WPI/200000/43/742/2019 - Możliwość niepodlegania ubezpieczeniem społecznym przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 września 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/742/2019 Możliwość niepodlegania ubezpieczeniem społecznym przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Na podstawie art 14 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r poz. 1297) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 300 ze im.). Zakład ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawiane we wniosku złożonym w 30 lipcu 2019 r. uzupełnionym w dniu 13 sierpnia 2019 r. przez przedsiębiorcę: (...) uznaje za:

1.

nieprawidłowe w przedmiocie niepodlegania ubezpieczeniem społecznym przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej,

2.

nieprawidłowe w przedmiocie prawa co opłacania składek na ubezpieczenia społeczne; tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty me niższe) jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2019 i do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualne) przepisów złożony przez przedsiębiorcę: (...).

Powyższy wniosek został przez Wnioskodawczynię uzupełniony pismem z dnia 12 sierpnia 2019 r. doręczonym w dniu 13 sierpnia 2019 r.

Zaistniały stan faktyczny, którego dotyczy wniosek:

W dniu (...)2029 r. Wnioskodawczym założyła swoją pierwszą działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje działalność dentystyczną (nr PKO 86 23 2) 1 dniem (...)2019 r. zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych uraz ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 05 10 00 / pominięciem ulg dla nowych firm ze względu na wykonywanie pracy dla byłego pracodawcy, u którego była zatrudniona na podstawę umowy o pracę w ramach stażu specjalistycznego

Specjalizacja odbywała się w trybie rezydent kim, po wcześniejszym podpisaniu umowy na jej odbywanie z Ministerstwem Zdrowia. Etat był opłacany w całości przez Ministerstwo Zdrowia Wymagane umiejętności praktyczne z zakres wiedzy teoretycznej, które należało opracować podczas stażu specjalistycznego są ściśle określone w programie specjalizacji należały Ho nich:

* przeprowadzenie badania podmiotowego i przedmiotowego pacjenta.

* wykonanie i właściwa interpretacja badań dodatkowych (analiza modeli, ortopantomagramów, analiza cefalometryczna. analiza fotografii wewnątrzustnych i zewnątrzustnych,

* diagnozowanie zaburzeń zębowych i twarzowo-szczękowo-zgryzowych,

* wybór i stosowanie metod profilaktycznych (sterowanie procesem wymiany uzębienia, szlifowanie guzków zębów mlecznych, zalecenie mioterapii).

* planowanie leczenia zaburzeń zębowych i szkieletowych,

* projektowanie aparatów ortodontycznych: Ortopedycznych (zaprojektowanie aparatów zdejmowanych, opracowanie płaszczyzn w aparatach, ustalenie zgryzu konstrukcyjnego),

* leczenie nieprawidłowości zębowych stłuczenia, rotacje (leczenie aparatami zdejmowanym i stałymi).

* leczenie czynnościowych i szkieletowych wad narządu żucia: tyłozgryz, przodozgryz-zgryz otwarty, zgryz głęboki, zgryz krzyżowy, Zgryz przewieszony, boczne przemieszczenie żuchwy (łączenie aparatami zdejmowanymi 1 stałymi).

Wszystkie procedury byty wykonywane pod nadzorem i na zlecenie kierownika specjalizacji Konsultacje ortodontyczne prowadził specjalista z dziedziny ortodoncji, a jako lekarz rezydent Wnioskodawczym uczestniczyła w nich jako asysta. Plan leczenia potrzebował akceptacji kierownika specjalizacji, podobnie jak każde planowane podczas wizyt kontrolnych postępowanie lecznicze.

Ponadto, odbywanie specjalizacji wiązało się z zaliczeniem staży kierunkowych z pozostałych dziedzin stomatologicznych oraz lekarskich, do których należały

* chirurgia stomatologiczna,

* chirurgia szczękowo-twarzowa,

* stomatologia dziecięca.

* stomatologia zachowawcza z ortodoncją

* periodontologia,

* protetyka stomatologiczna

* chirurgia plastyczna,

* staż w ortodontycznej poradni rozszczepowej,

* radiologia stomatologiczna,

* foniatria i logopedia,

* dermatologia.

* pediatria.

Zakres obowiązków dzięki temu wzrósł o:

* leczenie zębów mlecznych, stałych.

* zabiegi profilaktyczne u pacjentów w wieku rozwojowym, usuwanie złogów na rębnych.

* ekstrakcje zębów.

* asystowanie przy obiegach: zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej (pacjenci po urazach w obrębie twarzoczaszki z chorobą nowotworową, pacjenci ortognatyczni), chirurgii plastycznej (pacjenci z wrodzonymi wadami w obrębie twarzoczaszki).

* wykonywanie protez częściowych i całkowitych u pacjentów dorosłych

* wykonywanie zdjęć radiologicznych,

* uczestniczenie w badaniach słuchu i mowy. ocena zaburzeń mowy i artykulacji

W ramach utworzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni będzie świadczyć usługi ortodentyczne między innymi dla gabinetu, w którym odbywała szkolenie specjalistyczne.

Zakres obowiązków obejmuje nadal przeprowadzanie badania pacjenta, interpretację poszczególnych badań diagnostyczny) diagnozowanie wad zębowych i szczękowo twarzowych, projektowanie aparatów leczenie aparatami zdejmowanymi stałymi Zostaje pomniejszony o leczenie zachowawcze zębów mlecznych stałych, zabiegi chirurgiczne (ekstrakcie), zabiegi profilaktyczne w tym usuwanie złogów nazębnych), wykonywanie protez o pacjentów dorosłych, wykonywanie zdjęć radiologicznych, asystowanie przy zabiegach Chirurgicznych, udział w badaniu foniatrycznym czy logopedycznym Zostaje natomiast rozszerzony o:

* Samodzielne przeprowadzanie konsultacji ortodontycznych.

* samodzielne planowanie leczenia ortodontycznego po wykonaniu wszystkich niezbędnych dodatkowych badan.

* współpracuje z lekarzami posiadającymi inne specjalności lekarskie, kierowanie na konsultacje specjalistyczne laryngologiczne, alergologiczne, logopedyczne, chirurgiczne, protetyczne.

* współpracę z lekarzem zajmującym się dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych i prowadzenie leczenia ortodontycznego u tych pacjentów,

* sprowadzenie zatrzymanych zębów do luku zębowego,

* przeprowadzanie analizy cefalometrycznej za (pomocą programu komputerowego FACD

* wprowadzanie miniiplantów ortodontycznych w obrębie wyrostka zębodołowego szczęki i części zębodołowej żuchwy oraz w podniebienie.

* przygotowanie do leczenia protetycznego pacjentów w wieku rozwojowym, wykonywanie protez zębowych u pacjentów z uzębieniem mlecznym.

* planowanie aparatów artodontycznych opartych na miniimplantach, współpraca z technikiem dentystycznym zajmującym się rozwiązaniami na miniiplantach

* leczenie pacjentów ortognatycznych, współpraca z chirurgiem szczękowo twarzowym planowanie przebiegu zabiegów ortodentycznym.

* obsługa skanera wewnątrzustnego. opracowanie cyfrowych modeli diagnostycznych.

* prowadzenie leczenia w systemie CAT (clear allgner technology).

* kontakt z przedstawicielami handlowych firm z zaopatrzeniem ortodontycznym, uzupełnianie asortymentu artodontycznego (materiały i narzędzia),

* przechowywanie dokumentacji medycznej

W związku z powyższym Wnioskodawczyni wnosi o wydanie interpretacji w dwóch sprawach:

1.

czy ma prawo do skorzystania z ulg związanych z założeniem działalności, tj. ulgi na start", a następnie dwuletnich preferencyjnych składek ZUS?

2.

Czy w mysi art. 8 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U 2018 poz. 6-16) ma prawo do skorygowania pierwszego zgłoszenia ZUS ZUA z kodem 05 10 00 na zgłoszenie ZUS ZZA/ZUS ZUA z kodom odpowiednim dla wybranej ulgi?

Pismem z dnia 5 sierpnia 2019 r. Oddział wezwał Wnioskodawczyni o uzupełnienie złożonego wniosku poprze? przedstawienie własnego stanowiska w sprawie.

W odpowiedzi na wezwanie Oddziału pismem z dnia 12 sierpnia 2019 i., doręczonym w dniu 13 sierpnia 2019 r. Wnioskodawczym przedstawiła własne stanowisko w sprawie:

Z uwagi na znaczne różnice pomiędzy pełnionymi obowiązkomi w trakcie szkolenia specjalizacyjnego a wykonywanymi obecne czynnościami w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawczyni uważa, że ma prawa do skorzystania z ulg związanych z założeniem działalności na start , a następnie dwuletnich preferencyjnych składek ZUS

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje-

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwe; państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne., w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne wyłącznie w zakresie obaw ą z ku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zwraca uwagę, że wydając interpretację organ me ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę Pełną wiedzę o stanie faktycznym czerpie wyłącznie z wniosku Wnioskodawcy me posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku tego postępowania organ me pełni rαli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskania informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i chronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez mego danego przepisu.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania prawidłowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 ww. ustawy. osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dyspozycja art. 13 pkt 4 ustawy wskazuje, iż osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rumowym i wypadkowemu od dnu rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności z wyjątkiem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 i. Prawo przedsiębiorców. Natomiast, zgodnie z art. 36aa ust ustawy o systemie ubezpieczeń sprzecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek.

W myśl art. 18 ust. 1 Prawo przedsiębiorców- Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wychodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej".

Przedsiębiorca może zrezygnować z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, przez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, na co wskazuje art. 18 ust. 2 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej od dnia (...)2019 i zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 05 10 00 z pominięciem ulg dla nowych Firm ze względu na wykonywaniu pracy ula byłego pracodawcy, u którego była zatrudniona na podstawie urnowy o pracę w ramach stażu Specjalistycznego tym samym w mysi art. 18 ust. 2 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Wnioskodawczym zrezygnowała z uprawnienia niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej, tzw. "ulgi na start".

W konsekwencji, uznać należy za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawczym w przedmiocie niepodlegania ubezpieczeniom społecznym ubezpieczeniom społecznym przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnu podjęcia działalności gospodarczej, tzw. ulgi na start".

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 74 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, i opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:

- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywana działalności gospodarczo) prowadziły pozarolniczą działalność,

- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lun spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalność gospodarczej.

Powyższe oznacza, iż składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą opłacać osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadźmy działalność pozarolniczą czyli: pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalność twórczą luń artystyczną, działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostawanie wspólnikiem jednoosobowej spółki z o o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, a także prowadzenie publicznej lub niepublicznej szkoły, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu, na podstawie przepisów n systemie oświaty.

Ponadto z treści art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, iż aby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej miała prawo do opłacano składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, niezbędne jest aby nie wykonywała tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim oku kalendarzowym Powyższe oznacza, iż zakres wykonywanych czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy na rzecz którego będzie wykonywane działalność nie może pokrywać srę z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy.

Z opisu stanu lak tycznego przedstawionego we wniosku nie wynika, ze czynności były odmienne Wnioskodawczym sama potwierdza, że (...) dniem (...) 2019 r. zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczeniu zdrowotnego z kodem 05 10 00) z pominięciem ulg dla nowych firmie względu no wykonywanie procy dla byłego pracodawcy, a którego było zatrudniono na podstawie umowy o procę w ramach stażu specjalistycznego." Natomiast w uzupełnieniu złożonego wniosku o własne stanowisko wskazuje, ze są znaczne różnice pomiędzy pełnionymi obowiązkami w trakcie szkolenia specjalistycznego, a wykonywanymi obecnie czynnościami w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej Warunkiem opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, niezbędne jest aby nie wykonywała tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym Powyższy warunek w przypadku Wnioskodawczym me został spełniony

Uwzględniając zatem, stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stwierdza, że stanowisko wyrażono przez Wnioskodawczynię we wniosku złożonym w dniu 30 lipca 2019 uzupełnionym w dniu 13 sierpnia 2019 r. - w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę uznać należy za nieprawidłowe

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust, 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia,

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem Jednostki organizacyjnej ZUS. która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl