WPI/200000/43/755/2016 - Podleganie obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z tytułu umów licencyjnych na korzystanie z utworów (programów sportowo-treningowych) stanowiących przedmiot praw autorskich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lipca 2016 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/755/2016 Podleganie obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z tytułu umów licencyjnych na korzystanie z utworów (programów sportowo-treningowych) stanowiących przedmiot praw autorskich.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 963) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 5 lipca 2016 r. przez (...) w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu umów licencyjnych na korzystanie z utworów stanowiących przedmiot praw autorskich w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lipca 2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej co do zakresu podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Wnioskodawca poinformował, że zamierza zawierać z osobami, z którymi pozostaje w stosunku zlecenia, samoistne umowy o korzystanie z wytworzonych przez nich utworów w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Utwory, które mają być przedmiotem ww. umów, nie będą pozostawały w związku z istniejącym, odrębnym stosunkiem zlecenia. W szczególności wytworzenie utworu nie będzie następowało w ramach zawartej umowy zlecenia. Licencjodawcy nie będą również pracownikami Wnioskodawcy.

Na podstawie umów o korzystanie z utworu (umów licencyjnych), licencjodawcy upoważnialiby Wnioskodawcę do korzystania z opracowanych przez nich autorskich programów sportowo-treningowych. Tworzenie ww. programów nie będzie przedmiotem zawartych umów zlecenia. Programy sportowo-treningowe będą stanowiły przedmiot praw autorskich, o których mowa w ustawie o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Umowy licencyjne będą zastrzegać, że licencjodawca udzieli Wnioskodawcy zezwolenia na korzystanie z utworu, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, w zakresie przeprowadzania szkoleń lub treningów opartych na podstawie opracowanego utworu. Umowa licencyjna będzie wskazywała pola eksploatacji, co do których Wnioskodawca będzie uprawniony do korzystania z utworu. Licencja zostanie udzielona na czas określony lub nieokreślony.

Na podstawie zawartej umowy licencyjnej, z tytułu udzielenia licencji, Wnioskodawca będzie wypłacał licencjodawcy wynagrodzenie licencyjne za każdą godzinę szkoleniową lub treningową przeprowadzoną przez Wnioskodawcę na podstawie planu autorskiego opracowanego przez licencjodawcę. Wynagrodzenie z tytułu korzystania z utworu będzie przysługiwało licencjodawcy bez względu na to, jaka osoba świadcząca pracę dla Wnioskodawcy będzie przeprowadzała zajęcia na podstawie licencjonowanego planu. Zajęcia sportowo-treningowe będą przeprowadzane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania danych zajęć, z którymi Wnioskodawca będzie zawierał umowy zlecenia na przeprowadzenie zajęć sportowo treningowych, na podstawie licencjonowanych planów.

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy w przedstawionym powyżej zdarzeniu przyszłym, licencjodawcy, w zakresie zawartych umów o korzystanie z utworu, będą podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i w konsekwencji, czy wynagrodzenie z tytułu umowy licencyjnej będzie stanowiło podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zdaniem Wnioskodawcy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym licencjodawcy, w: zakresie zawartych umów licencyjnych, nie będą podlegać ubezpieczeniom społecznym, a wynagrodzenie otrzymywane przez nich z tego tytułu nie będzie stanowiło podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Wnioskodawca uzasadnia swoje stanowisko wskazując, że obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne spoczywa na płatniku składek i dotyczy osób, które podlegają tym ubezpieczeniom z uwagi na posiadanie odpowiedniego tytułu do tych ubezpieczeń. Katalog takich osób określa art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wśród tytułów podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, wymienionych w ww. przepisie brak jest umowy o korzystanie z utworu (umowy licencyjnej).

Zgodnie z obowiązującym brzmieniem przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, umowa licencyjna, na podstawie której licencjodawca upoważnia licencjobiorcę do korzystania ze stworzonego przez siebie utworu, nie stanowi samodzielnego tytułu do ubezpieczeń społecznych. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym umowa o korzystanie z utworu będzie umową odrębną i samoistną, niepozostającą w związku z innymi stosunkami prawnymi łączącymi Wnioskodawcę z licencjodawcą. Ponieważ wytworzony i przekazany do korzystania na podstawie umowy licencyjnej program sportowo-treningowy, będący utworem w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych, nie będzie przedmiotem innych umów (zlecenia, o dzieło), wynagrodzenie otrzymywane przez licencjobiorcę będzie wynagrodzeniem z tytułu praw majątkowych w rozumieniu art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W szczególności wynagrodzenie to nie będzie przychodem ze stosunku pracy, jak również nie będzie przychodem z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wnioskodawca wskazał, że jego stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w wydanej w dniu 19 lutego 2015 r. interpretacji indywidualnej ZUS Oddział w Gdańsku (znak: DI/100000/43/1517/2014), w której Zakład stwierdził, że "umowa licencyjna sama w sobie, tak jak i umowa o dzieło nie stanowi, w świetle przywołanego wyżej art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tytułu do ubezpieczeń społecznych. Zatem za osoby, które zawarły tego typu umowy z przedsiębiorcą nie będzie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, o ile osoby te nie będą pozostawały z przedsiębiorcą w stosunku pracy". W powyższym opisie zdarzenia przyszłego licencjodawcy nie będą pozostawać z Wnioskodawcą w stosunku pracy. Dlatego też zdaniem Wnioskodawcy licencjodawcy, w zakresie zawartych umów licencyjnych, nie będą podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, a otrzymywane wynagrodzenie licencyjne nie będzie podlegało oskładkowaniu ZUS.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zaznacza jednocześnie, że w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu zdarzenia przyszłego.

Tym samym Oddział podkreśla, że w trybie interpretacji nie dokonuje kwalifikacji prawnej umów, które Wnioskodawca zamierza zawrzeć, w tym również oceny, czy programy sportowo-treningowe będą stanowiły przedmiot praw autorskich, o których mowa w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 666), oraz czy korzystanie z tych programów będzie możliwe na podstawie zawartej umowy o korzystanie z utworu (licencyjnej), czy innych umów cywilnoprawnych. Wydając niniejszą decyzję, Oddział oparł się na informacji przedstawionej przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego, w którym wskazał, iż będzie zawierał umowy licencyjne na prawo do korzystania z programów sportowo-treningowych stanowiących przedmiot praw autorskich, o których mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oddział przyjął zatem, że Wnioskodawca nie ma wątpliwości co do prawidłowości kwalifikacji wybranej umowy ze względu na jej charakter i przedmiot.

Ponadto Oddział wskazuje, iż w myśl powołanego powyżej art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wydaje interpretacje indywidualne wyłącznie w ściśle zakreślonym katalogu spraw. Kwestia kwalifikacji określonego świadczenia jako przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz wskazania źródła takiego przychodu nie mieści się w ustawowym zakresie, gdyż w myśl przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) sprawy te należą do wyłącznej kompetencji organów podatkowych. Powyższe ograniczenie w tematyce, w której Organ jest zobowiązany wypowiedzieć się za pośrednictwem pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, uniemożliwia potwierdzenie w tym trybie przez Zakład przedstawionych przez Wnioskodawcę w treści wniosku informacji dotyczących prawa podatkowego. Biorąc jednakże pod uwagę wskazanie zawarte w zapytaniu Wnioskodawcy, Zakład przyjął, iż wątpliwość Spółki dotyczy jej obowiązków w: sferze ubezpieczeń społecznych, a przedstawione zagadnienia stanowią uzasadnienie stanowiska zaprezentowanego przez Wnioskodawcę.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i opłacania składek na te ubezpieczenia reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wskazana powyżej ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera w art. 6 katalog osób, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a ponadto w art. 11 i 12 wskazuje, które z wymienionych osób podlegają ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu. Należy zauważyć, iż wśród wymienionych w powyższym przepisie tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych brak jest umowy licencyjnej wynikającej z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 666). Powyższe oznacza, że osoba, z którą zostanie zawarta umowa licencyjna, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, bowiem samoistna umowa licencyjna nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych wymienionym w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego w treści wniosku z dnia 29 czerwca 2016 r. wynika, że Spółka zamierza zawrzeć samoistne umowy o korzystanie z utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Licencjodawcy są związani z Wnioskodawcą już istniejącymi umowami zlecenia, jednakże Spółka podkreśliła, że umowy licencyjne będą umowami odrębnymi i samoistnymi, niepozostającymi w związku z innymi stosunkami prawnymi łączącymi Wnioskodawcę z licencjodawcą, wytworzeniu utworu będącego ich przedmiotem nie będzie następowało w ramach umowy zlecenia, a ponadto otrzymywane wynagrodzenie licencyjne będzie wynagrodzeniem z tytułu praw majątkowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w świetle obowiązujących przepisów, samoistne umowy licencyjne nie rodzą obowiązku ubezpieczeń społecznych, a uzyskane z ich tytułu wynagrodzenie nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Uwzględniając powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 5 lipca 2016 r. w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu umów licencyjnych na korzystanie z utworów stanowiących przedmiot praw autorskich w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl