzenia Kontrakt taki jest rozbudowaną umową zlecenia z elementami umowy o świadczenie usług (obejmuje również świadczenie usług - czynności faktycznych właściwych specyfice przedsiębiorstwa, którego Kontrakt dotyczy). Pozwała to na zakwalifikowanie Kontraktu menedżerskiego zawartego z osobą fizyczną jako podstawy podlegania ubezpieczeniom społecznym na mocy art. 6 ust. 1 pkt 4 Ustawy, zgodnie z którym osoby fizyczne, które na terenie Rzeczypospolitej Polskiej świadczą pracę na podstawie umowy zlecenia, podlegają z tego tytułu obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Zarządzający z tytułu wykonywania Kontraktu, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz 12 ust. 1 w związku z art. 13 ust. 2 Ustawy, w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania zarządu do jego zakończenia lub wygaśnięcia podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla tej osoby dobrowolne na podstawie art. 11 ust. 2 Ustawy.

Osobę prowadzącą pozarolniczą działalność definiuje art. 8 ust. 6 pkt 1 Ustawy, stanowiąc, że chodzi o prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej. W myśl art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą w rozumieniu tej ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Obowiązek ubezpieczenia osoby prowadzącej pozarolniczą-w tym działalność gospodarczą - wynika z faktycznego prowadzenia tej działalności, a zatem o rozpoczęciu wykonywania działalności gospodarczej, powodującym obowiązkowo objęcie ubezpieczeniami społecznymi, decyduje faktyczne prowadzenie tej działalności, a nie sam wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 17 czerwca 2015 r., której to Sąd Najwyższy nadał moc zasady prawnej, Sąd stwierdził, że "tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka zarządu spółki akcyjnej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarzadzania w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej jest umowa o świadczenie usług (art. 6 ust. 1 pkt 4)". W kolejnym, wskazanym przez Wnioskodawcę wyroku z dnia 12 listopada 2014 r. (sygn. I UK 126/14) Sąd Najwyższy stwierdził, iż choćby Kontrakt menedżerski został zawarty w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez członka zarządu spółki kapitałowej, zarządzanie spółką na podstawie takiego Kontraktu nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej, stanowiącym tytuł podlegania ubezpieczeniu społecznemu przewidziany w art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a zarejestrowanie działalności gospodarczej przez członka Zarządu powiązanego ze spółką prawa handlowego Kontraktem menedżerskim nie ma wpływu na istniejący obowiązek spółki, jako płatnika, w zakresie zgłoszenia menedżera do ubezpieczenia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz obliczania, rozliczania i przekazywania co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne za tych ubezpieczonych (art. 17 ust. 1 Ustawy).

Jednocześnie Wnioskodawca podnosi, że analogiczne stanowisko prezentowane było przez ZUS, przykładowo w piśmie z 13 sierpnia 2014 r. (DI/100000/43/961/2014): "gdy osoba świadcząca usługi na podstawie Kontraktu menedżerskiego w ramach działalności gospodarczej uzyskuje przychody z działalności wykonywanej osobiście, to umowa Kontraktu menedżerskiego jest tytułem do ubezpieczeń społecznych, a nie jest umową wykonywaną w ramach działalności gospodarczej. Taka sytuacja ma miejsce (...), gdy jedynym przedmiotem działalności jest świadczenie usług tego typu na rzecz innego podmiotu, przy czym prowadzący działalność nie uzyskuje jakichkolwiek innych przychodów poza tymi wynikającymi z Kontraktów menedżerskich".

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w analizowanym stanie faktycznym Zarządzający - jako osoba prowadząca działalność gospodarczą - zawarł z Wnioskodawcą Kontrakt menadżerski, mający charakter umowy o świadczenie usług, do którego należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego o umowie zlecenia. Jednocześnie Zarządzający złożył oświadczenie zgodnie z którym nie zachodzi zbieg tytułów do ubezpieczeń. Zarządzający będzie więc podlegał ubezpieczeniom społecznym na warunkach przewidzianych dla zleceniobiorców. Według orzecznictwa (zasada prawna) oraz stanowiska ZUS- u tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka Zarządu spółki akcyjnej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej, jest umowa o świadczenie usług (art. 6 ust. 1 pkt 4 Ustawy). Nawet jeżeli Kontrakt menedżerski został zawarty w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Zarządzającego, zarządzanie Spółką na podstawie takiego Kontraktu nic jest prowadzeniem działalności gospodarczej stanowiącym tytuł podlegania ubezpieczeniu społecznemu przewidziany w art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 1 Ustawy. Konkludując, Spotka jako płatnik ma obowiązek zgłoszenia Zarządzającego do ubezpieczenia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 Ustawy oraz obliczania i przekazywania co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanego przez przedsiębiorcę rozumienia treści przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o opis stanu faktycznego zawartego w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego. Wydając pisemną interpretację Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę we wniosku oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego wdacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu (np. w toku czynności kontrolnych) ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę, w tym dotyczących charakteru zawartej umowy, obciąża jedynie przedsiębiorcę.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W art. 6 ust. 1 tej ustawy prawodawca wskazał katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty. Przy czym należy również wyjaśnić, iż co do zasady umowa o zarządzanie spółką jest w istocie umową nienazwaną o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia, a tym samym osoby wykonujące takie umowy podlegają ubezpieczeniom społecznym na zasadach przewidzianych dla zleceniobiorców.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca w czerwcu br. zawarł z osobą fizyczną (Zarządzającym) Kontrakt menedżerski - Umowę o świadczenie usług zarzadzania na czas pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu Spółki Wnioskodawcy w ramach prowadzonej przez Zarządzającego działalności gospodarczej. Przedmiotem zawartej Umowy jest świadczenie usług z zakresu zarzadzania Spółką i jej majątkiem, które to czynności są wykonywane w siedzibie Spółki oraz w innych miejscach na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami, przy czym świadczenie usług poza siedzibą Spółki nic może zakłócać jej płynnego funkcjonowania. Spółka zobowiązała się do zapłaty na rzecz Zarządzającego wynagrodzenia na zasadach określonych w Umowach - opisanych we wniosku, natomiast Zaradzający zobowiązał się do należytego i starannego wykonywania Umowy.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej złożonego 25 lipca 2017 r., zarówno z treści opisanego stanu faktycznego jak również przedstawionego przez Wnioskodawcę stanowiska w sprawie wynika, iż zgodnie ze złożonym Wnioskodawcy oświadczeniem poza umową o świadczenie usług zarządczych tzw. Kontraktem menedżerskim zawartą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Zarządzający nie posiada innych tytułów rodzących obowiązek podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Mając na uwadze fakt, że podstawowe kwestie prawne Kontraktu menedżerskiego regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r., poz. 459), a kontrakt menedżerski zaliczany jest do umów o świadczenie usług, do których stosuje się odpowiednie przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.) - wymienionych w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, należy stwierdzić, że stanowi on tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Umowa kontraktu menedżerskiego jest bowiem traktowana jako odrębny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, a nie jako umowa wykonywana w ramach działalności gospodarczej.

W konsekwencji osoba fizyczna (członek Zarządu), z która zawarto umowę o świadczenie usług (wykonanie czynności) w zakresie zarządzania Spółką i jej majątkiem - Kontrakt menedżerski - podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W myśl postanowień art. 6 ust. 1 pkt 4 powyższej ustawy, osoby fizyczne, które na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świadczą pracę na postawie umowy agencyjnej, lub umowy zlecenia podlegają z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, o ile nie są uczniami gimnazjów, szkół ponadpodstawowych oraz studentami do ukończenia 26 roku życia.

Osoba zarządzająca z tytułu wykonywania kontraktu menedżerskiego stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 12 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania zarządu do dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla tej osoby dobrowolne o czym stanowi art. 11 ust. 2 wskazanej ustawy.

Powyższe znajduje potwierdzenie w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12 listopada 2014 r. (sygn. I UK 126/14), w którym Sąd stwierdził: W rezultacie, choćby kontrakt menedżerski został zawarły w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez członka zarządu spółki kapitałowej, zarządzanie spółką na podstawie takiego kontraktu nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej, stanowiącym tytuł podlegania ubezpieczeniu społecznemu przewidziany w art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a zarejestrowanie działalności gospodarczej przez członka zarządu powiązanego ze spółką prawa handlowego kontraktem menedżerskim nie ma wpływu na istniejący obowiązek spółki jako płatnika, w zakresie zgłoszenia menedżera do ubezpieczenia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz obliczania, rozliczania i przekazywania co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe za tych ubezpieczonych (art. 17 ust. 1 ustawy), a przede wszystkim w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 17 czerwca 2015 (sygn. akt III UZP 2/15), w której Sąd stwierdził: Tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka zarządu spółki akcyjnej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej, jest umowa o świadczenie usług (art. 6 ust. I pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121) i nadal uchwale moc zasady prawnej oraz ustalił, te przedstawiona wykładnia wiąże od dnia podjęcia uchwały, które uzasadniając swoje stanowisko w sprawie wskazuje również Wnioskodawca

Jednocześnie, zgodnie z art. 17 ust. 1 i 2 w zw. z art. 46 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 z późn. zm.). składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne za ubezpieczonych, o których mowa w art. 16 ust. 1-3, 5, 6 i 9-12, min. za pracowników, zleceniobiorców według zasad wynikających z przepisów ustawy obliczają, rozliczają i po potrąceniu z dochodów ubezpieczonych części składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe przez nich finansowanych, przekazują co miesiąc do Zakładu w całości płatnicy składek.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawne, stanowisko Wnioskodawcy wskazujące, iż osoba zarządzająca, dla której umowa o zarządzanie Spółką - Kontrakt menedżerski zawarty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stanowi jedyny tytuł, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, a dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, które w konsekwencji oznacza, że Wnioskodawca jako płatnik składek zobowiązany jest naliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za osobę zarządzającą - Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej, i wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl