WPI/200000/43/690/2015 - Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od umowy o praktykę absolwencką, umowy o praktykę studencką oraz przedwstępnej umowy o pracę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lipca 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/690/2015 Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od umowy o praktykę absolwencką, umowy o praktykę studencką oraz przedwstępnej umowy o pracę.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje stanowisko przedsiębiorcy (...) zawarte we wniosku złożonym w dniu 11 czerwca 2015 r. za:

1)

prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia na społeczne od umowy o praktykę absolwencką w oparciu o ustawę z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich,

2)

prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od umowy o praktykę studencką w oparciu o ustawę z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich.

3)

nieprawidłowe w przedmiocie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od przedwstępnej umowy o pracę zawartej na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawca we wniosku z dnia 28 kwietnia 2015 r. opisał stan faktyczny.

Wnioskodawca poinformował, że umowa o przygotowanie zawodowe oraz wspomaganie absolwenta w wejściu na rynek pracy została zawarta w dniu 18 lutego 2015 r. wnioskodawca wskazał, że powyższa umowa zawiera 3 etapy:

1)

umowa o praktykę studencką

2)

umowa o praktykę absolwencką

3)

przedwstępna umowa o pracę.

Wnioskodawca wnosi o interpretację, czy poszczególne etapy ww. umowy podlegają ubezpieczeniom społecznym.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem spółki pierwszy i drugi etap umowy (tekst jedn.: umowa o praktykę studencka i umowa o praktykę absolwencką) nie podlegają ubezpieczeniom społecznym zgodnie z ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. Nr 127, poz. 1052). Natomiast 3 etap umowy (tekst jedn.: przedwstępna umowa o pracę) będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłączne w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym reguluje ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121), która w art. 6 ust. 1 określa zamknięty katalog osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wśród tytułów do ubezpieczeń wymienionych w tym przepisie brak jest wymienionego tytułu w postaci odbywania praktyki absolwenckiej w rozumieniu ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 127, poz. 1052), dlatego też brak będzie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i ubezpieczenie rentowe od umowy o praktyki absolwenckie określonej w art. 5 wymienionej ustawy.

Wnioskodawca we wniosku z dnia 28 kwietnia 2015 r. żąda rozstrzygnięcia również w zakresie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od umowy o praktykę studencką.

Organ wskazuje, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich praktykę absolwencką może odbywać osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30 roku życia, w związku z powyższym w pojęciu praktyka absolwencką zawiera się również odbywanie praktyki studenckiej z zastrzeżeniem, iż w dniu rozpoczęcia praktyki osoba nie może ukończyć 30 roku życia. W związku z powyższym umowę o praktykę absolwencką może wykonywać zgodnie z wyżej zacytowanym art. 2 osoba mająca status studenta. Taka umowa o praktykę studencką jest odmianą umowy o praktyki absolwenckie i w myśl powołanych powyżej przepisów nie będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym.

We wniosku złożonym w dniu 11 czerwca 2015 r. wnioskodawca oczekuje potwierdzenia swojego stanowiska w przedmiocie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od trzeciego etapu umowy o przygotowanie zawodowe oraz wspomaganie absolwenta w wejściu na rynek pracy tj. przedwstępnej umowy o pracę. Wnioskodawca jest zdania, że taka umowa stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych,

Odnosząc się do trzeciego etapu umowy o przygotowanie zawodowe oraz wspomaganie absolwenta w wejściu na rynek pracy Oddział wskazuje, że tego typu umowa jest umową zawartą na gruncie Kodeksu cywilnego, regulowaną przez przepisy art. 389 i 390 K.c, Natomiast w myśl z art. 300 Kodeksu pracy w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeśli nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy. W przedwstępnej umowie o pracę przyszły pracodawca i pracownik zobowiązują się podpisać umowę o pracę. Zobowiązanie do zawarcia umowy o pracę w przyszłości jest wiec treścią świadczenia w przedwstępnej umowie o pracę. Taka umowa nie jest wiec umową o pracę zawarta na podstawie przepisów Kodeksu pracy i nie stanowi tytułu do obowiązkowych (art. 6 ustawy o sus) ani też dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych (art. 7 ustawy o sus).

Podsumowując w związku z przedstawionym stanem faktycznymi wątpliwościami w nim zawartymi, Oddział wskazuje, że dla osoby wykonującej umowę o przygotowanie zawodowe oraz wspomaganie absolwenta w wejściu na rynek pracy nie powstanie obowiązek ubezpieczeń społecznych, a tym samym wnioskodawca jako płatnik nie będzie miał obowiązku dokonania zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych osoby wykonującej taką umowę.

W związku z powyższym Oddział uznał stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku złożonym w dniu 11 czerwca 2015 r. w zakresie braku obowiązku odprowadzania składek od pierwszego i drugiego etapu umowy o przygotowanie zawodowe oraz wspomaganie absolwenta w wejściu na rynek pracy za prawidłowe.

W zakresie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne przez wnioskodawcę od trzeciego etapu umowy o przygotowanie zawodowe oraz wspomaganie absolwenta w wejściu na rynek pracy tj. przedwstępnej umowy o pracę Oddział uznał stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku złożonym w dniu 11 czerwca 2015 r. za nieprawidłowe.

Mając na uwadze powyższe Oddział stwierdził jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...) Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl