WPI/200000/43/737/2019

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 sierpnia 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/737/2019

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. 7 2018 r. poz. 650 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 300 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawiane we wniosku złożonym w dniu 29 lipca 2019 r., przez Przedsiębiorcę (...) w sprawie możliwości ustalenia najniżej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2019 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Przedsiębiorcy (...) o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawczym wskazała, iż z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej od dnia 13 marca 2017 r. obowiązkowo podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wnioskodawczym jako osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej od dnia 13 marca 2017 r. opłacała preferencyjne składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, obliczane od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne (kod ubezpieczenia 05 70 00), które opłacała do 31 października 2017 r. Od 1 listopada 2017 r. oprócz ww. obowiązkowych składek Wnioskodawczyni opłacała również składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (kod ubezpieczenia 05 70 00). Wnioskodawczym w dniu 19 kwietnia 2018 r. urodziła dziecko t po urodzeniu dziecka, w szczególności z obawy na utratę kontrahentów nie zawiesiła prowadzenia działalności gospodarczej, W związku z powyższym, od dnia 19 kwietnia 2018 r. dα dnia 17 kwietnia 2019 r., z uwagi na korzystanie z zasiłku macierzyńskiego opłacana była jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne (kod ubezpieczenia 05 70 00). Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego z dniem 18 kwietnia 2019 r., z zachowaniem 7 dniowego terminu, w dniu 24 kwietnia 2019 r. Wnioskodawczym została wyrejestrowana z ubezpieczeń zdrowotnych z kodem 05 70 00 (składki na zasadach preferencyjnych) i z uwagi na możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne wyliczonych na podstawie przychodu osiągniętego w roku poprzednim (2018) zostałam zarejestrowana do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeń zdrowotnych z kodem 05 90 00 (ZUS od przychodów).

Wnioskodawczym nadmieniła, ze przychody z prowadzone) działalności gospodarczej w poprzednim roku (2018) nie były niższe niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w tym roku i nie przekroczyły kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonej na ten sam rok, gdyż wyniosły

Nadto, Wnioskodawczym poinformowała, ze spełnia wszystkie dodatkowe warunki:

* prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),

* w roku 2018 prowadziła działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni,

* nie spełnia warunków do opłacania preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia),

* w roku 2018 podatek dochodowy me opłacała w formie karty podatkowej, korzystając jednocześnie ze zwolnienia z VAT,

* w ramach działalności gospodarczej nie wykonywała pracy na rzecz byłego bądź obecnego pracodawcy.

* nie podlegała ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (czyli jako twórca i artysta, wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej, jednoosobowej spółki z o.o., prowadzący działalność w zakresie wolnego zawodu czy tez prowadzący szkoły lub inne placówki oświatowe!

Wobec przedstawionego powyżej stanu faktycznego Wnioskodawczym powzięła wątpliwość czy po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego od 18 kwietnia 2019 r. posiada uprawnienie do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne obliczonych od przychodu za rok 20187

W ocenie Wnioskodawczym, po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej od dnia 18 kwietnia 2019 r. obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnego, toteż z dniem 18 kwietnia 2019 r. zobowiązana była dokonać zarejestrowania do ubezpieczeń społecznych, co zostało dokonane w dniu 24 kwietnia 2019 r. (w załączeniu wydruki z programu płatnik ZUS ZUA i ZUS ZWUA wraz z potwierdzeniem wysłania). Ponieważ Wnioskodawczym spełniła wszystkie warunki do opłacania składek ZUS od przychodu za rok 2018 zgłoszenie do ubezpieczeń dokonano z kodem 05 90 00.

Jednocześnie Wnioskodawczym nadmieniła, ze zgodnie z art. 9 ust. 1c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą me podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko w przypadku, gdy spełniają jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo tymi ubezpieczeniami z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości macierzyńskiego W okresie od dnia 19 kwietnia 2018 r. do dnia 17 kwietnia 2019 r., z uwagi na korzystanie z zasiłku macierzyńskiego Wnioskodawczym nie podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i przed dniem 18 kwietnia 2019 r. nie ciążył na mej obowiązek wcześniejszego zarejestrowania się do ubezpieczeń społecznych, a powyższy obowiązek ten powstał po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawczym, dochowany został ustawy terminu, bowiem zgodnie z art. 36 ust. 13 i 14 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych płatnik składek zawiadamia Zakład w terminie / dni od zaistnienia zmian, stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez Zakład o wszelkich zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniach, o których mowa w ust. 10-12. O zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniu, o którym mowa w ust. 10, dotyczących tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania, płatnik składek zawiadamia Zakład poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zawierającego prawidłowe dane. Zatem, od dnia 18 kwietnia 2019 r. Wnioskodawczyni posiada uprawnienie do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne obliczonych od przychodu za rok 2018.

Wnioskodawczymi poinformowała, ze powyższe stanowisko, podczas rozmowy telefonicznej, potwierdził konsultant Centrum Obsługi Telefonicznej (infolinii ZUS) oraz pracownik ZUS za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail, który załącza do wniosku

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu I sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualne) sprawie (interpretacja indywidualna). W myśl ustępu S powołanego powyżej artykułu, udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie, stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w trybie niniejszej decyzji, dokonywana jest wyłącznie pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez Przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie interpretacji. Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nic przeprowadza postępowania dowodowego Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania prawidłowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 18 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 powołanej ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dyspozycja treści art. 13 pkt 4 ustawy wskazuje, iż osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa oraz przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek.

Zgodnie z art. 18 ust. 8 wskazanej ustawy, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób prowadzących działalność pozarolniczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa Jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

Zgodnie z art. 18c ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019 r. - najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1. których roczny przychód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku, uzależniona jest od tego przychodu Natomiast, najniższa podstawa wymiaru składek me może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy i nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku, Ponadto, najniższą podstawę wymiaru składek ustala się na dany rok kalendarzowy po uprzednim ustaleniu przeciętnego miesięcznego przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, według wzoru z art. 18c ust. 4 cytowanej ustawy.

Jednocześnie, w art. 18c ust. 11 ustawy został zawarty katalog negatywnych przesłanek, uniemożliwiających osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą skorzystanie z możliwości zastosowania prawa do ustalenia najniższej podstawy wymiaru.

W konsekwencji przepisy art. 18c ust. 1 nie mają zastosowania do osób, które lub do których:

1)

w poprzednim roku kalendarzowym miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i korzystali ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Oz. U. z 2017 r. pot 1221 i 2491 oraz z 2018 r. po;. 62. 86, 650 i 1499),

2)

spełniają warunki określone w art. 18a,

3)

w poprzednim roku kalendarzowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych.

4)

w poprzednim roku kalendarzowym także prowadziły pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 2-5 tj.:

- działalności twórczej lub artystycznej.

- działalności w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

* nie pozostawał wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

- publicznej lub niepublicznej szkoły, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu, na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tj, Dz. U z 2018 r. poz. 996 z pózn. zm.).

5)

wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywane! pozarolniczej działalności gospodarczej,

6)

ustalały najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe Zgodnie z niniejszym artykułem przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, ii osoba prowadząca pozarolniczą działalność mc nabędzie prawa do zastosowania najniższej podstawy wymiaru składek ustalonej w oparciu o przeciętny miesięczny przychód uzyskany przez ww. osobę w poprzednim roku kalendarzowym, w sytuacji gdy spełni choć jedną z wymienionych powyżej przesłanek

Z treści wniosku złożonego w dniu 29 lipca 2019 r. wynika, ze Wnioskodawczym jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz nie spełniła przesłanek negatywnych zawartych w art. 18c ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wątpliwość Wnioskodawczym sprowadza się do faktu czy po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego posiada uprawnienie do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek uzależnionej od przychodu

W tym miejscu należy wskazać na art. 18c ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie mogła zrezygnować z tego uprawnienia Rezygnacja oznacza, że za miesiąc, w którym osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zrezygnowała z uprawnienia oraz za pozostałe miesiące kalendarzowe do końca danego roku kalendarzowego będzie ustalała najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na zasadach określonych w art. 18 ust. 8 ustawy Za rezygnacją z uprawnienia uważane jest niedokonanie przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą zgłoszenia z kodem właściwym dla osób korzystających z uprawnienia do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego, w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany, zgodnie z art. 36 ust-13 i 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W stanie faktycznym Wnioskodawczyni wskazała, ze od 13.03.2017 r. podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalność gospodarczej i spełniała warunki do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w zadeklarowanej kwocie nie niżej jednak niż 30% najniższego wynagrodzenia w okresie 24 pierwszych miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, W okresie od 1904 2018 r. do 17 04 2019 r. Wnioskodawczyni przebywała na zasiłku macierzyńskim i z tytułu działalności gospodarczej opłacała składkę na ubezpieczenie zdrowotne

W świetle powyższego stanu faktycznego, zgodnie z art, 36 ust. 13 i 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Wnioskodawczyni w terminie 7 dni od zaistnienia zmian, tj. po wyczerpaniu okresu 24 miesięcy uprawniającego opłacanie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w zadeklarowanej kwocie nie niżej jednak niż 30% najniższego wynagrodzenia, w okresie zasiłku macierzyńskiego, powinna dokonać zgłoszenia do stosownych ubezpieczeń z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, w tym przypadku z kodem właściwym dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, dla której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od przychodu. Ze stanu faktycznego wniosku wynika że Wnioskodawczyni me zachowała 7 dniowego terminu na dokonanie zgłoszenia z właściwym kodem ubezpieczenia, zatem stosownie do art. 18c ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych niezachowanie ww. terminu spowodowało rezygnację z uprawnienia do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od najniżej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości ustalonej na podstawie art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Powyższe oznacza, że Wnioskodawczyni zobowiązana jest z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach określonych w art. 18 ust. 8 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy.

Mając powyższe na uwadze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie - uznał za nieprawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w przedmiocie ustalenia prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od najniżej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości ustalonej na podstawie art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców w niniejsza decyzja me jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest więżąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia Od niniejsze/ decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...) Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydala decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl