WPI/200000/43/907/2014 - Obowiązek ubezpieczeń społecznych dla małżonka prowadzącego działalność gospodarczą z tytułu umowy zlecenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 lipca 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/907/2014 Obowiązek ubezpieczeń społecznych dla małżonka prowadzącego działalność gospodarczą z tytułu umowy zlecenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.). W związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U.. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji złożonym w dniu 22 lipca 2014 r. przez przedsiębiorcę Panią (...), w sprawie ustalenia tytułu do ubezpieczeń społecznych dla męża Wnioskodawczyni, z którym zawarła umowę zlecenia.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pani (...) prowadzącej działalność gospodarcza pod firma (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni wskazała, ze od 2006 r. prowadzi działalność gospodarczy polegająca w głównej mierze na organizacji i prowadzeniu szkoleń, imprez, wyjazdów firmowych itp. Wnioskodawczyni od dnia 1 lipca 2014 r. zatrudnia na podstawie umowy zlecenia męża. z którym pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym. Do zadań męża należą zgodnie z umową: kolportaż materiałów reklamowych dotyczących oferty usług Zleceniodawcy w formie elektronicznej w internecie lub telefonicznie stosownie do potrzeb Zleceniodawcy, osobisty udział w charakterze pomocy technicznej lub statysty przy realizacji usług Świadczonych przez zleceniodawcę stosownie do potrzeb Zleceniodawcy, nadzór nad poprawnością dokumentacji w postaci umów z klientami, faktur sprzedażowych oraz umów cywilnoprawnych tworzonych każdorazowo do wykonywanych przez Zleceniodawcę usług, stosownie do potrzeb Zleceniodawcy.

W chwili obecnej maż Wnioskodawczyni nic jest zatrudniony nigdzie indziej oraz nic prowadzi działalności gospodarczej. W związku z tyra, jego jedynym tytułem do ubezpieczenia jest ww. umowa. Wynagrodzenie z tytułu wykonania zlecenia wypłacane jest w postaci kwotowej stawki miesięcznej.

Wnioskodawczyni przedstawiła własne stanowisko w sprawie, w którym wskazała, ze zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy systemowej w związku z art. 5 pkt 24 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pracownik spełniający kryteria określone dla osób współpracujących jest (niklowany jako osoba współpracująca a nie jako pracownik (za wyjątkiem pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego). Natomiast wykonywanie pracy na podstawie odpłatnej umowy zlecenia, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej oraz art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi odrębny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jednocześnie Wnioskodawczyni zauważa, ze zarówno w ustawie systemowej, jak i w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w odniesieniu do zleceniobiorców brak jest przepisu analogicznego do tego. który zawarty jest w art. 8 ust. 2 ustawy systemowej w odniesieniu do pracowników.

W związku z powyższym przedsiębiorca wnioskuje, że brak jest podstaw prawnych do traktowania do celów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego osoby wykonującej pracę na podstawie umowy zlecenia jako osoby współpracującej, nawet jeżeli spełnia ona kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w art. 8 ust. 11 ustawy systemowej. W związku z tym, że zapisów art. 8 ust. 1, 2 i 11 ustawy z dniu 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie stosuje się do umów zlecenia, zdaniem Wnioskodawcy, należałoby rozumieć, iż w przypadku zawarcia umowy zlecenia z mężem powstaje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jak za zleceniobiorcę, a nic jak za osobę współpracująca

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, ze przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

W myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1, 4 i 5) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych-obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są: pracownikami, osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczeniu usług. do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami współpracującymi z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.

Pracownicy, zleceniobiorcy i osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, natomiast myśl art. 11 ust. 1 tej ustawy, pracownicy obowiązkowo podlegają również ubezpieczeniu chorobowemu, natomiast zleceniobiorcy i osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność stosownie do ust. 2 ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - za pracownika uważa się osobę pozostająca w stosunku pracy, dodatkowo jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca (art. 8 ust. 2). Natomiast (a osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, w myśl art. 8 ust. 11 uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, objęcie współmałżonka obowiązkiem ubezpieczeń społecznych z tytułu współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności nastąpi wówczas, gdy małżonek z osobę prowadzącą pozarolniczą działalność zawrze umowę o pracę, ponieważ powołana ustawa pojecie osoby współpracującej z osobą prowadząca pozarolniczą działalność rozszerza na pracownika, jeżeli spełnia on kryteria określone dla osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.

Wnioskodawczyni w opisie stanu faktycznego wskazała, iż powierzy małżonkowi wykonywanie czynności na podstawie odpłatnej umowy zlecenia. Taka osoba dla celów ubezpieczeń społecznych nie może być traktowana jako osoba współpracująca Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia, podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie wskazanego powyżej art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ponieważ art. 8 ust. 2 tej ustawy, odnosi się jedynie do pracowników tj. osób pozostających w stosunku pracy. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, jak słusznie zauważa Wnioskodawczyni, w odniesieniu do zleceniobiorców wykonujących umowę na rzecz małżonka brak jest analogicznych uregulowań, a wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia stanowi odrębny, od współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, tytuł do ubezpieczeń społecznych.

Mając powyższe na uwadze Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy zaprezentowane we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji złożonym w dniu 22 lipca 2014 r.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawianego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl