WPI/200000/43/77/2019

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lutego 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/77/2019

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 18 stycznia 2019 r. przez spółkę: (...) w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umów o świadczenie usług zawartych z przedsiębiorcami w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2019 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców złożony przez przedsiębiorcę (...).

Wnioskodawca poinformował, że ma zamiar podjąć współpracę z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, korzystającymi ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie art. 18 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tzw. "Ulga na start"). Przedmiot umowy o współpracę zawierany z tymi podmiotami będzie taki sam jak przedmiot prowadzonej przez te osoby działalności gospodarczej. Przychody osiągane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą z tytułu umów o współpracy zawieranych z Wnioskodawcą, będą opodatkowane jako przychód z działalności gospodarczej. Wnioskodawca zauważył również, że na gruncie przepisu art. 8 ust. 6a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych "za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność nie uważa się w rozumieniu niniejszej ustawy osoby fizycznej, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców".

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się z zapytaniem czy powinna opłacać składki na ubezpieczenie społeczne osób, z którymi podejmie współpracę w przypadku, gdy nawiąże współpracę z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, korzystającymi ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie art. 18 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, w podobny sposób, jak czyni to przy umowach zawieranych z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej?

Wnioskodawca jest zdania, że nie musi opłacać składek za osoby prowadzące działalność gospodarczą, korzystające ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie art. 18 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Spółka oparła swoje stanowisko na:

1)

Artykule z 27 sierpnia 2018 r., znajdującym się na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakładce aktualności, o następującej treści "Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że umowa agencyjna, umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, może być uznana co do zasady jako wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem że: jej przedmiot jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności, osiągane przychody są opodatkowane jako przychód z działalności gospodarczej. W takim przypadku umowy cywilnoprawne zawarte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie stanowią odrębnego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start, o ile spełnione są ww. warunki";

2)

Artykule z 27 sierpnia 2018 r., znajdującym się na oficjalnej stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakładce aktualności, o następującej treści "w związku z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi zawierania umów z przedsiębiorcami korzystającymi z tzw. ulgi na start, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wyjaśniają, że zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start. Zgodnie z Prawem przedsiębiorców, w okresie korzystania z ulgi na start przedsiębiorcy nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dotyczy to świadczenia usług i realizowania zleceń w ramach tej działalności. W czasie korzystania z ulgi na start zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności ma charakter dobrowolny i następuje na wniosek przedsiębiorcy. Szczegółowe informacje na temat zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym są dostępne na stronie internetowej ZUS".

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Stosownie do art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza jednocześnie, że ocena stanowiska przedsiębiorcy dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zawarty w treści wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji. Rozpoznając wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego ani dowodowego, a przyjmuje jako prawdziwe informacje przekazane przez Wnioskodawcę, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Z treści wniosku z 18 stycznia 2019 r. wynika, że Wnioskodawca powziął wątpliwość w zakresie obowiązku opłacania składek w związku z podjęciem współpracy z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, korzystającymi ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie art. 18 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i opłacania składek na te ubezpieczenia zostały uregulowane za pośrednictwem przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 11 ust. 2 i art. 12 ust. 1 tejże ustawy, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, a dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.

Należy przy tym zauważyć, że obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia (o świadczenie usług) nie powstanie jeżeli umowa zlecenia nie stanowi odrębnego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Powyższe ma miejsce w sytuacji gdy umowa zlecenia została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i są spełnione następujące warunki:

- przedmiot umowy jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej,

- przychód z tytułu umowy zlecenia jest opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej.

W takiej sytuacji bez znaczenia pozostanie fakt, że osoba prowadzące działalność gospodarczą korzysta z uprawnienia wynikającego z art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, bowiem o traktowaniu tej osoby jako wykonującej działalność gospodarczą przesądza brzmienie powołanego przepisu. Jak stanowi art. 18 ust. 1 ww. ustawy - przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Przepis ten odnosi się do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, a zatem dotyczy świadczenia usług i realizacji zleceń w ramach tej działalności.

Z treści wniosku z 18 stycznia 2019 r. wynika, że Wnioskodawca ma zamiar podjąć współpracę z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, korzystającymi ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie art. 18 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Przedmiot umowy o współpracę zawierany z tymi podmiotami będzie taki sam jak przedmiot prowadzonej przez te osoby działalności gospodarczej, a osiągane z tytułu umów przychody będą opodatkowane jako przychody z działalności gospodarczej. W konsekwencji, w sytuacji gdy umowa o świadczenie usług zostanie zawarta z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, przedmiot umowy będzie taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności a uzyskany przychód będzie opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej, wówczas osoba taka z tytułu umowy zlecenia (o świadczenie usług) nie będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo ani dobrowolnie. Brak obowiązku ubezpieczeń społecznych z tej umowy będzie natomiast skutkował brakiem obowiązku opłacania składek na te ubezpieczenia przez płatnika składek (Zleceniodawcę).

Wobec powyższego, mając na uwadze przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące przepisy prawa, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umów o świadczenie usług zawartych z przedsiębiorcami w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej uznać należy za prawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl