WPI/200000/43/754/2017

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 czerwca 2017 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/754/2017

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j Dz.U. z 2016 r. poz. 1820 ze (m.) w związku żart 83d ustawy a dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. po), 963 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy: (...) S.A. przedstawione we wniosku złożonym w dniu 9 czerwca 2017 r. w sprawie zasad ustalania wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2017 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (...) S.A o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego przedstawił, ze z dniem (...) 2017 r. zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych planowane jest połączenie (...) S.A. ("Spółka Przejmująca") NIP: (...) z Sp. z o.o. ("Spółka Przejmowana") NIP: (...). W wyniku połączenia "Spółka Przejmująca" będzie pracodawcą dla pracowników "Spółki Przejmowanej" w myśl art. 231 Kodeksu Pracy, natomiast "Spółka Przejmowana" przestanie istnieć jako podmiot prawny.

Obecnie wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obejmujące okres rozliczeniowy Dz. U.94.2017-31.03.2018 wynosi odpowiednio:

(...) S.A." 1.2%, (...) Sp. Z o.o. 1.6%.

Czy "Spółka Przejmująca" zachowa prawo stosowania ustalonej dla niej wysokości stopy procentowej składki wypadkowej?

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Zgodnie z wymogami art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie gospodarczej stanowisko spółki jest następujące: dla wszystkich pracowników należy zastosować składkę wypadkowa właściwą dla spółki przejmującej (1.2%). aż do momentu uzyskania zawiadomienia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianie wysokości składki na kolejny rok.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaka zobowiązany jest stosować płatnik składek ustala się na okres roku składkowego obejmującego okres od 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca następnego roku, Wysokość tej stopy jest ustalona na zasadach określonych w ww. ustawie dla wszystkich podmiotów posiadających statut płatnika na ubezpieczenie wypadkowe w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z przepisami dla "Spółki Przejmującej" stopa procentowa została ustalona na okres roku składkowego i nie ulega zmianie w tym okresie, a "Spółka Przejmowana" z dniem (...) 2017 r. przestaje istnieć.

Mając na uwadze treść wniosku oraz. obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następu je:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczeniu przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu uzasadnienie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto stosownie do art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydoje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

W myśl przepisów ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U z 2015 r. poz. 1242 ze zm.) wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jaką zobowiązany jest stosować płatnik składek ustało się na okres roku składkowego obejmującego okres od dnia 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca następnego roku. Wysokość tej stopy jest ustalana na zasadach określonych powołaną ustawą dla wszystkich podmiotów posiadających status płatnika składek w rozumieniu ustawy z. dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wysokość stopy procentowej składek na ubezpieczenia określa art. 22 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, natomiast zasady różnicowania stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe określają przepisy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych nie zawiera przepisów szczególnych dopuszczających możliwość sukcesji wysokości stopy procentowej składki pomiędzy płatnikami składek w przypadkach przejęcia innego płatnika. Zgodnie z norma zawartą w art. 27 cytowanej wyżej ustawy, raz ustaloną stopę składki płatnik zobowiązany jest stosować w całym roku składkowym, bez względu na zmianę w trakcie roku składkowego rodzaju działalności płatnika czy liczby zgłaszanych osób do ubezpieczenia wypadkowego albo zmiany w strukturze organizacyjnej płatnika, tym samym, jakakolwiek zmiana odnosząca się do rodzaju działalności płatnika czy liczby zgłaszanych przez niego ubezpieczonych, mająca miejsce w trakcie roku składkowego nie skutkuje koniecznością ponownego wyliczenia od daty tej zmiany już raz ustalonej wysokości stopy procentowej składki.

W myśl art. 28 ust. 2 w związku z art. 33 ust. 1 powołanej ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - stopa procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatniku składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, któremu Zakład nie ustalił kategorii ryzyka z uwagi na brak obowiązku przekazywania informacji ZUS IWA. przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, wynosi tyle. co stopa procentowa określona dla grupy działalności, do której należy. Zgodnie z art. 28 ust. 1 cytowanej ustawy, jeżeli płatnik składek zgłaszany jest w Zakładzie w okresie od dnia 1 stycznia danego roku do dnia 31 marca następnego roku, liczbę ubezpieczonych ustala się w oparciu o liczbę ubezpieczonych podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia wypadkowego w miesiącu kalendarzowym, od którego płatnik składek został zgłoszony w Zakładzie Płatnik składek zgłoszony w Zakładzie w okresie od 1 stycznia danego roku do 31 marca następnego roku należy do grupy działalności ustalonej dla jego rodzaju działalności według ujętego w rejestrze w dniu (...) od którego płatnik składek jest zgłoszony w Zakładzie.

Grupy działalności oraz przypisaną im wysokość stopy procentowej składki określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pomocy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (t.j. 2016 r. poz. 1005 ze zm.) przepisy ustawy stanowią, że stopa procentowa składki jest ustalana płatnikowi składek. Ww. ustawa nie zawiera przepisów szczególnych, które regulowałyby kwestię możliwości sukcesji uprawnienia do posługiwania się określona wartością stopy procentowej składki, jaka obowiązywała innego płatnika.

Należy wice uznać, iż w przypadku przejęcia w całości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez spółkę akcyjną, sukcesją uniwersalną praw i obowiązków przysługujących lub ciążących na podmiocie przejmowanym t podmiocie przejmującym nie może być objęty obowiązek stosowania danej wysokości stopy procentowej składki ustalonej indywidualnie dla poszczególnych (płatników), bowiem ryzyko ubezpieczeniowe w zakresie zaistnienia wypadku u podmiotu przejmującego będzie inne niż u dotychczasowego przedsiębiorstwa przejmowanego, dlatego spółka przejmująca zobowiązana jest do odrębnego ustalenia obowiązującej ją stopy procentowej na zasadach ogólnych w granicach określonych w ustawie.

Ponadto, obowiązek posługiwania się w danym roku składkowym określoną wysokością stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przez danego płatnika składek nie może być postrzegany jako zobowiązanie czy uprawnienie, które przechodziłoby na następcę prawnego, ponieważ obowiązek posługiwania sic określoną wysokością stopy procentowej składki, ustaloną na zasadach wskazanych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wynika wprost z przepisów tej ustawy. Płatnik spełniający określone ustawą warunki jest zobowiązany do stosowania danej wysokości stopy procentowej składki. Zobowiązanie to wygasa wraz z ustaniem pełnienia funkcji płatnika albo z zakończeniem danego roku składkowego. Od nowego roku składkowego obowiązująca płatnika stopa procentowa jest ustalona na nowo.

Należy zauważyć, że Wnioskodawca jako płatnik składek opłaca składki na ubezpieczenie wypadkowe od ustalonej na dany rok składkowy stopy procentowej składki, a więc również w momencie przejęcia będzie posiadał ustaloną, obowiązująca go stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe W świetle obowiązujących przepisów brak jest przesłanek potwierdzających tezę. ze fakt zwiększenia liczby ubezpieczonych wskutek przejęcia w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy nowych pracowników, zatrudnionych uprzednio w Spółce przejmowanej, spowoduje od dnia przejęcia, zmianę dla istniejącego już płatnika obowiązującej go stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe składek w danych roku składkowym.

W konsekwencji powyższego należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że w okresie od 01, 04.2017 r. do 31 marca 2018 r., Wnioskodawcę obowiązuje ustalona stopa procentowa na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1.2%.

Biorąc pod uwagę zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące przepisy prawa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 9 czerwca 2017 r. w sprawie zasad ustalania wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiącu od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl