WPI/200000/43/724/2019

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 sierpnia 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/724/2019

Na podstawie art. 34 ust. 11 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1292) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 300 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 23 lipca 2019 r. przez Przedsiębiorcę (...) w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o świadczenie usług zarządzania zawartej z osobą prowadzącą Jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lipca 2019 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Przedsiębiorcy (...) o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawca wskazał, iż od dnia 1 września 2019 r. firma (...) chce zawrzeć umowę cywilnoprawna kontrakt menedżerski z osobą, która posiada wpis do ewidencji działalności gospodarczej i jest zgłoszona do ZUS z kodem 05 10 xx od roku 2015 - działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych i obecnie nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu, tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. W chwili obecnej podstawą do ubezpieczeń społecznych tej osoby jest umowa o pracę zawarta z firmą Wnioskodawcy, która zostanie rozwiązana na obecnych warunkach z dniem 31 sierpnia 2019 r.

Wnioskodawca powziął wątpliwość czy w przypadku zawarcia kontraktu menedżerskiego z ww. osobą podstawą podlegania ubezpieczeniom w ZUS będzie kontrakt menedżerski. Jeżeli oprócz przychodów z kontraktu osiąga inne przychody z prowadzonej działalności gospodarczej. Czy wystąpi wówczas tzw. zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych tj. prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarnej oraz wykonywanie umowy menedżerskiej jako umowy zlecenia oraz czy będzie miał zastosowanie art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w myśl którego osoba ta będzie objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał wcześniej tj. z działalności gospodarczej?

Wnioskodawca powołując się na art. 6 ust. 1 pkt 2,4-6110 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podpisanie kontraktu na zasadach umowy zlecenia powoduje w ww. przypadku zaistnienie zbiegu tytułów do ubezpieczeń, w związku z czym zasadne wydaje się być założenie, że spółka nie będzie ponosić odpowiedzialności I kosztów za obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorcy. Obowiązek z tego tytułu zaistnieje po stronie zleceniobiorcy z racji prowadzenia przez niego działalności gospodarczej zgłoszonej do ZUS z kodem 05 10 xx w 2015 r., która powstała wcześniej niż kontrakt.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu I sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu, udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie, stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek no ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych Fundusz Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w trybie niniejszej decyzji, dokonywana jest wyłącznie pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez Przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt. iż rozpoznając wniosek o wydanie interpretacji. Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Zagadnienia dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Art. 6 ust. 1 tej ustawy wskazuje katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie Jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy zlecenia albo Innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby prowadzące pozarolniczą działalność.

W tym miejscu należy wskazać, 12 co do zasady umowa o zarządzanie spółką (kontrakt menedżerski) jest w Istocie umową nienazwaną o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. 2018 r. poz. 1025 z późn. zm.) dotyczące zlecenia. W konsekwencji, kontrakt menedżerski stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych wymienionych w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, bowiem umowa kontraktu menadżerskiego jest traktowana Jako odrębny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, co potwierdzone zostało w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 17 czerwca 2015 r. (sygn. akt Ul UZP 2/15).

Jednakże, w celu ustalenia obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu kontraktu menedżerskiego istotne jest sprecyzowanie i ustalenie źródła powstania uzyskiwanych przychodów. Bowiem, zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r, o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 20189 r. poz. 1509 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się na równi z przychodami uzyskiwanymi z tytułu wykonywanych umów zlecenia czy umów o dzieło, przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 (tj. przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub Innych organów stanowiących osób prawnych.) Skoro według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z działalności wykonywanej osobiście nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej, to wykonywanie umowy w zakresie zarzadzania - kontraktu menedżerskiego powoduje powstanie przychodu z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu powołanej ustawy i nie jest wykonywaniem pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że umowa kontraktu menedżerskiego Jest traktowana jako odrębny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, a nie jako umowa wykonywana w ramach działalności gospodarczej.

W rezultacie dla Zleceniobiorcy wykonującego kontrakt menedżerski, który w ramach posiadanego wpisu do CEIDG osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów podatkowych I równocześnie osiąga przychody na podstawie kontraktu menadżerskiego (przychody z działalności wykonywanej osobiście), następuje sytuacja zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych.

W myśl art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4-6 i 10, jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń, z zastrzeżeniem ust. 2c i 7.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoba, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4, jeżeli prowadzi Jednocześnie pozarolniczą działalność, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo Innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz współpracy przy wykonywaniu tych umów, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 18 ust. 8. Może ona dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z tytułu o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4.

Z kolei brzmienie art. 9 ust. 2c ww. ustawy wskazuje, iż osoba, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4, której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od określonej w art. 18 ust. 4 pkt 8a, spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z Innych tytułów podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z innych tytułów. Zasady tej nie stosuje się, jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4, lub z innych tytułów osiąga kwotę określoną w art. 18 ust. 4 pkt 8a.

Z powyższych przepisów wywieść należy, iż osoba świadcząca usługi kontraktu menedżerskiego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej i uzyskująca dodatkowo przychody z tego tytułu będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne I rentowe z tytułu wykonywania umowy o zarządzanie w danym miesiącu będzie niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.

Natomiast, w przypadku Jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne I rentowe w danym miesiącu będzie wynosiła co najmniej tyle ile najniższa podstawa, o której mowa w art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ubezpieczonemu przysługiwał będzie wybór tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych oraz wypadkowego).

W sytuacji więc, gdy przedsiębiorca uzyskuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oprócz przychodów z tytułu zawartej umowy o świadczenie usług zarządzania (kontraktu menedżerskiego), także przychody z działalności gospodarczej, zaś podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu kontraktu menedżerskiego jest równa lub wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność to osoba ta może dokonać wyboru tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (działalność gospodarcza lub umowa o zarządzanie spółką).

Zatem na Spółce nie będzie dążył obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu kontraktu menadżerskiego, jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą wybierze jako tytuł do ubezpieczeń społecznych pozarolniczą działalność gospodarczą. Jednakże zaznaczyć należy, że Spółka będzie zobowiązana do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w sytuacji, gdy zleceniobiorca jako tytuł do ubezpieczeń społecznych wybierze kontrakt menadżerski. Biorąc pod uwagą powyższe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy

Jednocześnie Oddział informuje, iż zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, z uwagi na indywidualny charakter interpretacji indywidualnej, nie jest prawnie dopuszczalne, aby Oddział w niniejszej decyzji odniósł się do przyszłych obowiązków o charakterze publicznoprawnym zleceniobiorcy pełniącej funkcję płatnika składek na własne ubezpieczenia społeczne Jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę I stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 I ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl