WPI/200000/43/80/2018 - Ustalenie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członków zarządu powołanych da pełnienia funkcji na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników oraz obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu zawarte) z członkami zarządu oddzielnej umowy o pracą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lutego 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/80/2018 Ustalenie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członków zarządu powołanych da pełnienia funkcji na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników oraz obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu zawarte) z członkami zarządu oddzielnej umowy o pracą.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz U z 2017 r. poz. 2168 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998; o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 29 stycznia 2018 r. przez Przedsiębiorcą (...) w przedmiocie dotyczącym braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członków zarządu powołanych da pełnienia funkcji na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników oraz obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu zawarte) z członkami zarządu oddzielnej umowy o pracą

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art- 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. (...) (dalej również jako Spółka (...)

Wnioskodawca istnieje i prowadzi działalność gospodarczą od 10 lutego 2017 r. Początkowo 2 wspólników posiadało po 50 udziałów każdy Wspólnicy ci nieprzerwanie jako członkowie zarządu, zgodnie z art. 201 k.s.h prowadzą sprawy Spółki i reprezentują Spółkę, posiadają prawo do samodzielnej reprezentacji oraz na postawie uchwały NZW posiadają prawo do comiesięcznego wynagrodzenia r tytułu pełnionych obowiązków na powołanych funkcjach organizacyjnych. Od 31 października 2017 r. Spółka posiada 3-go wspólnika, który dysponuje 34 oddziałami, nie pracuje w Spółce i nie pełni żadnych funkcji w zarządzie Spółki (...).

Obecnie udziały wspólników wynoszą odpowiednio; 33 udziały. 33 udziały (34 udziały Wspólnicy nie są spokrewnieni. Spółka obecnie nie zatrudnia pracowników, ani zleceniobiorców.

Spółka zamierza zatrudnić dwóch z trzech wspólników będących jednocześnie członkami zarządu, na podstawie umowy o pracę. Zakres przedmiotowy umów o pracę i umowy powołania wynikający z art. 201 k.s.h, będzie różny tym samym na podstawie umowy o pracę będą świadczone inne czynności niż wynikające z art. 201 k.s.h. Podległość służbowa będzie wyglądała następująco: zatrudniony na podstawie umowy o pracę jeden członek zarządu wykonujący na podstawie umowy o pracę inne czynności niż na podstawie umowy powołania z art. 201 k.s.h., będzie podlegał służbowo innemu członkowi zarządu w zakresie czynności Objętych umową o pracę

W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości w zakresie podlegania składkom na ubezpieczenie społeczne wypłaconego wynagrodzenia z różnych źródeł tytułów prawnych.

W związku z powyższym stanem taktycznym, Wnioskodawca powziął wątpliwość.

1.

Czy od wynagrodzenia członka zarządu powołanego na podstawie przepisów k.s.h. i wypłaconemu na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółka powinna naliczyć, pobrać odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne, jeżeli ta osoba będzie otrzymywała od tego samego płatnika równolegle wynagrodzenie z urnowy o pracę zawartej w okolicznościach wskazanych w stanie faktycznym, której zakres przedmiotowy (zakres czynności wykonywanych na podstawie tej umowy) nie będzie pokrywał się z zakresem czynności wykonywanych na podstawie powołania w skład zarządu spółki z mocy art. 201 k.s.h?

2.

Czy od wynagrodzenia członka zarządu wypłacanego z innego tytułu prawnego niż uchwała Zgromadzenia Wspólników (umowa o pracę - zawartej w okolicznościach wskazanych w stanie faktycznym) Spółka powinna naliczyć, pobrać i odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne, jeżeli ta osoba będzie otrzymywała od tego samego płatnika równolegle wynagrodzenie z umowy powołania na podstawie przepisów k.s.h. i wypłaconemu na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników, której zakres przedmiotowy (zakres czynności wykonywanych na podstawie tej umowy) nie będzie pokrywał się z zakresem czynności wykonywanych na podstawie umowy o pracę

Zdaniem Wnioskodawcy:

1

Wypłacane wynagrodzenie z tytułu powołania na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników me będzie podlegało składkom na ubezpieczenie społeczne.

2

Wyłącznie wypłacane wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę będzie stanowiło podstawę do wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne,

W ocenie Wnioskodawcy, Spółka jako płatnik nie będzie zobowiązana do naliczania pobrania oraz odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu wynagrodzenia wypłacanemu członków zarządu powołanemu do zarządu na podstawie przepisów k.s.h .Na wstępie Wnioskodawca wyjaśnia, że zgodnie z przepisami k.s,h spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową mającą osobowość prawną, działającą w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na udziały, ponoszącą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki Zdolność do czynności prawnych spółki z o. o. realizuje zarząd spółki Jego kompetencje określone są generalnie jako prowadzenie spraw i reprezentacja.

Zgodnie z art. 201 § 4 k.s.h. członek zarządu powoływany i odwoływany jest uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego może - lecz nie musi, brak bowiem wymogu prawnego - być nawiązanie stosunku obligacyjnego np. umowa o pracę bądź umowa cywilnoprawna Jednakże to wyłącznie od woli zależy czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu. Godzi się to stwierdzenie podkreślić, tym bardziej, że pogląd, iż powołanie członka zarządu spółki kapitałowej nie zawsze oznacza nawiązanie stosunku pracy pomiędzy spółką a członkiem zarządu znajduje odzwierciedlenie w doktrynie i Judykaturze (vide wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 2004 r. sygn. akt I PK 51/041 Dochodzi wówczas do nawiązania stosunku wewnętrznego o charakterze organizacyjnym i jest to wystarczające, bowiem osoba powołana na członka zarządu, aby pełnić swą funkcję i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie nie mus być zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy innej umowy cywilnoprawnej, do której stosuje się przepisy o zleceniu Co do kwestii ubezpieczenia, to katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu określono w art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Jednocześnie zdaniem judykatury oraz komentatorów prawa ubezpieczeń społecznych na charakter wyczerpujący i zamknięty. Oznacza to, iż tytuły prawne do uzyskania wynagrodzenia w tym przepisie będą obligatoryjnie podlegały ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, zaś tytuły niewymienione w tym przepisie nie będą tym ubezpieczeniom podlegały. Tym samym dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenia, czy dana osoba posiada jeden z tytułów do ubezpieczenia określonych tym przepisem, Jednocześnie powołany przepis nie zalicza do ubezpieczonych osób pełniących funkcję członków zarządu pod warunkiem, że funkcja ta nie jest wykonywana w ramach stosunku prawnego określonego w tym przepisie (np. umowa o pracę, umowa cywilnoprawna). Tak więc z treści przepisu art. 6 oraz powiązanych art. 11 i art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, ze powołanie w znaczeniu bezumownego powierzenia funkcji organu spółki członka zarządu (na podstawie art. 201 k.s.h,) nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom, a tym samym nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Reasumując, w sytuacji, gdy wypłata wynagrodzenia członkom zarządu w spółce z ograniczona odpowiedzialnością będzie wynikała z uchwały Zgromadzenia Wspólników o powołaniu członków zarządu to wynagrodzenie wypłacane z tego tytułu me pędzie podlegać ubezpieczeniu społecznemu Analogicznie w tej kwestii wypowiadają się również organy ubezpieczeniowe przykładowo w decyzji ZUS O/Lublinie z dnia 9 października 2014 r. sygn. WPI/200000/43/66/2014, decyzji ZUS O/Gdańsk z dnia 26 września 2014 r., sygn. DI/100000/43/1096/2014 decyzja co prawda dotyczyła wynagrodzenia prokurenta, ale wypłacanego z uchwały Zarządu Spółki; decyzji ZUS O/Lublin z dnia 30 lipca 2014 r. sygn. WPI/200000/43/931/2014.

Bez znaczenia w analizowanej sprawie jest fakt. ze osoba będąca członkiem zarządu Spółki na podstawie przepisów k.s.h. otrzymywać będzie równolegle wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli osoba wchodząca w skład zarządu (na podstawie powołania wedle przepisów k.s h.) będzie otrzymywać wynagrodzenie z umowy o prace składki na jej ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należy opłacać na zasadach obowiązujących odpowiednio pracowników, tym samym wynagrodzenie z tytułu powołania do zarządu w rozumieniu k.s.h. nie pędzie podstawa do wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Konkluzja taka wynika logicznie z dotychczasowego wywodu - jeśli bowiem powołane do zarządu spółki na podstawie przepisów k.s.h nie rodzi obowiązku ubezpieczeniowego, a tym samym nie będzie po stronie płatnika powstawał obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, to w przypadku nawiązania również stosunku pracy, to wówczas tylko ten drugi stosunek prawny tj. wynikający z umowy o pracę i wypłacane na jego podstawie wynagrodzenie będą rodzic po stronie płatnika obowiązek odprowadzania składek - brak w każdym razie w przepisach prawa podstaw, by twierdzić inaczej Na poparcie swego stanowiska Wnioskodawca przedstawi również interpretacje organów ubezpieczeniowych, jak tez stanowisko sądów powszechnych.

Należy jeszcze zaznaczyć, że czynności wykonywane na podstawie umowy o pracę nie będą pod względem przedmiotowym (tj. co do zakresu) pokrywały się z czynnościami wykonywanymi przez tą osobę jako członka zarządu powołanego na postawie przepisów k.s.h.

Wyjaśniając rzecz od podstaw to choć kwestie związana z obligatoryjnym podleganiem ubezpieczeniom społecznym osób wykonujących czynności na podstawie powołania wynikającego z k.s.h. zostały omówione już powyżej, nie mniej jednak dla spójności wywodu Wnioskodawca na nowo przedstawia argumentację prawną w związku z niniejszym problemem prawnym.

Mianowicie Ustawodawca na gruncie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych założył, iż ubezpieczeniom społecznym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych podlega obowiązkowo osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. W innych przypadkach, tj. sytuacjach, w których tytuł ter me mieści się w obrębie określonym przez Ustawodawcę, jako obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych. Ustawodawca dopuścił ubezpieczenie fakultatywne. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ustawodawca wskazał wszystkie podmioty objęte obowiązkiem obligatoryjnego ubezpieczenie społecznego Oznacza to, iż osoba, której cechy podmiotu ubezpieczenia społecznego zostały określone w tym przepisie, zostaje objęta tymi ubezpieczeniami i staje się stroną stosunku ubezpieczeniowego Wyliczenie to jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty, oznacza to iż tytuł do wynagrodzenia nie wymieniony w tym przepisie me może stanowić podstawy samodzielnej podstawy do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego Nie oznacza to bynajmniej, iż inne tytuły nieobjęte obligatoryjnym ubezpieczeniem społecznym nie mogą korzystać z dobrodziejstw polskiego systemu ubezpieczeń społecznych na zasadach dobrowolnych, jak wyżej wykazano źródło obowiązku członka zarządu spółki kapitałowe; polegające na wykonywaniu czynności związanych z prowadzeniem spraw spółki, w tym m in polegającego na wypełnianiu obowiązków członka zarządu mole wypływać z różnych stosunków prawnych.

Jednocześnie, co wyżej zostało bezsprzecznie podniesione powołanie na stanowisko członka zarządu mocą uchwały Zgromadzenia Wspólników nie stanów samoistnego tytułu rodzącego obowiązek w zakresie ubezpieczeń społecznych, Członek zarządu może pełnić swoją funkcją bez umowy, wyłącznie na mocy samego aktu powołania go w skład zarządu. Powołanie członka zarządu nie oznacza powołania w rozumieniu art. 68 Kodeksu pracy, gdyż stanowi co najwyżej nawiązanie stosunku korporacyjnego, a może też stanowić powierzenie funkcji organu W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością członek zarządu jest powoływany i odwoływany przez zgromadzenie wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej. Na podstawę powołania do zarządu między Spółką a członkiem zarządu powstanie stosunek organizacyjno-prawny, który nie rodzi obowiązku ubezpieczeń, a konsekwencji przychód z tytułu wynagrodzenia za prowadzenie spraw Spółki przez członka zarządu powołanego mocą uchwały Zgromadzenia Wspólników nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, nawet wówczas, gdy jednocześnie posiada inny tytuł do wypłaty wynagrodzenia, który obligatoryjnie stanowi podstawę objęcia składkami na ubezpieczenie społeczne. Nie ma bowiem w ustawie o ubezpieczeniach społecznych takiego przepisu, który nakazywałby oskładkowanie innych tytułów prawnych do wypłaty wynagrodzenia w przypadku ich zbiegu z tytułem, który obligatoryjnie tym obowiązkom podlega. Odmienna wykładnia nie tylko pogwałciłaby zasady wykładni językowej, ale również kłóciłaby się z wykładnią funkcjonalną i systemową. Nie po to, bowiem ustawodawca wprowadził koncepcję ubezpieczeń dobrowolnych dla tytułów prawnych niepodlegających reżimowi art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, aby bez wyraźnego ich oskładkowania łączyć je z przychodami podlegającymi obligatoryjnemu oskładkowaniu bez wyraźnego wskazania. Za powyższym przemawia również odmienny zakres wykonywania czynności na podstawę umowy o pracę oraz powołania do zarządu które przedmiotowo się nie pokrywają

Konkludując, tylko zawarty dodatkowo z tymi osobami stosunek pracy zgodnie z ww. art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi tytuł do obowiązkowego podlegania ubezpieczeniom społecznym. Zatem, gdy ta sama osoba u Płatnika będzie Jednocześnie pełniła funkcje członka zarządu na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników i jednocześnie na podstawie zawartych umów o prace na innym stanowisku, to warunki podlegania ubezpieczeniom społecznym będą spełnione wyłączenie z tytułu umowy o prace, zaś stosunek korporacyjny pełnienia funkcji członka zarządu na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników będzie neutralny w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, gdyż powyższa uchwała nie będzie stanowić tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne dla takiej osoby stanowić będzie wyłącznie przychód uzyskiwany z umowy o pracę.

Analogicznie w tej kwestii wypowiedział się ZUS O/Gdańsk w decyzji z dnia 23 lipca 2014 r., sygn. DI/100000/43/832/2014; ZUS O/Gdańsk w decyzji z dnia 19 maja 2014 r. sygn. DI/100000/43/572/2014 oraz ZUS O/Gdańsk w decyzji z dnia 27 maja 2013 r. sygn. DI/100000/451/642/2013.

Podobne stanowisko w analizowanym zakresie zajął również Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z dnia 28 września 2013 r. sygn. akt III AUa 1587/12. Zdaniem Sądu wynagrodzenie członka zarządu, a tym samym podstawę do naliczania, pobierania i odprowadzania składek na poczet ubezpieczenia zdrowotnego, z różnych tytułów należy rozdzielić Sąd w świetle całokształtu okoliczności rozpatrywane) sprawy uznał, ze kwoty wypłacane przepisów zarządu z tytułu zryczałtowanego wynagrodzenia przewidzianego za udział w posiedzeniu zarządu za sporny okres nie mogą zostać uwzględnione w podstawie wymiaru składek z tytułu stosunku pracy wynikającego z zawartej przez ubezpieczoną umowy o pracę. W przypadku ubezpieczonej stosunek organizacyjny wynikający z faktu powołania jej do pełnienia funkcji prezesa zarządu istniał równolegle do stosunku zobowiązaniowego (obligacyjnego) wynikającego z umowy o pracę zawartej przez ubezpieczoną z płatnik em składak i z każdego z tych tytułów otrzymywała ona równoległe wynagrodzenie, wymagające odrębnego potraktowania w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne W tożsamy sposób w analogicznej sprawie wypowiedział się Sąd Okręgowy w Płocku VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 30 października 2013 r. sygn. VI U 1524/13 "Nie można pominąć również swoistej sprzeczności stanowisko organu rentowego, który z jednej strony kwestionuje zawarte z zainteresowanymi umowy o pracę stwierdzając ich pozorność głownie z uwagi na brak podporządkowania kierownictwu pracodawcy, a więc de facto stwierdzając brak esscntialia negotti umowy o procę art. 22 § 1 Kp.) na rzecz "podporządkowania samym sobie", a z drugie) strony wywodzi pozytywne dla siebie skutki z fakturowania tych umów. obejmując uzyskane no te) podstawie wynagrodzenie obowiązkiem składkowym wynikającym i pracowniczego tytułu, jak również dopuszczając możliwość takiego (pracowniczego) zatrudnienia w charakterze członków Zarządu, które - w zaprezentowanej przez ZUS optyce Widzenia - również de facto oznaczałaby "podporządkowanie samym sobie W tym zakresie należy podnieść, że Zarząd jest organem kolegialnym. Pracodawcą w rozumieniu, jest spółka, za którą zgodnie z art. 201 § 1 k.s.h. działu zarząd Aby uniknąć dokonywania czynności z samym sobą przepisy przewidują szczególną reprezentację przy zawieraniu umów między spółką o członkiem zarządu, która w odniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zastoin uregulowano w art. 201 k.s.h. i która w niniejszej sprawie - została zachowana Odnosząc się do powoływanego przez ZUS wyroku Sądu Najwyższego z dnia 02 12 2010 r., II UK 147/10, OSNP 2012/3 4/4/, stwierdzić należy, że zapadł on w odmiennym od występującego w niniejszej sprawie stanie faktycznym.

W sprawie poddanej analizie Sądu Najwyższego członkowie zarządu mieli zawarte ze spółką akcyjną umowy o pracę w charakterze członków zarządu. Z tytułu wynagrodzenia ze stosunku procy odprowadzane były przez płatnika składki na ubezpieczenie społeczne, natomiast ryczałt za posiedzenia zarządu nie był traktowany jako składnik wynagrodzenia Stąd też Sąd Najwyższy słusznie uznał, że jeżeli obowiązki członka zarządu spółki akcyjnej wykonywane w ramach stosunku procy, to uzależniony od średniej płacy w spółce miesięczny ryczałt za udział w posiedzeniach zarządu tej spółki jest składnikiem wynagrodzenia za pracę podlegającym zaliczeniu do podstawy wymiaru składek na pracownicze ubezpieczenie społeczne, choćby posiedzenia zarządu odbywały się po godzinach pracy. Zawarcie umowy o pracę na stanowisku "członek zarządu - dyrektor", członek zarządu główna księgowa" oznacza, że wynagrodzenie za czynności wykonywane przez pracownika w zakresie wnikającym z przepisów prawa (czynności członka zarządu czy głównej księgowej), jak i z powierzonych pracownikowi zadań będą podlegały, jako przychód ze stosunku pracy, składkom na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Stąd ryczałty za posiedzenia zarządu członków zarządu zatrudnionych jednocześnie na kierowniczych stanowiskach pracy wchodzą do podstawy wymiaru składek, ponieważ przeciwne stanowisko wymagałoby niebudzącego wątpliwości oddzielenia funkcji członków zarządu od Ich zatrudnienia w ramach stosunku pracy, controtio jeśli osobo zatrudniono na stanowisku kierowniczym nie ma w zakresie swoich obowiązków pracowniczych pełnienia funkcji członka zarządu, co ma wiośnie miejsce w niniejszej sprawie do takiego właśnie oddzielenia funkcji dochodzi. W okolicznościach faktycznych przedmiotowej sprawy zainteresowani - E. A. i A. A. (1) - me pozostawali w zatrudnieniu w (...) Sp. z o.o w oparciu o umowę o pracę na stanowiskach wiceprezesa t prezesa zarządu spółki, lecz jako Dyrektor do spraw Marketingu i (...) oraz Dyrektor Generalny ze ścisłym rozdzieleniem ich obowiązków pracowniczych (zarządzanie organizacyjne) od obowiązków członków zarządu (zarządzanie strategiczne)."

Tak wiec skoro w omawianej sytuacji tj. ta sama osoba fizyczna jest powołana w skład zarządu spółki kapitałowej na podstawie k.s.h. oraz równocześnie zatrudniona na umowę o pracę (zakres wykonywanych czynności nie pokrywa Się), to tytułu do ubezpieczenia społecznego stanowi jedynie umowa o pracę. Logicznie z tego wynikającym wnioskiem dla Spółki jako płatnika jest to. że w takiej sytuacji wykonując funkcję płatnika Spółka będzie obliczała, pobierała i odprowadzała składki na ubezpieczenie społeczne. Jedynie od wynagrodzenia wypłacanego na podstawie umowy o pracę.

Jednocześnie Spotka wskazuje, iż zawarcie umowy o pracę w przedstawionym prze: Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym będzie skutkowało nawiązaniem stosunku pracy w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy Spółka uważa, że niezależnie od aktu powołania pomiędzy Spółką, a członkiem zarządu może zostać nawiązany drugi stosunek prawny Członek zarządu w Spółce może zatem wykonywać obowiązki pracownicze na podstawie umowy o pracę. W sytuacji, w której w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością występuje 3 wspólników o tak równych proporcjach udziałów nie ma przeciwwskazań, by wspólników - będących jednocześnie członkami zarządu zostało zatrudnionych w Spółce na podstawie umowy o pracę, ponieważ będzie istniała podległość służbowa tj. zatrudniony na podstawie umowy o pracę jeden członek zarządu wykonujący na podstawie umowy o pracę inne czynności niż na podstawie umowy powołania z art. 201 k.s.h. będzie podlegał służbowo innemu członkowi zarządu w zakresie czynności objętych umową o pracę.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla. iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w trybie niniejszej decyzji, dokonywana jest wyłącznie pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez Przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej Interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga fakt. iż rozpoznając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności me przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie pisemnej Interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego Zakład Ubezpieczeń Społecznych - na gruncie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - zobligowany jest jedynie do oceny przedstawionego przez przedsiębiorcę stanowiska oraz dokonanej przez przedsiębiorcę oceny przepisów prawa, z których wynika obowiązuje świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne mających zastosowanie na tle zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) tak. by umożliwić przedsiębiorcy prawidłowe wypełnianie spoczywających na nim obowiązków nałożonych prawnie w tym zakresie.

Ponadto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż z uwagi na fakt, iż wydając pisemną interpretację "Organ ogranicza się jedynie do wykładni właściwych przepisów prawa oraz sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej indywidualnie sprawy" - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 16 lipca 2009 r. II SAB/Go 8/09 Zatem Zakład wskazuje, iż z uwagi na indywidualny charakter każdego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, nie jest zasadne, aby decyzje interpretacyjne wydane w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej innemu przedsiębiorcy odczytywać przez analogię do sprawy przedstawionej przez Wnioskodawcę w procedowanym wniosku.

Stosownie do treści ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, katalog osób za które płatnicy składek są zobowiązani obliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne został określony w art. 6 powołanej ustawy. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie, czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. We wskazanym art. 6 ust. 1 ustawodawca wymienił wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych- Dodatkowo należy wskazać, iż w myśl art. 13 ust. 1 ww. ustawy obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają osoby będące m in. pracownikami, natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Oznacza to. Ze osoba, które, cechy jako podmiotu ubezpieczenia zostały określone w art. 6 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy została objęta tymi ubezpieczeniami i staje się stroną stosunku ubezpieczenia społecznego Należy podkreślić, ze wyliczenie zawarte w art. 6 ust. 1 ustawy systemowej jest wyczerpujące i ma charakter katalogu zamkniętego.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 201 7 r. poz. 1577) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką handlową o charakterze kapitałowym, posiada osobowość prawną i działa w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na udziały. Zdolność do czynności prawnych spółki z o.o. realizuje zarząd spółki. Jego kompetencje określone są generalnie jako prowadzenie spraw i reprezentacja. W myśl art. 201 § 4 powołanej ustawy - członek zarządu powoływany i odwoływany jest uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego, jako czynność stanowi bowiem oświadczenie woli Spółki, na mocy którego ustanawiany jest jeden z jej organów. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego, w myśl przepisów Kodeksu spółek handlowych, może być nawiązanie równoległego stosunku obligacyjnego tj. podpisanie umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej. Jednakie, to wyłącznie od woli Spółki, zależy czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu, czy też będzie się to wiązało z zawarciem innego stosunku obligacyjnego np. umowy o pracę.

Zatem członek zarządu spółki powołany do pełnienia tej funkcji wyłącznie na podstawie uchwały właściwego organu spółki me podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i w konsekwencji brak jest obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu za pełnioną funkcję.

W przypadku zawarcia z członkiem zarządu dodatkowo umowy o pracę, powstanie tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, o którym mowa w ar: 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zgodnie bowiem z ort. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami. Pracownik obowiązkowo podlega ubezpieczeniu chorobowemu (art. 11 ust. 1) oraz ubezpieczeniu wypadkowemu (art 12 ust. 1). Stosownie do art. 13 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku W mysi art. 18 ust. 11 ust. 2, art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r, o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 200) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

W świetle powyższego umowa o pracę jest tytułem rodzącym obowiązek ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych chorobowego i wypadkowego), tym samym powstanie obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu umowy o pracę.

Z treści wniosku z dnia 29 stycznia 2018 r. wynika, że Wnioskodawca zamierza zatrudnić dwóch z trzech wspólników będących jednocześnie członkami zarządu, na podstawie umowy o pracę, której zakres przedmiotowy będzie różny od czynności wykonywanych na podstawie powołania wynikającego z art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych

W konsekwencji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 29 stycznia 2018 r. w przedmiocie dotyczącym braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członków zarządu powołanych do pełnienia funkcji na podstawę uchwały zgromadzenia wspólników oraz obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu zawartej z członkami zarządu oddzielnej umowy o pracą.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejsze) decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi sią na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzją lub do protokołu sporządzonego przez tą jednostką, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl