WPI/200000/43/793/2023 - Opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz bycia jednoosobowym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 sierpnia 2023 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/793/2023 Opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz bycia jednoosobowym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230 z późn zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: Zakład) uznaje stanowisko Przedsiębiorcy: (dalej: Przedsiębiorca) przedstawione we wniosku złożonym w dniu 27 lipca 2023 r. za nieprawidłowe w przedmiocie opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz bycia jednoosobowym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożony w dniu 27 lipca 2023 r. Przedsiębiorca wystąpił do Zakładu o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Stan faktyczny Przedsiębiorcy:

Przedsiębiorca prosi o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej prawidłowego obliczania składki zdrowotnej.

Od maja 2023 r. Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zgłoszoną do CEIDG pod numerem NIP: sklasyfikowaną według polskiej klasyfikacji działalności pod numerem: 70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Przy działalności Przedsiębiorca rozlicza podatek na zasadach ogólnych - według skali podatkowej. Zgłoszenie ZUS ZUA z działalności gospodarczej nastąpiło z kodem 051000 - podleganie składkom społecznym oraz dobrowolna składka chorobowa. Przedsiębiorca pełni również funkcję Prezesa Spółki z o.o., w której posiada całość udziałów - 100%. Spółka zatrudnia pracowników. W Spółce z o.o. Przedsiębiorca nie posiada żadnego zatrudnienia. Funkcję Prezesa Zarządu pełni nieodpłatnie. Spółka podatek rozlicza ryczałtem od dochodów Spółek tzw.: CIT ESTOŃSKI.

W zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne Przedsiębiorca przyjął następującą zasadę: opłaca jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne tylko z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej - podstawa do ubezpieczenia zdrowotnego to dochód z działalności gospodarczej. Z tytułu bycia jedynym wspólnikiem w Spółce z o.o. nie opłaca składki zdrowotnej.

Pytanie

Czy przyjęta przez Przedsiębiorcę zasada obliczania i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne jest prawidłowa?

Stanowisko Przedsiębiorcy:

W zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i obliczania składek na ubezpieczenia zdrowotne Przedsiębiorca przyjął następującą zasadę: opłaca jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne tylko z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej - podstawa do ubezpieczenia zdrowotnego to dochód z działalności gospodarczej. Z tytułu bycia jedynym wspólnikiem w Spółce z o.o. Przedsiębiorca nie opłaca składki zdrowotnej.

Analiza stanu faktycznego w świetle stanu prawnego:

Na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1} lit. c ustawy z 27 sierpnia 2004 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2561 z późn. zm.) o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców lub przepisów o ubezpieczeniach społecznych lub ubezpieczeniu społecznym rolników.

W myśl z art. 82 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy, w przypadku gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego wymienionych w art. 66 ust. 1 ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie. W przypadku prowadzenia przez przedsiębiorcę kilku działalności składkę zdrowotną należy liczyć odrębnie dla każdej z form opodatkowania, przy czym zgodnie z art. 82 ust. 2a i 2b ww. ustawy obliczając podstawę wymiaru składki zdrowotnej należy zsumować dochód (w przypadku skali podstawowej, podatku liniowego oraz podatku od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej) lub przychód (w przypadku ryczałtu) dla każdej z poszczególnych form podatkowych.

Zgodnie z art. 81 ust. 2za cytowanej ustawy - podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pozostałych osób prowadzących działalność pozarolniczą wymienionych w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, innych niż wskazane w ust. 2, 2e i 2z, osób współpracujących z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą oraz osobami, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z art. 5 pkt 21 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych za osobę prowadzącą działalność pozarolniczą uznaje się osobę, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Stosownie zatem do art. 8 ust. 6 pkt 4 za osobę prowadzącą pozarolnicza działalność uważa się wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej i partnerskiej.

Zgodnie z art. 82 ust. 5 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2022 r. wprowadzonym ustawą z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1265) rodzajami działalności są:

1)

działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;

2)

działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej, będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych;

3)

działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej;

4)

działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowo-akcyjnej przez komplementariusza (obowiązuje od 1 stycznia 2023 r.);

5)

działalność gospodarcza prowadzona w formie prostej spółki akcyjnej przez akcjonariusza wnoszącego do spółki wkład, którego przedmiotem jest świadczenie pracy lub usług;

6)

wykonywanie działalności przez osoby, o których mowa w art. 81 ust. 2za, tj. pozostałych osób prowadzących działalność pozarolniczą wymienionych w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, innych niż wskazane w ust. 2, 2e, i i 2zaa, dla których podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego.

W myśl natomiast art. 82 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli ubezpieczony, o którym mowa w art. 81 ust. 2z, czyli osoba prowadząca działalność pozarolniczą, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, która stosuje opodatkowanie w formie karty podatkowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, której podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku lub 2za (przepis zacytowano wyżej w pkt 5), uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności, z zastrzeżeniem ust. 4.

W przedmiotowej sprawie znaczenie ma brak zastosowania art. 82 ust. 3 ww. ustawy, bowiem przepis ten ma zastosowanie do osób wymienionych w art. 81 ust. 2z lub 2za, natomiast nie dotyczy osób uzyskujących przychody z działalności gospodarczej (art. 81 ust. 2 i art. 81 ust. 2e). Tak więc, obowiązek opłacania wielokrotnej składki na ubezpieczenie zdrowotne od różnych rodzajów działalności występuje wyłącznie w przypadku osób, które nie prowadzą jednoosobowej działalności gospodarczej, a są jedynie wspólnikami w spółkach, o których mowa w art. 82 ust. 5, o ile przychody z tytułu uczestnictwa w tych spółkach nie są opodatkowane jako przychody z działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wniosku wynika, że Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zgłoszoną do CEIDG, rozliczając podatek na zasadach ogólnych - według skali podatkowej. Z działalności gospodarczej zgłosił się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z kodem 051000. Przedsiębiorca pełni również funkcje Prezesa Spółki z o.o. w której posiada całość udziałów - 100%. Spółka zatrudnia

pracowników. W Spółce z o.o. nie posiada żadnego zatrudnienia. Funkcję Prezesa Zarządu pełni nieodpłatnie. Spółka podatek rozlicza ryczałtem od dochodów Spółek tzw.: CIT ESTOŃSKI. Wątpliwości Przedsiębiorcy dotyczą składki zdrowotnej, tj. opłaca jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne tylko z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej - podstawa do ubezpieczenia zdrowotnego to dochód z działalności gospodarczej. Z tytułu bycia jedynym wspólnikiem w Spółce z o.o. nie opłaca składki zdrowotnej.

Zakład stanowiska Przedsiębiorcy nie podziela, bowiem przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą i dodatkowo prowadzący pozarolniczą działalność tj. jednoosobowy wspólnik spółki z ograniczona odpowiedzialnością, z której przychody nie są przychodami z działalności gospodarczej - ryczałt od dochodów Spółek tzw. CIT Estoński, dodatkowo oblicza odrębną składkę od podstawy wymiaru stanowiącej kwotę 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale roku poprzedniego.

Zatem, w sytuacji przedstawionej przez Przedsiębiorcę, zobowiązany on będzie do opłacenia dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne: jednej składki z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz drugiej składki z tytułu działalności pozarolniczej prowadzonej w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Stanowisko Zakładu

Mając powyższe na uwadze, przedstawiony we wniosku złożonym w dniu 27 lipca 2023 r. przez Przedsiębiorcę opis stanu faktycznego, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy Zakład uznał stanowisko za nieprawidłowe w przedmiocie zasad obliczenia składki zdrowotnej w sytuacji prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz bycia jednoosobowym wspólnikiem spółki z ograniczona odpowiedzialnością.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl